Результати нашого дослідження, означеної проблеми дозволяють сформулювати загальний висновок про те, що за останні десятиліття Донецька область вступила в смугу гострої демографічної кризи, що характеризується прискоренням природного зменшення населення, низькою середньою тривалістю життя, значним розривом між тривалістю життя чоловіків і жінок, високими показниками загальної смертності, особливо – осіб працездатного віку. Усе це відбувається на тлі загострення проблеми зростання наркоманії.
У Донецькому регіоні зловживання наркотичними речовинами є серйозною загрозою здоров'ю населення. Ця проблема давно вже вийшла за медичні рамки. Поширенню наркотиків у регіоні сприяють особливості його географічного положення. Донецька область – одна з найбільш густонаселених в Україні; висока щільність населення, домінування міського населення, наявність водних кордонів, сусідство з південними регіонами Росії, насиченими наркотиками, призводять до того, що область стала свого роду „перевалочною базою” наркодіячів.
Аналіз наркологічної ситуації в Донецькій області доводить, що в останні роки починають виявлятися в досить стійкій формі вкрай небезпечні тенденції, як у структурі, так і в динаміці росту числа наркологічних хворих. У деяких випадках ці негативні явища набувають катастрофічно загрозливого характеру.
У процесі дослідження цієї проблеми нами було встановлено, що у 2001 році від передозування наркотиків в області померли 352 особи, від алкогольної інтоксикації - 3239 осіб, від споживання токсичних речовин – 16 осіб. Більшість з них – молоді люди.
Контингент хворих наркоманією в Донецькій області постійно розширюється: у 1995 році середньообласний показник складав 122,3, у 1999 році – 172,2, у 2000 році – 177,2, а в 2003 році – 182,7 осіб на 100 тис. населення. Середньореспубліканський показник – 163,4 особи (2003 рік).
За період 1995-2003 роках відзначається стійке зростання наркоманії в більшості міст і районів Донецької області. В одних регіонах (міста Дзержинськ, Краматорськ, Слов'янськ, Угледар, Червоноармійський район) виявлені високі показники вже в 1995 році, в інших (міста Докучаєвськ, Авдіївка, Дебальцеве, Сніжне, Торез, Харцизьк, райони Новоазовський, Першотравневий, Амвросіївский, Олександрівський) - відзначається високий приріст показників поширеності наркоманії.
В окремих містах (Новогродіївка) та районах (Новоселківський, Володарський, Шахтарський) області показники поширеності наркоманії знаходяться на низькому рівні, хоча негативна динаміка і тут простежується. Тільки в місті Новогродівка та в Маріїнському районі показники наркоманії знизилися порівняно з 1995 роком.
Аналіз доводить, що, незважаючи на постійне підвищення показника поширеності наркоманії в останні роки, намічається зниження темпів приросту. Разом з тим, говорити про перелом наркоситуації в Донецькій області не можна. Потрібні ще більші зусилля різних організацій для вирішення даних проблем. Поширення токсикоманії в області в 2001 році склало 15,0 осіб на 100 тис. населення, а в 2003 році – 16,1% проти 5,1% по Україні. При цьому Донецька область представляє більше 30% загальної кількості хворих в Україні та займає перше місце в республіці з цієї патології. Основними регіонами, що репрезентують названу групу хворих, стали: Маріуполь – 77,2; Горлівка – 52,4; Шахтарськ – 27,0; Кіровськ – 19,2. Серед хворих на наркоманію цей показник склав 98,1%.
Постійно збільшується кількість хворих на алкогольну залежність: 2000 рік – 1277,4; 2001 рік – 1296,4; 2003 рік – 1305,4 осіб (на 100 тис. населення). Найбільш ураженими в цьому плані стали такі міста і райони: Кіровськ – 2795,1; Горлівка – 2489,0; Ясинуватський район – 2388,7; Краматорськ – 1876,3; Макіївка – 1873,4.
Це цікаво:
Ідеї гуманізму в науці і освіті: Історія та сучасні технології
Одним з принципів реалізації Державної Національної програми “Освіта” (Україна – ХХІ ст ) є гуманізація освіти, що полягає в утвердженні людини як найвищої соціальної цінності, у найповнішому розкритті її здібностей та задоволенні різноманітних освітніх потреб. Прагнення до возвеличення людини. Най ...
Сутність та особливості графічної навички
Письмо — це „система умовних лінійних (графічних) знаків для передавання тих чи інших елементів мови”. Сама „мова є знаковою системою відносно дійсності, а письмо — це знакова система відносно звукової мови (отже, письмо — це знаки знаків)”. Мова і письмо з'явилися не водночас. Звукова мова виникла ...
Поняття про дисципліну в радянські і в наші часи
Питання про дисципліну глибоко розроблене Макаренком. Він розкриває нове розуміння дисципліни і нові шляхи її виховання. В наш час дисципліна розуміється набагато ширше, ніж до революції. У дореволюційному суспільстві дисципліна була лише зовнішнім явищем, «певною мірою це був метод владарювання, м ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.