Фізична культура і спорт – ефективні засоби соціально-педагогічної профілактики ігроманії

Педагогіка і виховання » Профілактика ігрової залежності у старшому підлітковому віці » Фізична культура і спорт – ефективні засоби соціально-педагогічної профілактики ігроманії

Сторінка 6

Педагогічний експеримент

Основний педагогічний експеримент проводився в період 2001 - 2003 рр. у загальноосвітніх школах області та школі вищої спортивної майстерності міста Слов'янська Донецької області.

В експерименті взяли участь 62 школярі з асоціальною поведінкою у віці 12-13 років. Було створено дві групи: контрольна й експериментальна, приблизно рівні за віком, психофізичним станом і кількісним складом.

У процесі педагогічного експерименту досліджувалися базові фактори, що обумовлюють виникнення асоціального типу поведінки підлітків, вивчався рівень фізичного розвитку, функціональної підготовленості , кореляційні зв’язки морфологічних ознак підлітків з їх руховими здібностями, психоемоційний стан підлітків у різних формах їх фізичної та соціальної реабілітації. Протягом 1998-2004 рр. дослідження означені фактори вивчалися, узагальнювалися та використовувалися з метою визначення ефективності розробленої комплексної програми соціально-педагогічної профілактики наркотичної залежності підлітків засобами фізичної культури і спорту.

Гіпотетичною основою дослідження являлося передбачення того, що оптимальне поєднання гносіптичних, психоемоційних, рухових, мотиваційних, виховних процесів у структурі диференційного підходу до фізичного виховання та спортивної підготовки підлітків з асоціативним типом поведінки забезпечить стабільний профілактичний та реабілітаційний ефект.

В процесі планування педагогічного дослідження використовувалися науково-методичні рекомендації В.Г. Григоренка, О.М. Худолія та Т.В. Карпунця, Л.П. Сергієнка.

Основи організації та змісту експериментальної профілактичної антинаркотичної підліткової програми засобами фізичної культури та спорту представлені в структурно-логічній схемі на рис. 2.1.2.

Контрольна група працювала на засадах загально прийнятої в школах програми профілактики наркоманії. Вона включала такі структурні компоненти, як навчальні години з валеології, бесіди класних керівників та вчителів фізичної культури, різноманітні форми наочності.

Антинаркотична профілактична програма „У наступне століття з надією на здорове майбутнє” в експериментальній групі проводилася комплексно. Програма розрахована на індивідуальну та групову роботу з підлітками експериментальної „групи ризику”.

Інформаційно-пропагандистська діяльність включала інформаційний і розвиваючий розділи, спрямовані на формування в школярів умінь вирішувати прості й складні життєві проблеми, спілкуватися з оточенням, розуміти та приймати їхню поведінку; формувати позитивне ставлення до себе, здійснювати критичну самооцінку і виправляти власні помилки.

Однією з форм антинаркотичної пропаганди стали тематичні класні години, проведені в рамках акції „Діти і молодь Донбасу проти наркотиків”. Під час цих заходів підлітки переглядали й обговорювали відеозапис різних змагань (із дзюдо, кікбоксінгу, рукопашної боротьби), розмовляли з провідними спортсменами ДЮСШ м. Слов'янська.

Широко використовувалися форми позаурочної діяльності: клуби за інтересами; шкільні фестивалі музики, танцю, пісні, слова, сміху. Бесіди педагогів, психологів і лікарів супроводжувалися виступом агітбригад, шкільними спектаклями, конкурсами плакатів „Ми проти зла”, „Покоління XXI століття вибирає здоровий спосіб життя”. Важливою ланкою профілактики шкідливих звичок у школярів була єдина лінія протистояння наркоманії всього педагогічного колективу.

Рис. 2.1.1 Схема вивчення інтересу в підлітків з АСТП до змісту рухових завдань та видів спортивної діяльності

Регулярно проводилися місячники профілактики наркоманії серед школярів, засідання круглих столів на тему „Наркоманія і спорт не сумісні”; впроваджувалась ігрова програма „Профілактика шкідливих звичок засобами фізичної культури і спорту”. У ході цих заходів демонструвалися документальні антинаркотичні фільми, виступали фахівці: провідні тренери, лікарі, психологи, найсильніші спортсмени. Протягом року проводилися заходи ін-формаційно-пропагандистського, спортивного та культурно-масового характеру: акції „Спорт проти наркотиків”, спортивно-ігрові естафети „Найшвидший”.

Рис. 2.1.2 Структурно-логічна схема побудови системи корекційної роботи з підлітками АСТП

Основною ідеєю гри КВК „За здоровий спосіб життя” була демонстрація вражаючого контрасту між життям наркомана, людини, яка опустилася, і здорової людини, яка веде здоровий спосіб життя і займається фізичною культурою та спортом.

У літній період в оздоровчому таборі проводилася інформаційно-роз'яснювальна робота з загальних питань формування здорового способу життя; негативного впливу на організм паління, алкоголю, наркотиків. Були організовані: демонстрація документального фільму „Шкідливі звички і ваше здоров'я”; виступ найсильніших спортсменів; спортивна гра „Будь здоровий” з розіграшем призів. Було проведено трудові десанти в спортивній школі й мікрорайоні, організовано допомогу ветеранам війни, інвалідам. Проведено розширену батьківську конференцію „Наркоманія і наші діти”.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Це цікаво:

Перевірка ефективності розвитку мовленнєвої діяльності молодших школярів в експериментальному дослідженні
Метою педагогічного експерименту була перевірка ефективності використання пропонованих вправ та завдань для формування мовленнєвих умінь і навичок молодших школярів. Якість сформованих знань, умінь і навичок порівнювалася із відповідними навичками і вміннями учнів контрольного класу. Виявлення ефек ...

Методика культурологічного виховання воїнів
Культурологічне виховання в умовах військової служби має можливості вдосконалюватись багатьма, різними шляхами. Але одним з найважливіших є об’єднання синтезування навчалного процесу, культурно-виховної роботи з військовослужбовцями, їх культурного саморозвитку в єдину матеріально-економічну, соціа ...

Мотивований вибір об'єктів роботи учнів
При проведенні кожного уроку з трудового навчання завжди обирається об'єкт праці учнів оскільки уроки з трудового навчання містять 25% теорії та 75% практики Учні оволодівають певними знаннями та застосовують їх на практиці. Зважаючи на те, що вибір об'єкта технологічної діяльності робиться залежно ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com