Дослідження рівнів сформованості в дітей старшого дошкільного віку емоційно-ціннісного ставлення до природи засобами мистецтва

Педагогіка і виховання » Формування у дітей старшого дошкільного віку ціннісного ставлення до природи засобами мистецтва » Дослідження рівнів сформованості в дітей старшого дошкільного віку емоційно-ціннісного ставлення до природи засобами мистецтва

Сторінка 2

Аплікація із сухого листя

Аплікацію із сухого листя виконують аналогічно, за схемою, тобто спочатку розглядають кожний листок, шукають аналоги за кольором, формою. Наприклад: листя клена ― зірка, корона, сонце, хвіст жар-птиці, спідничка; ясена ― човен, пелюстка, рибка, тулуб, вухо зайця; дуба ― ялинка, віник, дерево, крило, хвіст птаха; верби ― пір'я, стебло, шия жирафа.

Завдяки розмаїттю форм, барв та відтінків сухих листків засобом аплікації можна відтворити силуети птахів, звірів, фігурки людей, різні споруди тощо.

Дітям можна запропонувати виконати сюжетну аплікацію ("На лузі", "Акваріум" тощо).

Флоромозаїка

Дітям пропонують, використовуючи різні природні матеріали (листя кукурудзи, лушпиння часнику, цибулі, шматочки березової кори, засушене листя дерев, квітів, мох тощо), "намалювати" (викласти) на дощечці (картоні) якусь цікаву декоративну або сюжетну композицію.

Структура виконання цієї вправи аналогічна попередній схемі. Орієнтувальні підказки дорослого передбачають такі запитання: "На що схоже?", "З чим можна порівняти?", "Кого (що) нагадує?" тощо. Вони сприяють активізації експериментування з природним матеріалом, пошуку аналогів. Демонструються зразки творчих робіт, виконаних дорослим або старшими дітьми.

Після детального ознайомлення з наявним матеріалом, який виступає "центром кристалізації" майбутніх конструкцій, діти обговорюють та узгоджують сюжет, композицію; дорослий коригує колективне конструювання (малювання).

Завдання дорослих ― повсякчас спонукати своїх вихованців пильно придивлятися до всього, що поруч з ними. Наприклад, педагог звертається до дітей; "Проходячи повз дуба, придивіться: земля біля нього всипана діжечками-жолудями. Зупиніться, не поспішайте. Розгляньте їх уважно. Адже це зовсім і не жолуді, а маленькі гномики ― одні з них тонші, інші ― товстіші. А що під ялинкою? її шишки. Шишки? Але ж це сова, а варто з'єднати ось ці дві шишки, і вже буде лисиця. Скільки таємниць ви відкриєте, якщо будете уважними до всього, що навколо вас".

Щоб виявити рівень сформованості в дітей ставлення до природи, ми перевірили рівень взаємодії дітей з собою та навколишнім світом за спеціально розробленими методиками.

У експерименті брали участь діти старшої групи №1 НВК №1 міста Умань.

Методика «Салон природи»

Дана методика допоможе визначити особливості переваг дітьми реальних об'єктів природи і художніх образів природи. Кожна дитина мала змогу придбати в «Салоні природи» будь-які три вподобані твори мистецтва або об'єкта природи, якщо пояснить, для чого їх потребує і чому саме їх.

Модифікований тест «Личка»

Тест спрямований на виявлення емоційного ставлення дітей до природи. Він дозволяє визначити характер емоційних відносин до явищ і об'єктів природи і своїм власним почуттям. Діагностичний образотворчий матеріал представлений серією малюнків, кожний з яких сюжетно являє собою деяку типову для життя дитини-дошкільника ситуацію і забезпечений двома додатковими зображеннями усміхненої і сумної особи. Передбачається, що вибір дитиною тієї або іншої особи буде залежати від його власного емоційного стану в подібних життєвих ситуаціях.

Проблемна ситуація «Випадок в природі»

Дозволяє визначити позицію дитини в природному світі, її здатність виявляти співчуття, при необхідності надавати допомогу. Дітям пропонується інструкція: «Послухайте розповідь, що оповідає про біду тварини / рослини, і скажіть, як слід вчинити, що зробити, щоб допомогти тварині / рослині».

Методика «Секретний розмова»

Сприяє дослідженню емоційно-чуттєвої сфери особистості дитини в процесі спілкування її з природою, а також виявленню наявного у дітей досвіду такого спілкування.

Методика «Лист зеленому другу»

Допомагає визначити готовність дітей допомагати природі, дбати про неї, розвивати почуття співчуття, співпереживання представникам тваринного і рослинного світу.

Методики «Розповідь», «недописані тези»

Спрямована на виявлення індивідуальних смислів взаємодії з природою; мотивів екологічної діяльності, ставлення до природи; розуміння багатосторонньої цінності природи; уявлень про екологічну культуру людини, її значенні. Дітям можна запропонувати наступні теми для оповідань: «За що я люблю природу?», «Моє ставлення до природи», «Природа в моєму житті», «Що таке природа?» І т.д. Або попросити закінчити речення: «У житті людини природа .», «Охороняти природу - значить .», «Я люблю природу за те, що .», «Любити природу - значить .», «Я люблю природу, тому що .», «Я люблю бувати на природі, тому що .», «Я намагаюся не завдавати шкоди природі, так як .», «Основними правилами поведінки людини в природі є .», «Проявляючи турботу про природу, я вмію .», «Моя діяльність з охорони природи полягає в . ».

Страницы: 1 2 3 4

Це цікаво:

Ідеї гуманізму в науці і освіті: Історія та сучасні технології
Одним з принципів реалізації Державної Національної програми “Освіта” (Україна – ХХІ ст ) є гуманізація освіти, що полягає в утвердженні людини як найвищої соціальної цінності, у найповнішому розкритті її здібностей та задоволенні різноманітних освітніх потреб. Прагнення до возвеличення людини. Най ...

Математичні задачі фінансового змісту як засіб активізації пізнавальної діяльності учнів
Історія свідчить, що математика як наука виникла з задач. Її розвиток полягає, в основному, у розв’язуванні задач. В математичній науці задачі – це і джерело, і мета її розвитку. У навчанні математики задачі теж виступають як ціллю, так і засобом. Їх розв‘язування сприяє вихованню учнів, особливо в ...

Методика виконання пейзажу у початкових класах
Школярі, малюючи пейзаж, іноді шукають "готові композиції" в природі. Частіше це робиться під впливом бачених картин художників. Треба сказати, що "готових композицій" в природі, а також встановлених композиційних вирішень в практиці реалістичного мистецтва не буває. Навпаки, ху ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com