У мові відбивається історія, традиції і досягнення всіх сфер суспільного життя. Тому питання виховання культури мови має велике значення. Мова вчителя, незалежно від того, який предмет він викладає, має бути взірцем для дітей.
Учителі географії мають стежити за мовою учнів, її правильністю і чистотою. Вони зобов’язані дбати про культуру географічної мови учнів, адже вона відображає рівень їхнього мислення. У процесі вивчення географії зв’язки з мовою здійснюються в двох основних напрямках: поглиблення знань з граматики і збагачення лексичного запасу.
Під час вивчення загальної географії в 6 класі перед учнями постають серйозні труднощі: відчувається малий запас слів, потрібних для опису географічного положення, рельєфу, річок, природних зон. Учителі географії, а не вчителі мови, учать дітей самостійно читати карту, тому саме вони мають навчити усіх тонкощів географічної мови. Шаблони дуже її збіднюють. Наприклад: замість «бере початок» можна сказати: «витікає», «починається», «верхів’я формується». А замість одноманітного «впадає» треба вживати синоніми: «закінчується дельтою», «вливає води», «веде до».
Учні часто відповідають на запитання не повними реченнями, а окремими словами. Відповіді повними реченнями з поширеним поясненням свідчать про глибину знань, привчають учнів до складання усних і письмових описів, характеристик. У географічному описі найголовніше – послідовність думки. Мають бути точними географічні назви, факти, пояснення явищ.
Велике значення має розкриття змісту тих географічних слів – понять, які ввійшли в наш словник з інших мов. Наприклад, «плато» (з франц.) означає плоский, «крік» (з анг.) – струмок, «меридіан» (з латин.) – південний. Ці приклади показують, що в багатьох географічних назвах міститься вказівка на характер об’єктів.
У програмах з географії є описи природних об’єктів, і починати ці описи слід, якщо це можливо, з розкриття значення кожної назви. Вивчення топоніміки далеких об’єктів розвиває в учнів інтерес до топоніміки рідного краю. Діти втягуються у дослідницьку краєзнавчу роботу.
Здавалося б важко поєднати географію з українською мовою. На сьогодні у правописі географічних назв відбулися зміни. Це й стало потребою проведення інтегрованого уроку з географії та української мови. Форми роботи учнів на уроці можуть бути різноманітними. Методи і прийоми навчання двох дисциплін доповнюють одні одних.
Це цікаво:
Володимир
Великий
Насамперед це стосується прийняття 988 р. християнства і утвердження його як державної релігії, що сприяло рівноправному входженню Русі в коло європейських держав християнського світу, її консолідації і подальшому суспільному та культурному розвитку. Прийняття християнства означало приєднання до ви ...
Екологія як наука, її завдання та правові основи
Зовсім недавно виникла наука під назвою “екологія”, яка й намагається надати відповіді на ці запитання. Слово “екологія” виникло від грецького “ойкос” – дім, житло, що дослівно означає – наука про житло. Але під “житлом” розуміється середовище існування. Сам термін було запропоновано у 1869 році бі ...
Шкільний підручник іпрофільна освіта
Іншою, не менш значущою проблемою, пов’язаною з організацією профільного навчання старшокласників, є шкільний підручник. Відомо, що найбільшу поразку в період профілізації школи в 70-80-ті роки старша ступінь загальноосвітньої школи зазнала через незадовільність підручників, невідповідність їх зміс ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.