Розвиток творчого мислення молодших школярів засобами природи

Педагогіка і виховання » Розвиток творчого мислення молодших школярів засобами природи

Наш світ постійно змінюється. Саме тому сучасній людині необхідно навчитися орієнтуватися в нових умовах і адаптовуватись до змін. Людині не цікава повсякденна повторюваність дій, одноманітність оточення, тому вона починає шукати щось нове, намагається подивитися на звичне під іншим кутом. І саме тут їй необхідна творчість. Адже творчість є потребою людини. Творча діяльність - це не тільки відкриття в певній галузі науки, що є значущими для суспільства, творчості вимагає наше повсякденне життя, адже людина кожного дня мусить вирішувати великі і малі проблеми. Окрім того, як свідчить досвід, людина, яка здатна генерувати ідеї, використовувати знання й уміння в нових ситуаціях, комфортно почувається в нестабільних умовах, швидше знаходить своє місце в суспільстві.

Проблема розвитку творчого мислення школярів є особливо актуальною у наш час. Адже саме зараз, як ніколи, нашій країні потрібні люди, здатні приймати нестандартні рішення, які вміють творчо мислити. Сприятливі можливості для цілеспрямованого творчого розвитку школярів має, безумовно, початкова ланка освіти. Оскільки дітям 6-10 років від природи властива емоційність та чутливість до образних вражень, багатство та кольоровість уяви, невтомна допитливість, відкритість до оточуючого світу. Вони із задоволенням беруть участь у різних видах творчих завдань, схильні до фантазування, імпровізацій.

Незважаючи на те, що проблема розвитку творчого потенціалу в учнів досліджується вже давно, багато питань залишається невирішеними.

На жаль, сучасна школа ще зберігає застарілий підхід до засвоєння знань. Одноманітне, шаблонне повторення одних і тих же дій відвертає потяг до навчання. Діти позбавляються радості відкриття і поступово втрачають здатність до творчості. Основна мета школи полягає у формуванні в учнів вмінь керувати процесами творчості: фантазуванням, розумінням закономірностей, розв'язанням складних проблемних ситуацій.

Психологія творчого мислення відноситься до недостатньо вивченої та дослідженої проблеми, незважаючи на те, що здійснено значну кількість теоретичних та експериментальних досліджень як у загальній психології, так і в спеціальних її галузях, розроблено оригінальні методики експериментальних досліджень творчого мислення.

Проблемою розвитку творчого мислення займались вітчизняні і зарубіжні вчені (Л.Венгер, Г.Костюк, Я.Пономарьов, О.Матюшкін).

Велику увагу цьому питанню приділяли такі видатні педагоги, як Я.Коменський, В.Сухомлинський, С.Русова, К.Ушинський.

Незважаючи на численні дослідження, ще й досі досконало не вивчено можливостей і шляхів розвитку творчої мислительної діяльності, недостатньо вивчено особливості проявів продуктивного мислення на усіх вікових етапах, не досліджено роль природи у розвитку творчого мислення школярів. Тут незаперечним залишається лише той факт, що за весь термін навчання у школі мислення учнів зазнає значних змін: від моменту вступу до школи і до її закінчення.

Відсутність належних наукових розробок, а також запити сучасного суспільства значною мірою впливають на необхідність спеціальних досліджень творчого мислення та вивчення можливостей його розвитку засобами природи.

Тому темою нашого дослідження є: «Розвиток творчого мислення молодших школярів засобами природи».

Метою курсової роботи є дослідження психолого-педагогічних засад розвитку творчого мислення у молодших школярів засобами природи.

Для досягнення визначеної мети необхідно було розв'язати наступні завдання:

1. Проаналізувати психолого-педагогічну літературу з проблеми творчості та творчого мислення особистості.

2. Визначити основні передумови розвитку творчого мислення учнів початкової школи.

3. З’ясувати особливості та умови розвитку творчого мислення молодших школярів засобами природи.

4. Експериментально дослідити сформованість творчого мислення в учнів початкових класів.

Об'єктом дослідження є творче мислення молодших школярів.

Предметом дослідження є розвиток творчого мислення у школярів засобами природи.

При написанні курсової роботи було використано такі методи дослідження: аналіз, порівняння, синтез та узагальнення теоретичних даних, представлених у психолого-педагогічній літературі, спостереження за навчально-виховним процесом у початковій школі, бесіди з вчителями, анкетування вчителів, педагогічний експеримент, кількісний і якісний аналіз та обробка результатів дослідження.

Робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків.

Це цікаво:

Місце табличного і позатабличного множення і ділення в змісті початкового курсу математики
Практична й духовна значущість математики в навчанні, розвитку та вихованні молодших школярів визначає такі основні компоненти початкової математичної освіти: знання про натуральні числа і дії над ними, вміння використовувати ці знання в повсякденному житті; початкові алгебраїчні й геометричні уявл ...

Форми контролю знань і умінь учнів
Форми контролю знань і умінь учнів - численні, різноманітні види діяльності учнів при виконанні контрольних завдань. Форм контролю дуже багато, тому що кожен учитель вправі придумати і провести власні, удавані йому найкращими, контрольні завдання. Державний стандарт біологічного утворення позначив ...

Особливості організації і проведення експериментальної роботи
Дослідження особливостей діяльності класних керівників з підлітками свідчать, що в школі недостатньо використовується досвід застосування ігрових моментів у класно – урочній та позаурочній роботі. Для визначення умов педагогічної діяльності вчителів середніх і старших класів було поставлене завданн ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com