Характеристика асоціальної поведінки школярів

Сторінка 1

В останні роки алкогольна й наркологічна ситуація в Україні стала надзвичайною. Темпи наркотизації й алкоголізації, вага і масштаби їхніх наслідків створюють істотну загрозу здоров'ю нації, суспільному ладу і національній безпеці. Сформована в країні субпопуляція людей, які зловживають алкоголем і наркотиками, набагато випереджає за темпами зростання популяцію здорових.

За нашими даними, основний вік, у якому діти та підлітки вперше знайомляться з наркотиками, складає 11-13 років. Результати соціологічних досліджень 1531 учня у віці 11-17 років свідчать про те, що в оточенні опитаних підлітків є знайомі, які спробували та зрідка вживали наркотики, вдихали токсичні речовини, регулярно бували в стані алкогольного сп'яніння. Анонімні дослідження (рис. 3.1.1) довели, що школярі мають знайомих, які пробували наркотичні й токсичні речовини: від 6,7% (вік 11 років) до 60,7% (вік 17 років). За даними респондентів, приятелі розповідали їм про «щасливий» стан після прийняття наркотиків і пропонували спробувати.

Під час опитування школярі підтвердили споживання наркотиків хоча б раз у житті: 2,2% учнів у віці 11 років; 16,7% - у віці 14 років; 29,2% - у віці 17 років. Чітко виражена тенденція зростання кількості осіб, залежних від наркотичних речовин: половина старшокласників уживають легкі наркотики або вдихають токсичні речовини.

З усіх опитаних постійно палять від 3,4% (вік 11 років) до 22,5% (вік 17 років) учнів. До 15 років спостерігається інтенсивне зростання числа осіб, які курять. Разом з тим, більшість респондентів (65,2-89,3%) приховують цей вид асоціальної поведінки.

Рис. 3.1.1 Поширеність шкідливих звичок у школярів різного віку

Серед опитаних дітей і підлітків уживають алкогольні напої від 12,4% (вік 11 років) до 73,0% (вік 17 років). Найбільше зростання числа школярів, які вживають спиртні напої, зафіксований у віці 12-14 років. За нашими даними, міцні алкогольні напої починають уживати діти 12-літнього віку.

До вживання наркотиків 56,3% школярів прийшли через цікавість, 20,3% обстежених спробували за пропозицією друзів, 12,4% одержали як безкоштовне частування, 5,2% - під впливом загроз, а 4,6% - наслідуючи інших. Більшість (71,2%) учнів знають про шкідливий вплив паління гашишу на організм. Вони згодні з тим, що вживання цього наркотику викликає звикання і залежність.

За нашими даними, наркотики активно вкорінюються в підліткове середовище. Разом з тим, близько половини (47,5-52,6%) підлітків мало цікавляться питаннями, пов’язаними з даним негативним явищем.

Пошук наркотиків виявився нескладним: 58,8% одержали з рук друзів у дворі, 19,7% - від учнів школи й тільки 8,6% - від дорослих (рис. 3.1.2).

Кількість школярів, які не заперечують знайомства з конкретними випадками споживання наркотиків, склала 67,4%, що непрямо свідчить про реальний розмах поширення наркотиків.

Рис. 3.1.2 Джерела наркотичних речовин у школярів

Насамперед, ця інформація стосується знайомих (39,0%), відвідувачів дискотек (23,6%), у стінах навчального закладу (17,7%), у своїй компанії (17,6%). За нашими даними, тільки 2,1% опитаних прилучалися до вживання наркотиків у себе вдома.

Для визначення частотності обговорення теми наркоманії серед дітей і підлітків респондентів було розподілено на три групи. До першої ввійшли учні, які ніколи не розмовляють про наркотики. У більшості вікових груп таких респондентів виявилася більшість (11-12 років – 72,3%; 13-14 років – 58,2%; 15-17 років – 42,5%). До другої групи були віднесені школярі (11-12 років – 18,1%; 13-14 років – 15,9%; 15-17 років – 12,3%), які рідко говорять про наркотики зі своїми приятелями. До третьої групи належать учні (11-12 років – 9,6%; 13-14 років – 25,9%; 15-17 років – 45,2%), які часто обговорюють тему наркоманії. Таким чином, тема наркотиків цікавить школярів з „нормативною поведінкою” та „групи ризику”, але різниця в тематичних оцінках між групами істотна. Нами виявлено й іншу закономірність: чим частіше в підлітковому середовищі обговорюється проблема наркоманії, тим менш критично до неї підходять молоді люди.

За нашими даними, 32,6% від загальної кількості опитаних знають місця постійного продажу наркотиків, а 9,6% учнів упевнені, що наркотики можна купити скрізь, навіть у своїй школі. Звичайно, найсумніший результат дослідження – це наявність у дитячому колективі не тільки наркоспоживачів, але й великої кількості учнів, які вже усвідомили свою залежність від наркотиків. Таких школярів виявлено 15,7%, з них лише 48,4% хочуть позбутися наркотичної залежності.

Страницы: 1 2 3 4 5

Це цікаво:

Автентичні аудіоматеріали
Однією з найактуальніших проблем у викладанні іноземної мови сьогодні є необхідність більш глибокого вивчення світу носіїв мови. Без розуміння соціально-економічних систем, знання соціальної і політичної культур, вивчення історичних і культурних традицій, які формували образ мислення тих людей, з я ...

Особливості навчальної діяльності молодшого шкільного віку
За твердженням В.В. Давидова молодший шкільний вік – це особливий період в житті дитини, який виокремився історично порівняно недавно. Його не було у тих дітей, які взагалі не відвідували школу, його не було і в тих, для яких початкова школа була першою і останньою сходинкою навчання. Поява цього в ...

Видатні педагоги про виховання молодшого школяра
У народній педагогіці не раз наголошується на виховній силі слова («Вола в'яжуть мотузком, а людину словами», «Як слово не поможе, то й кий не дошкулить»). У формуванні суспільної свідомості провідну роль відіграють такі методи, як розповідь, бесіда, роз'яснення, наставляння, інформування, порада, ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com