Навички читання і конспектування

Педагогіка і виховання » Процес навчання » Навички читання і конспектування

Сторінка 1

Читання. Навчальний процес найчастіше змушує вас читати велика кількість друкованих матеріалів. Багато учнів сумніваються, що вони зможуть прочитати всі те, що їм рекомендував викладач. Ви зможете усунути такі сумніви шляхом розвитку навичок читання.

Спробуйте зробити процес читання більш швидкому й ефективним, розвиваючи технікові інтенсивного читання. Це не виходить, що зміст тексту може бути зігнорований.

Якщо мова йде про читання з метою вивчення, то воно полягає в необхідності уловити зміст матеріалу, у розумінні тих ідей, що у ньому виражені. Ви не повинні жертвувати розумінням заради того, щоб просто швидко добратися до кінця абзацу. Разом з цим, цілком можливо підвищити і швидкість вашого читання, і його ефективність.

Фахівці вказують на такі причини повільного читання тексту:

• неефективна робота мовнорухового, мовнослухового і зорового каналів, що поставляють інформацію в мозок;

• мале поле зору, регресивний рух око по тексту;

• недостатня мобілізація уваги;

• пасивність пам'яті; млявий механізм розумової діяльності, відсутність навичок значеннєвого здогаду;

• мала поінформованість про лінгвістичну структуру тексту, закономірностях його логіко-композиційного структурування;

• низький рівень володіння стратегією читання (відсутність гнучкого підходу до вибору режиму читання) і наукової організації інтелектуальної праці.

Очевидно, що доцільно затратити час на подолання цих недоліків і на удосконалювання навички інтенсивного читання, щоб надалі заощаджувати масу часу. Звичайно, це зажадає зусиль і практики. Ви повинні будете звикнути до нової техніки читання.

Під час навчання читанню в школі дітей спонукають до читання вголос. Після придбання навичок читання необхідність у проголошенні кожного прочитаного слова відпадає і ви стаєте в стані читати безмовно. Однак багато людей продовжують вимовляти кожне слово думкою, причому зі швидкістю проголошення вголос.

Це називається субвокалізаціею. Мовний канал – самий повільний у ланцюжку «око – мозок», і його потрібно виключити. Читати можна і без нього. Мозок досить пристосований до розуміння написаних слів і без постійного проголошення.

Слова – це усього лише символи для передачі думок автора. Група слів має загальний сенс, і цей зміст ви повинні зрозуміти, звертаючи менше уваги на окремі слова і фрази.

На додаток до швидкого читання можна використовувати спосіб ковзання по тексту. У цьому випадку ви випускаєте з виду безліч слів тексту, сильно знижуєте розуміння повідомлення.

Ковзання використовується, коли ви намагаєтеся витягти з тексту тільки його зміст або ж коли ви вирішуєте, читати або не читати дану статтю. Користуючись технікою ковзання, майте на увазі наступне.

• Читайте весь перший параграф тексту (статті) з нормальної для вас швидкістю. Він часто містить огляд і ключові слова.

• Уважно читайте і другий параграф, адже він може містити подальше введення в зміст тексту (статті). Зосереджено прочитайте останній параграф тексту (статті), тому що він найчастіше містить суму основних результатів, приведених у роботі.

• Тепер вирішите, чи коштує текст прочитання цілком. Якщо так, тоді пробіжіть очима по сторінках до середини кожної з них у швидкому темпі, вибираючи ключові слова в кожнім з рядків.

При освоєнні навичок, перерахованих вище, ви можете освоювати більшу кількість матеріалу за той же час занять.

Конспектування. Крім розвитку навичок читання ви повинні опанувати навичками конспектування. Записування в більшому ступені, ніж читання або слухання, гарантує вам сприйняття інформації і розуміння змісту повідомлення.

Процес вибору і записування ключових положень і ідей викладача або автора концентрує увагу, допомагає глибше зрозуміти і запам'ятати зміст повідомлення.

Записи також дуже корисні для огляду або перегляду з метою визначення загального стану розглянутого питання. Однак варто пам'ятати, що конспектування є тільки одним зі способів навчання і його потрібно сполучити з іншими способами.

Головна проблема конспектування – це подолання бажання просто дослівно записувати матеріал за викладачем або копіювати його з друкованої сторінки. Це важка, але практично марна праця. Дослівний запис або копіювання є більш-менш механічним процесом. Працюють ваші руки й очі, але не ваш мозок.

Головне в мистецтві конспектування – це активний процес аналізу вихідного матеріалу, виділення головного, визначення взаємозв'язку і логіки викладу основних положень і короткий запис, що дозволяє досить повно відновити зміст вихідного матеріалу. Усе це вимагає, поряд з розвитком навичок аналізу, швидкості мислення і визначених технічних навичок конспектування. Люди роблять записи по-різному. Деякі роблять запису чітко, добре розташовуючи них по сторінці, підкреслюючи важливі місця або виносячи їх на поля.

Страницы: 1 2

Це цікаво:

Основні положення профільної диференціації навчання математики
Математика є універсальною мовою, яка широко застосовується в усіх сферах людської діяльності. На сучасному етапі різко зростає її значення у розвитку суспільства. Велике значення має математика і в розвитку особистості, в становленні її світогляду, розвитку мислення і інших якостей. Ці дві обстави ...

Організація спостережень у 1 класі як основний метод накопичення конкретних знань
Не секрет, що провідною діяльністю першокласників на уроках «Я і Україна» є спостереження. Порівняно з іншим видами діяльності, спостереження є вирішальним в побудові уроків курсу, а отже і потребує глибокого аналізу в нашій роботі. Провідною діяльністю, якою починають оволодівати діти з 1 класу, є ...

Поняття і визначення розумового виховання
Ключовою проблемою в процесі всебічного і гармонійного розвитку особистості є розумове виховання. Тільки завдяки розуму людина виділилась із тваринного світу як суспільна істота, створила всі багатства матеріальної та духовної культури й забезпечує безперервний соціально-економічний прогрес. Розумо ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com