Таким чином, скелет складається з трьох основних частин: черепа, тулуба і кінцівок.
2. Бесіда з виконанням практичної роботи з метою формування уявлень про значення скелету для організму людини.
Шкіра і внутрішні органи є м’якими. Виконаємо практичну роботу. Візьмемо хустинку, яка зроблена з м’якої тканини.
— Чи можна надати хустинці певної форми, яка б залишалась без змін? Чому?
— Яким чином можна надати хустинці певної форми?
— Поміркуйте, чим є скелет для шкіри і внутрішніх органів.
— Що знаходитися у черепі людини?
— Помацайте голову і скажіть, яким є череп?
— Поміркуйте, яке значення має череп в організмі людини.
— Які органи знаходяться у грудній клітці?
— Поміркуйте, яке значення грудної клітки в організмі людини.
Захисне значення має також хребет. У хребцях є отвори, які утворюють канал. У цьому каналі міститься спинний мозок.
Отже, скелет людини має таке значення: є опорою організму людини і захищає життєво важливі органи від пошкоджень
3. Розповідь з елементами практичної роботи з метою формування уявлень про запобігання викривлення кісток скелета та причини їх виникнення.
Кістки людини дуже міцні. Міцність кісток залежить від речовин, з яких вони складаються. Одні речовини надають кісткам гнучкості і пружності, а інші — твердості. З віком склад кісток у людини змінюється. Зокрема, у дітей кістки мають багато речовин, які надають твердості. У дорослому віці навпаки кістки тверді, але не гнучкі.
Для того, щоб переконатися, як це впливає на організм людини, виконаємо практичну роботу. Візьмемо пластмасову та дерев’яну лінійки і спробуємо їх зігнути.
— Що станеться, коли згинати ці лінійки?
— Який висновок можна зробити із проведеного досліду стосовно кісток дітей і дорослих?
— Що може стати причиною викривлення кісток у дітей?
Крім того, хребет викривлюється якщо: піднімати важкі предмети; постійно носити в одній і тій самій руці або на одному і тому ж плечі портфель; спати на нерівному ліжку; ходити згорбившись, з опущеними плечима і головою.
— Пригадайте, яких правил слід дотримуватись, сидячи за столом чи партою у школі та в дома.
— Що потрібно робити, щоб запобігти викривленню хребта?
4. Розповідь з елементами бесіди і практичної роботи з метою формування уявлень про значення м’язів та їх роботу.
— Помацайте свої руки і ноги. Що знаходиться під шкірою, крім кісток?
Під шкірою знаходяться м’язи. Все життя людина рухається, вона встає, сідає, ходить, нахиляється і випростовується, повертає голову, піднімає і опускає руки та ноги. Всі ці рухи людина виконує завдяки роботі м’язів, адже самі кістки рухатись не можуть. М’язи кріпляться до кісток, до шкіри і до внутрішніх органів. Всього у тілі людини нараховується понад 600 м’язів, які поділяються на м’язи живота, спини, голови, шиї, рук та ніг.
— Виконайте практичну роботу, описану на с. 159 у підручнику. Зверніть увагу на різноманітність форм і розмірів м’язів людини.
Розглянувши малюнок, ви переконалися, що м’язи людини дуже різноманітні, Проте, як би вони не відрізнялися, спільними для них є те, що вони можуть працювати: скорочуватися і розслаблятися.
Це цікаво:
Методика навчання молодших школярів списування
Для формування в учнів навички усвідомленого списування науковцями й вчителями – практиками розроблені різні варіанти алгоритмів. Наприклад, щоб навчити дітей списувати з готових зразків, Н.О.Воскресенська і К.О. Воскресенська пропонують дотримуватися такого алгоритму: 1) прочитати речення (чи слов ...
Класифікація нетрадиційних уроків та їх
характеристика
Лекція — одна із форм організації навчання в загальноосвітньому навчальному закладі. її основою с системне усне викладення вчителем навчального матеріалу протягом одного уроку (чи пари уроків), головний зміст якого становлять аналіз та узагальнення фактів, а провідними прийомами є пояснення й мірку ...
Квантово-механічні ефекти
Є декілька класів явищ, які є суто квантово-механічними і не мають аналогів в класичній механіці. Іноді їх називають "квантовими ефектами". Перший різновид квантових ефектів – квантування певних фізичних величин. Якщо локалізувати вільну частинку з розглянутого вище прикладу у прямокутній ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.