Щоб знати предмет, треба охопити, вивчити його всебічно. Ми ніколи не досягнемо цього повністю, але вимога всебічності вбереже нас від помилок. Тому кожний предмет треба вивчати в системі, у тісному зв’язку з іншими дисциплінами. З цього приводу Я. Коменський писав: «Усе, що перебуває у взаємозв’язку, має викладатися втакому самому зв’язку».
Жоден предмет у школі, окрім географії, не дає таких широких практичних навичок,які б готували дитину до життя.
У Державному стандарті загальної географічної освіти зазначається: «Географія – одна з базових шкільних дисциплін, яка об’єднує в собі природничі і суспільні знання».
Для усвідомлення того, що природа – це глобальна цілісна система А не окремо взяті компоненти, найбільш ефективно сприяють інтегровані уроки природничих дисциплін. Отже, саме ці науки лежать на перехресті всіх природничих наук і відкривають широкі можливості інтегрованого уроку.
Звичайно, що роль того чи іншого вчителя – предметника різна, залежно від теми уроку.
Застосування на уроках географії основ знань з фізики є цілком логічним і виправданим. Це сприяє формуванню наукового світогляду учнів і привчає їх розглядати географічні процеси не поверхнево, а в поєднанні з іншими фізичними процесами і явищами. Під час вивчення окремих тем у 6 класі учням потрібно в доступній формі пояснити деякі фізичні закономірності. Вивчаючи тему «Атмосфера», учні знайомляться з видами атмосферних опадів, причинами їх виникнення. Процес утворення опадів досить складний.
Інтегрований урок географії, фізики та біології можна провести під час вивчення теми «Гідросфера. Світовий кругообіг води. Роль води в природі» Тут кожен вчитель може повідомити учням надзвичайно багато цікавих речей. Вчитель біології може повідомити про значення води для життєдіяльності живих організмів, вчитель фізики – пояснити значення океану для обігріву планети, чому океан називають «паровим котлом».
Результативними і легкими у плануванні є уроки географії і біології з теми «Рослинний світ», «Тваринний світ», «Тварини і рослини, які занесені до Червоної книги України» у 8 класі, вплив господарської діяльності на навколишнє середовище під час вивчення галузей промисловості України.
Це цікаво:
Модель виховної системи Старобільського обласного медичного училища
В умовах розбудови Української державності надзвичайного значення набуває інноваційний розвиток школи як важливої складової загальної середньої освіти, бо саме інноваційна діяльність є вимогою шкільного сьогодення. Розробляючи структурно-змістові варіанти моделей процесу навчання (як цілісного, на ...
Принцип доступності в індивідуальному підході виховання школярів
При індивідуальному підході дуже допомагає використання принципу доступності. Природа індивідуальних особливостей обумовлена: а) біологічними причинами (вік, стать, генетичне обумовлені особливості, працездатність тощо); б) соціальними причинами (сім'я, школа, оточення); в) психічними процесами (сп ...
Методи, засоби та прийоми активізації пізнавальної діяльності учнів 9 класу
у процесі розв’язування математичних задач фінансового змісту
Реформою математичної освіти передбачено в процесі навчання все більше використовувати різноманітні форми та методи організації учбового процесу. Це дозволяє враховувати відмінності в підготовці учнів, в рівнях їх пізнавальної активності, а також реалізовувати міжпредметні зв'язки та приділити біль ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.