Роль інформаційних технологій у формуванні естетичної культури особистості студента – майбутнього соціального педагога

Педагогіка і виховання » Формування естетичної культури майбутніх соціальних педагогів при вивченні нових інформаційних технологій » Роль інформаційних технологій у формуванні естетичної культури особистості студента – майбутнього соціального педагога

Сторінка 2

На основі системного аналізу педагогічної, філософської, психологічної наукової літератури ми виділили основні напрями наукових досліджень в галузі інформатизації системи освіти, що досить інтенсивно розроблялися і розробляються у вітчизняних та зарубіжних дослідженнях Б.Гершунського, А.Єршова, В.Монахова, Ю.Машбиця, Н.Тализіної та інших.

Так, А.Єршов розробив концептуальні основи розвитку інформатики, обґрунтував історичні аспекти та перспективи цього розвитку. Серед об’єктивних передумов введення інформатики в практику роботи системи освіти він акцентує увагу на таких аспектах:

- результати досліджень психологів, які розкрили роль активної діяльності в навчальному процесі;

- використання в навчальній діяльності істотно більш розвинутих моделей світу, які відкривають нові можливості інтерактивної взаємодії;

- практична потреба в появі комп’ютерно грамотного покоління в зв’язку з впровадженням обчислювальної техніки у вигляді ПЕОМ.

У свою чергу Н.Тализіна запропонувала нові підходи, які дали змогу перейти від емпіричних шляхів впровадження комп’ютерної техніки в навчальний процес до організації його на фундаментальній науково-методичній основі. Серед основних проблем, розроблених Н.Тализіною, є вимоги до складання навчальних програм, нова трактовка функцій педагога в зв’язку з використанням ним засобів обчислювальної техніки в навчальному процесі та ін.

Наукові дослідження Б.Гершунського, В.Монахова, Є.Машбиця присвячено розв’язанню психолого - педагогічних проблем ефективного використання комп’ютерів у навчально-виховному процесі, формуванню комп’ютерної грамотності, розробці психологічних основ управління навчальною діяльністю, виявленню можливостей діалогу в навчаючій системі та з розв’язком багатьох інших проблем, пов’язаних з процесами комп’ютеризації системи освіти і виховання особистості.

Аналіз робіт В.Гриценка, А.Довгялла, Є.Маргуліса, Ю.Первіна та інших дає змогу зробити висновок, що поєднання емоційної привабливості, яка властива комп’ютерній грі і аудіовізуальних, обчислювальних, інформаційних можливостей обчислювальної техніки несе в собі не лише великий дидактичний, але й виховний потенціал, який має бути реалізований як у шкільній, так і у вузівській навчальній практиці. Так, зокрема, Є.Маргуліс досить ґрунтовно аналізує ті недоліки, які є в сучасних комп’ютерних іграх, пропонує шляхи їх усунення, свої підходи до психолого-педагогічного проектування комп’ютерних ігор.

У працях Р.Вільямса, К. Макліна та інших науковців ґрунтовно досліджені різні області застосування комп’ютерів у школі та інших навчальних закладах: ігри, обробка текстів, створення педагогічних програмних продуктів; методика використання навчальних програм, які пропонують структурований матеріал: задають питання, приймають і аналізують відповіді, дають кваліфіковану і швидку оцінку, повідомляють додаткову інформацію для пояснення незрозумілих місць.

У процесі дослідження нами визначено переваги застосування комп’ютерів у навчально-виховному процесі вищого навчального закладу. Так, серед переваг комп’ютера є його “витримка” і “спокій”, “приязність” у ставленні до користувача. Комп’ютери можуть бути досить ефективно застосовані для посилення наочності у процесі використання навчальної інформації (шляхом реалізації звукових, графічних та інших його можливостей). Оскільки наочно-образні компоненти мислення відіграють виключно важливу роль у ході навчальної діяльності, то їх застосування у процесі пояснення та обґрунтування багатьох теоретичних понять, виявляється надзвичайно ефективним. Комп’ютер може бути досить корисним під час розгляду математичних абстракцій (наприклад поняття вектора), для пояснення такого роду навчального матеріалу студентам, які в силу свого образного мислення з чималими зусиллями засвоюють знання точних наук.

Страницы: 1 2 3

Це цікаво:

Виникнення вад мови та методи корекції
Фонематичний слух – тонкий систематизований слух, який має здатність здійснювати операції розрізнення і операції фонем, які складають звукову оболонку. Фонематичне сприймання – спеціальні розумові дії та диференціації фонем і встановленню звукової структури слова. Порушення фонематичного слуху вияв ...

Етапи навчання
1.Дошкільна освіта - розрахована на дітей віком від 2 до 6 років. “Материнські школи” розглядаються не тільки в плані загального розвитку і виховання дітей, але й важливий суспільний інститут підготовки їх до обов’язкового навчання. На “материнську школу” покладені завдання фізичного, естетичного, ...

Дослідно експериментальна робота щодо особливостей навчання учнів шестирічного віку
Становлення української державності, інтеграція у європейське світове співтовариство, відмова від тоталітарних методів управління державою і побудова громадського суспільства передбачають орієнтацію на Людину, пріоритети духовної культури, визначають основні напрями реформування навчально-виховного ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com