Встановлення зв’язків з мовами

Педагогіка і виховання » Інтерактивні уроки » Встановлення зв’язків з мовами

У мові відбивається історія, традиції і досягнення всіх сфер суспільного життя. Тому питання виховання культури мови має велике значення. Мова вчителя, незалежно від того, який предмет він викладає, має бути взірцем для дітей.

Учителі географії мають стежити за мовою учнів, її правильністю і чистотою. Вони зобов’язані дбати про культуру географічної мови учнів, адже вона відображає рівень їхнього мислення. У процесі вивчення географії зв’язки з мовою здійснюються в двох основних напрямках: поглиблення знань з граматики і збагачення лексичного запасу.

Під час вивчення загальної географії в 6 класі перед учнями постають серйозні труднощі: відчувається малий запас слів, потрібних для опису географічного положення, рельєфу, річок, природних зон. Учителі географії, а не вчителі мови, учать дітей самостійно читати карту, тому саме вони мають навчити усіх тонкощів географічної мови. Шаблони дуже її збіднюють. Наприклад: замість «бере початок» можна сказати: «витікає», «починається», «верхів’я формується». А замість одноманітного «впадає» треба вживати синоніми: «закінчується дельтою», «вливає води», «веде до».

Учні часто відповідають на запитання не повними реченнями, а окремими словами. Відповіді повними реченнями з поширеним поясненням свідчать про глибину знань, привчають учнів до складання усних і письмових описів, характеристик. У географічному описі найголовніше – послідовність думки. Мають бути точними географічні назви, факти, пояснення явищ.

Велике значення має розкриття змісту тих географічних слів – понять, які ввійшли в наш словник з інших мов. Наприклад, «плато» (з франц.) означає плоский, «крік» (з анг.) – струмок, «меридіан» (з латин.) – південний. Ці приклади показують, що в багатьох географічних назвах міститься вказівка на характер об’єктів.

У програмах з географії є описи природних об’єктів, і починати ці описи слід, якщо це можливо, з розкриття значення кожної назви. Вивчення топоніміки далеких об’єктів розвиває в учнів інтерес до топоніміки рідного краю. Діти втягуються у дослідницьку краєзнавчу роботу.

Здавалося б важко поєднати географію з українською мовою. На сьогодні у правописі географічних назв відбулися зміни. Це й стало потребою проведення інтегрованого уроку з географії та української мови. Форми роботи учнів на уроці можуть бути різноманітними. Методи і прийоми навчання двох дисциплін доповнюють одні одних.

Це цікаво:

Гуманна педагогіка Шалви Амонашвілі
Педагогічна технологія Ш.О. Амонашвілі базується на розумінні того, що дитина – цілісна особистість. Саме тому потрібно, щоб педагогічний процес захоплював її повністю, з усіма життєвими прагненнями й потребами. Навчання повинно стати для особистості сенсом життя, реалізуючи внутрішню готовність до ...

Формування в учнів позитивного ставлення до навчання
Із вступом дитини до школи кардинально змінюється соціальна ситуація розвитку її особистості. У багатьох маленьких учнів розвивається відчуття шкільної тривожності, невпевненості в собі, що часом призводить до небажання відвідувати школу, знижує цікавість до нових відкриттів, отримання нових знань. ...

Метод самовиховання як ефективний метод у процесі формування здорового способу життя учнів ПТНЗ
Самовиховання - процес, в якому взаємопов'язано проявляється весь духовний світ людини. У ньому взаємодіють моральність, інтелект, воля й емоції. Це максимальна усвідомленість себе, свого місця в навколишньому світі і своєї поведінки. Це вольове зусилля, яке регулює увесь спосіб життя; це стан, над ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com