Фізична культура і спорт – ефективні засоби соціально-педагогічної профілактики ігроманії

Педагогіка і виховання » Профілактика ігрової залежності у старшому підлітковому віці » Фізична культура і спорт – ефективні засоби соціально-педагогічної профілактики ігроманії

Сторінка 6

Педагогічний експеримент

Основний педагогічний експеримент проводився в період 2001 - 2003 рр. у загальноосвітніх школах області та школі вищої спортивної майстерності міста Слов'янська Донецької області.

В експерименті взяли участь 62 школярі з асоціальною поведінкою у віці 12-13 років. Було створено дві групи: контрольна й експериментальна, приблизно рівні за віком, психофізичним станом і кількісним складом.

У процесі педагогічного експерименту досліджувалися базові фактори, що обумовлюють виникнення асоціального типу поведінки підлітків, вивчався рівень фізичного розвитку, функціональної підготовленості , кореляційні зв’язки морфологічних ознак підлітків з їх руховими здібностями, психоемоційний стан підлітків у різних формах їх фізичної та соціальної реабілітації. Протягом 1998-2004 рр. дослідження означені фактори вивчалися, узагальнювалися та використовувалися з метою визначення ефективності розробленої комплексної програми соціально-педагогічної профілактики наркотичної залежності підлітків засобами фізичної культури і спорту.

Гіпотетичною основою дослідження являлося передбачення того, що оптимальне поєднання гносіптичних, психоемоційних, рухових, мотиваційних, виховних процесів у структурі диференційного підходу до фізичного виховання та спортивної підготовки підлітків з асоціативним типом поведінки забезпечить стабільний профілактичний та реабілітаційний ефект.

В процесі планування педагогічного дослідження використовувалися науково-методичні рекомендації В.Г. Григоренка, О.М. Худолія та Т.В. Карпунця, Л.П. Сергієнка.

Основи організації та змісту експериментальної профілактичної антинаркотичної підліткової програми засобами фізичної культури та спорту представлені в структурно-логічній схемі на рис. 2.1.2.

Контрольна група працювала на засадах загально прийнятої в школах програми профілактики наркоманії. Вона включала такі структурні компоненти, як навчальні години з валеології, бесіди класних керівників та вчителів фізичної культури, різноманітні форми наочності.

Антинаркотична профілактична програма „У наступне століття з надією на здорове майбутнє” в експериментальній групі проводилася комплексно. Програма розрахована на індивідуальну та групову роботу з підлітками експериментальної „групи ризику”.

Інформаційно-пропагандистська діяльність включала інформаційний і розвиваючий розділи, спрямовані на формування в школярів умінь вирішувати прості й складні життєві проблеми, спілкуватися з оточенням, розуміти та приймати їхню поведінку; формувати позитивне ставлення до себе, здійснювати критичну самооцінку і виправляти власні помилки.

Однією з форм антинаркотичної пропаганди стали тематичні класні години, проведені в рамках акції „Діти і молодь Донбасу проти наркотиків”. Під час цих заходів підлітки переглядали й обговорювали відеозапис різних змагань (із дзюдо, кікбоксінгу, рукопашної боротьби), розмовляли з провідними спортсменами ДЮСШ м. Слов'янська.

Широко використовувалися форми позаурочної діяльності: клуби за інтересами; шкільні фестивалі музики, танцю, пісні, слова, сміху. Бесіди педагогів, психологів і лікарів супроводжувалися виступом агітбригад, шкільними спектаклями, конкурсами плакатів „Ми проти зла”, „Покоління XXI століття вибирає здоровий спосіб життя”. Важливою ланкою профілактики шкідливих звичок у школярів була єдина лінія протистояння наркоманії всього педагогічного колективу.

Рис. 2.1.1 Схема вивчення інтересу в підлітків з АСТП до змісту рухових завдань та видів спортивної діяльності

Регулярно проводилися місячники профілактики наркоманії серед школярів, засідання круглих столів на тему „Наркоманія і спорт не сумісні”; впроваджувалась ігрова програма „Профілактика шкідливих звичок засобами фізичної культури і спорту”. У ході цих заходів демонструвалися документальні антинаркотичні фільми, виступали фахівці: провідні тренери, лікарі, психологи, найсильніші спортсмени. Протягом року проводилися заходи ін-формаційно-пропагандистського, спортивного та культурно-масового характеру: акції „Спорт проти наркотиків”, спортивно-ігрові естафети „Найшвидший”.

Рис. 2.1.2 Структурно-логічна схема побудови системи корекційної роботи з підлітками АСТП

Основною ідеєю гри КВК „За здоровий спосіб життя” була демонстрація вражаючого контрасту між життям наркомана, людини, яка опустилася, і здорової людини, яка веде здоровий спосіб життя і займається фізичною культурою та спортом.

У літній період в оздоровчому таборі проводилася інформаційно-роз'яснювальна робота з загальних питань формування здорового способу життя; негативного впливу на організм паління, алкоголю, наркотиків. Були організовані: демонстрація документального фільму „Шкідливі звички і ваше здоров'я”; виступ найсильніших спортсменів; спортивна гра „Будь здоровий” з розіграшем призів. Було проведено трудові десанти в спортивній школі й мікрорайоні, організовано допомогу ветеранам війни, інвалідам. Проведено розширену батьківську конференцію „Наркоманія і наші діти”.

Страницы: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Це цікаво:

Особливості використання комп’ютерних технологій у розвитку молодших школярів
Загальновідомо, що, у молодшому віці, починаючи з 4-х років, іде активне формування знань, умінь, навичок знакового письма, читання й лічби. Уже на початку навчання в школі учні відрізняються один від одного рівнем обізнаності з навколишнім світом, спостережливістю, умінням думати, запам'ятовувати ...

Осінні календарно-обрядові пісні
Учитель: Нарешті настає час, коли хлібороби бачать результати своєї праці — жнива. До них у давнину готувались, як до великого урочистого свята. Уявіть собі теплий ранок. Сонечко ще не зійшло, а люди, охайно вдягнені, вже йдуть на роботу. Це — перший день жнив. Як, на вашу думку, діти, працювати на ...

Аналіз психолого-педагогічної літератури з проблеми дослідження
Проаналізуємо психолого-педагогічні дослідження з проблеми формування елементарних математичних уявлень у дошкільному дитинстві. Проблема формування елементарних математичних уявлень дошкільників знаходить відбиття в дослідженнях класиків педагогіки та сучасних науковців. Питання змісту і методів н ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com