Значне місце у формуванні здорового способу життя школярів мали спортивні олімпіади та змагання різного рівня, зустрічі з відомими спортсменами, а також походи й екскурсії.
Особливе значення для вирішення проблеми формування здорового способу життя старшокласників мали форми виховної роботи у фізкультурно-спортивних гуртках і секціях (теніс, фігурне катання, плавання, художня гімнастика, легка атлетика та ін.), що діяли при фізкультурно-оздоровчих дитячих і підліткових закладах.
Виходячи з того, що формування здорового способу життя школярів відбувається як у навчальній, так і у виховній діяльності, нами було розглянуто методи формування здорового способу життя як способи взаємодії педагогів, вихованців, їхніх батьків, унаслідок якої відбуваються певні зміни в розвитку позитивного ставлення школяра до здоров’я, набутті вмінь і навичок ведення здорового способу життя.
Отже, до основних груп методів формування здорового способу життя старшокласників віднесено: методи формування свідомого ставлення до здорового способу життя; методи формування позитивного досвіду дотримання здорового способу життя; методи стимулювання й корекції здоров’язберігаючої поведінки; методи самовиховання.
Методи формування свідомого ставлення до здорового способу життя використовувалися з метою впливу на свідомість учнів, для роз’яснення, доведення необхідності й доцільності дотримання здорового способу життя. Такі методи, до яких відносилися освічення, пояснення, переконання, розповідь, бесіда, приклад та ін., використовувалися в навчанні школярів предметам оздоровчої спрямованості.
Важливе значення для формування здорового способу життя старшокласників мали методи формування позитивного досвіду дотримання здорового способу життя (методи привчання, вправи, доручення, використання виховних ситуацій і виховних обставин, участь у діяльності).
Значну роль у вихованні учнів старшого шкільного віку в цілому й у формуванні здорового способу життя зокрема відігравали методи стимулювання й корекції здоров’язберігаючої поведінки - методи заохочення й покарання.
У другій половині ХХ століття важливу роль у формуванні здорового способу життя старшокласників відіграли методи самовиховання (самоаналіз, самонаказ, самоконтроль). Вони полягали в послідовному систематичному підвищенні вимогливості до себе, в усвідомленні не лише значущості здорового способу життя, а безперечного його дотримання. Формування здорового способу життя - це процес поступовий, він розвивається по мірі усвідомлення особистістю цінностей здоров’я та пізнання самої себе під впливом навколишньої дійсності.
Серед методів самовиховання заслуговує на увагу метод самообслуговування, спрямований на розвиток важливих трудових умінь, необхідних у повсякденному житті, виховання особистої та громадської гігієни. Виховне значення самообслуговування полягало в тому, що старшокласники не тільки усвідомлювали необхідність додержання санітарної дисципліни, а й вимагали такої ж поведінки від інших.
Формування здорового способу життя старшокласників вимагало розв’язання безлічі організаційних питань, зокрема залучення батьків до співпраці зі школою. Для цього у школах установлювали стенди, що відображали всю фізкультурну діяльність школярів. На стендах розміщувалися плани роботи школи з фізичного виховання та спорту, хід виконання даного плану, вивішувалися фотографії з різним шкільних змагань, різні рекомендації батькам та вчителям. Ці матеріали постійно оновлювалися.
У кожній школі щомісяця випускалися стінні газети, зокрема й спеціально для батьків, де розміщувалася інформація щодо поточного фізкультурного життя школи, виступів кращих школярів, давалися поради лікаря та вчителів.
У деяких школах організовувались радіопередачі за допомогою радіогазет.
У школах також створювались учнівські агітбригади, які пропагували здоровий спосіб життя. Головною метою бригад була активна пропаганда проти вживання алкоголю, куріння, наркоманії. Завдання бригади полягало у проведенні різних заходів із антиалкогольної пропаганди, проти куріння, індивідуальної роботи з учнями, які курять або споживають спиртні напої.
Ефективним засобом пропаганди здорового способу життя старшокласників були консультації викладачів, лікарів, тренерів, інструкторів.
Для більш широкої й успішної пропаганди здорового способу життя, засвоєння гігієнічних знань педагогічною громадськістю застосовувалися різні методичні книги, брошури, пам’ятки. Ці засоби пропаганди знаходилися в медичному пункті та у шкільній бібліотеці. У свою чергу бібліотекарі постійно оновлювали виставку видань під рубрикою "Ваше здоров’я". Листівки та пам’ятки, що видавалися великими тиражами центрами служби санітарної просвіти та товариством Червоного Хреста, розкривали різноманітні аспекти гігієни школярів.
Це цікаво:
Естетичне виховання молодших школярів засобами українських
народних паремій
Паремійними зразками здавен цікавилися вчені-дослідники фольклору, ще Арістотель називав загадки чистими метафорами. Проблемою вивчення, структурування, окреслення сфери побутування, визначення сили впливу паремій на підростаючі покоління займалися такі відомі педагоги, як К.Ушинський, О.Корф, Софі ...
Основні форми освітньо-виховних занять з дітьми середнього
дошкільного віку
Навчання дошкільників здійснюється не лише на спеціально організованих заняттях, а й у повсякденному житті, у різноманітних видах діяльності дітей за допомогою форм організації навчального процесу. Форма організації навчання - спільна навчальна діяльність педагога і дітей, що здійснюється в певному ...
Наочні посібники для трудового навчання та вимоги до них
Реалізація загальноосвітніх завдань трудового навчання та його ефективність значною мірою залежать від умов, що створюються для пізнавальної діяльності учнів. Одна з найважливіших із них — забезпечення наочності навчання. У практиці роботи вчителі трудового навчання навіть у кризовій ситуації щодо ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.