Спілкування між вчителем і учнем - одна з основних форм, в якій дійшла до нас тисячолітня мудрість, накопичена людством. Різні нові підходи в педагогічній практиці (педагогіка співпраці і ін.) з психологічної точки зору пов'язані з переходом від системи понять і схеми аналізу «суб'єкт - об'єкт» до системи «суб'єкт - суб'єкт». Перша схема, яка до останнього часу переважала в теоретичних і експериментальних дослідженнях, і представлена роботами з психології педагогічної діяльності. Друга, така, що стає все більш популярною зараз, пов'язана з роботами з психології педагогічного спілкування. Звичайно, категорії «спілкування» і «діяльність» - абсолютно самостійні і описують різні реалії. Проте між ними існує і діалектичний взаємозв'язок. Більш того, можна стверджувати, що існують види діяльності, які принципово будуються за законами спілкування. Педагогічна діяльність - одна з них.
Учені-дослідники, а останніми роками і практики, звертають увагу на надзвичайну актуальність проблеми педагогічного спілкування.
Ця проблема стає центральною для професійно-педагогічної діяльності через наступні причини:
1) Спілкування - важливий засіб вирішення учбово-виховних завдань. Спілкуючись з вихованцями, педагог вивчає їх індивідуальні і особистісні особливості, отримує інформацію про ціннісні орієнтації, міжособистісні відносини, про причини тих або інших дій, вчинків.
2) Спілкування регулює спільну діяльність педагога і вихованців, забезпечує їх взаємодію, сприяє ефективності педагогічного процесу. Практикою підтверджено, що нові технології навчання і виховання «працюють» в освітній установі тільки при педагогічно продуманому спілкуванні.
3) У педагогічній діяльності спілкування надає істотний вплив на формування активної позиції, творчості, самодіяльності вихованців, на результат оволодіння знаннями і уміннями.
4) Спілкування надає значний вплив на формування і зміцнення пізнавальних інтересів учнів. Довіра до вихованця, визнання його пізнавальних можливостей, підтримка в самостійному пошуку, створення «ситуацій успіху», доброзичливість відкликають стимулюючу дію на інтерес.
5) Спілкування забезпечує сприятливе середовище, створює комфортні умови учбової і позаучбової діяльності, виховує культуру міжособистісних відносин, дозволяє і педагогові, і вихованцям реалізувати, стверджувати себе.
Об'єктом дослідження є стиль педагогічного спілкування в системі «вчитель - учень».
Предметом дослідження виступає вплив стилю педагогічного спілкування на формування особистості підлітка.
Мета нашого дослідження полягала у виявленні особливостей впливу стилю педагогічного спілкування на формування особистості підлітка.
Робоча гіпотеза полягала в тому, що існує конкретний взаємозв'язок між стилем педагогічного спілкування і формуванням особистісних якостей підлітка.
Для досягнення поставленої мети нами були виділені ряд завдань:
1. розкрити зміст поняття педагогічне спілкування;
2. виділити особливості стилів педагогічного спілкування;
3. виявити суть проблеми ефективності педагогічного спілкування;
4. розкрити вплив ефективного педагогічного спілкування на становлення і формування особистості школяра.
У роботі використовувалися загальнонаукові методи теоретичного аналізу літературних джерел: аналітико-синтетичний, структурний, – а також конкретно-наукові методи.
Методи дослідження. Для реалізації поставлених завдань були використані наступні методи дослідження:
1. Метод експертних оцінок
2. Тестовий метод
3. Методи математичної статистики
Методики, застосовані в даній роботі:
1. Багатофакторний особистісний опитувальник Р. Кеттела
2. Діагностика стилів педагогічного спілкування
У дослідженні взяло участь 30 підлітків-учнів 9-а класу і 30 підлітків-учнів 9-б класу. А також 20 вчителів предметників з природничонаукових, гуманітарних і точних дисциплін, таких як:
1) українська мова і література;
2) російська мова і література;
3) історія;
4) біологія;
5) фізкультура;
6) алгебра і геометрія;
7) інформатика;
8) фізика;
9) хімія;
10) англійська мова.
Дослідження проводилося на базі СШ № 47 в м. Одесі
Це цікаво:
Загальна характеристика змісту навчальної дисципліни за модулями курсу
Модуль І: Теоретико-філософські основи наукового дослідження Предмет, завдання, теоретичні основи курсу. Основи науково-педагогічних досліджень – предмет, що вивчає основні закони та закономірності організації наукового пошуку в дослідницькій діяльності, конкретні методи наукового дослідження та пр ...
Історико-педагогічні передумови проблемного навчання
До історико-педагогічних передумов проблемного навчання слід віднести ідеї активізації навчання, які висловлювалися вченими протягом всього становлення і розвитку педагогіки і навіть ще до оформлення їх у самостійну наукову дисципліну (наприклад, знаменита майєвтика Сократа). Це створює ґрунт для п ...
Традиційні свята українського народу в народному календарі
Глибоке значення і практичне продовження традицій, звичаїв та обрядів народного календаря створює той національний колорит, ту цілісну культурно-історичну життєдіяльність, національну самобутність яка є : 1) могутнім стимулятором творчості народу, невичерпним джерелом його мистецької, культурної ді ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.