Термін “співпраця” означає спільну роботу. Роботу, що виконується разом.
Основна ідея цієї технології — створити умови для активної спільної навчальної діяльності учнів у різних навчальних ситуаціях. Ця технологія базується на ідеї взаємодії учнів у групі, ідеї взаємного навчання, при організації якого учні беруть на себе не тільки індивідуальну, але й колективну відповідальність за вирішення навчальних задач, допомагають один одному, несуть колективну відповідальність за успіхи кожного учня. Виходячи з цього, мета навчання у співпраці є інтегративною за своєю суттю. Вона полягає у вирішенні наступних взаємопов'язаних завдань:
а) в оволодінні кожним учнем в ході спільної діяльності знаннями, навичками та вміннями на рівні, який відповідає його індивідуальним особливостям розвитку;
б) у досягненні в ході спільної навчальної діяльності ефекту соціалізації та набуття комунікативних умінь;
в) у формуванні готовності до надання допомоги один одному в ході спільної навчальної діяльності і до набуття колективної відповідальності за роботи у співпраці.
Ця форма діяльності відрізняється від фронтального та індивідуального навчання, в умовах якого учень виступає як індивідуальний суб'єкт діяльності, який відповідає тільки за себе, за свої успіхи і невдачі. При навчанні у співпраці створюються умови для взаємодії і співпраці в системі “учень-учитель-група” і відбувається актуалізація колективного суб'єкта навчальної діяльності.
Організація навчання у співпраці обумовлюється такими принципами: 1) одне спільне завдання на групу; 2) одне спільне заохочення на групу; 3) розподіл ролей.
Звідси важливими діями вчителя стає правильне формування завдання для кожної групи або всіх груп одразу, розподіл учнів на групи, визначення в кожній групі ролей, які учні самі розподіляють між собою.
Виділяють таки види співпраці:
а) співпраця учасників у виробленні єдиної ідеї;
б) комбінування інформації, відомої різним учасникам;
в) передача інформації від одного учасника до іншого.
Співпраця учасників у виробленні єдиної ідеї можлива при вирішенні різних проблемних задач. Ці задачі можуть бути основані на наступному:
на послідовності дій;
на здогадці;
на виявленні подібності і різниці;
на умовиводі;
на виключенні зайвого.
Отже навчання у співпраці — це навчання в процесі спілкування один з одним. Цілеспрямована діяльність у співпраці дозволяє підвищити інтерес до занять і значною мірою збільшити час мовленнєвої практики кожного учня на уроці.
Це цікаво:
Методика вивчення українських народних казок змішаного типу
В основі казок «змішаного» (перехідного) типу лежить так званий змішаний світ, тобто в них поєднуються, «змішуються» ознаки, властиві як казкам з умовним світом, так і казкам з чарівним світом. Іншими словами, змішані казки – це казки перехідного типу. Місце дії в них, як і в умовному світі, звичай ...
Завдання по взаємоаналізу дій учнів
Інший діючий засіб виховання пізнавальної активності - завдання по взаємоаналізу дій учнів. Найбільше реанальный спосіб організації навчальної діяльності учнів у даному випадку - змінний: одна зміна виконує завдання, інша не пасивно очікує черги, а спостерігає, учні, згадуючи відомості про біодинам ...
Методика проведення уроку музики у 8 класі за темою «Музика серйозна й
музика легка»
Тема уроку: «Музика серйозна й музика легка» Мета. Розглянути функції, які виконує музика в суспільстві. Пояснити учням ролі легкої і серйозної музики у їхньому власному житті. З'ясування значення термінів «легка музика і серйозна музика». Музичний матеріал: Духовні пісні американських негрів (спір ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.