Проілюструємо, як з допомогою ігрового персонажа можна цікаво використати у навчанні дошкільнят елементи народної математики.
Програмний зміст: познайомити дітей з народною міркою вимірювання довжини предметів – аршином; закріпити знання про народну міру вимірювання сипких речовин – пучкою. Закріпити кількісну та порядкову лічбу методом пальцевої лічби (обчислення на пальцях). Закріпити знання про національні страви (борщ, вареники, узвар) та сучасні страви – бутерброди, бутерброди – канапе. Поповнювати знання дітей про вплив харчування на здоров'я людини. Формувати математичні уявлення, використовуючи усну народну творчість (прислів'я, мирилки тощо). Виховувати інтерес і повагу до народної мудрості.
Хід заняття.
Діти сидять за столами. Увіходить дід Омелько з торбиною за плечима, наспівуючи: «Ой у діда Омелька Невеличка сімейка. В нього баба є Христя І синів, мабуть, двісті!»
Дід. А чи туди я потрапив? Добридень, дітки! А як зветься ваше місто? (Відповіді дітей). Саме сюди мені й потрібно. А дитсадок ваш як зветься? От і добре, більше мені не трудити старі ноги, бо прибув я таки за адресою. Оце впорався на городі та з іншою роботою по господарству, а баба й каже мені: «Поїдь відвези діткам гостинців від нас». От я й привіз вам повну торбину, ледве не зламав нею спину.
Вихователь. Дякуємо вам, діду, за гостинці. А чи ж правда, що у вас аж двісті синів?
Дід. Та хто його знає, я вже старий і не полічу до ладу. А діти ваші добре вміють лічити? То нехай вони мені допоможуть із синами розібратися. Ну ж бо: «Є у мене син Данило, Є також і син Кирило, Є й Онисько, і Кіндрат, А ще пара є дівчат. Потім Федір і Петро. Скільки хлопців усього?»
(Відповідь: 6 хлопців. Якщо ж поставити інше запитання: «Скільки діток усього?», відповідь буде: восьмеро дітей).
Дід. Які ж ви молодці! Коли б мені повернути молоді роки, то і я усякої грамоти навчився б. А хочете послухати розповіді про моїх сусідів? Я розповідатиму вам задачами-загадками, а ви розв'язуватимете їх за допомогою своїх карточок та знаків. Слухайте: «Живе поряд дід Свирид, Борщ зварив він на обід. Сам три миски зразу з'їв, А дві – бабі залишив. Скільки мисок усього На обід борщу було?» (3+2=5).
«Є й сусіда дід Кіндрат, Було в нього шість курчат. Двох він синові віддав, Щоб, бува, ніхто не вкрав. Скільки ж нині тих курчат Має в себе дід Кіндрат?» (6–2=4).
Дід хвалить дітей за розв'язані задачі.
Вихователь. Дідусю, наші діти також можуть складати задачі, ось послухай.
Діти складають задачі за допомогою карток.
Дід. Так добре мені тут з вами, що нікуди вже й не йшов би. Але баба наказала зайти до крамниці й купити їй тканини на спідницю, а донькам – стрічок у дарунок привезти.
Вихователь. Навіщо вам, діду, ходити далеко – в нас також є крамниця. Заходьте і купуйте, будь ласка.
Дід. То проведіть мене до вашої крамниці і допоможіть зробити покупки. (Розглядає). Який гарний у вас сільмаг!
Діти. Дідусю, в нас не сільський магазин – у нас супермаркет.
Дід. Ну й дивна назва: суп і паркет!
Діти. Ні, дідусю, не суп і паркет, а супермаркет. Ця така крамниця, де можна купити і продуктові, і промислові товари.
Продавець. Скільки вам потрібно тканини?
Дід. Зачекайте, дайте вибрати – аж очі розбігаються від такого розмаїття. Але з грошенятами у мене не г.: то, дітоньки, тож допоможіть вибрати найдешевшу тканину. (Діти вибирають). Ось цієї відміряйте мені два аршини.
Продавець. А що то за мірка така? Ми тканину й строки не міряємо аршином.
Дід. Цією міркою користувалися всі купці давно – з часів мого діда й прадіда. Вона ось така – довжина всієї руки від пальців до плеча (показує).
Це цікаво:
Особливості застосування дидактичних ігор на
заняттях з кулінарії
Дидактична ділова гра на наочній основі - особливий варіант рольової гри в умовах класно-урочного одночасного навчання великих груп учнів (до 30 чол.). Вона може проводитися в теоретичному і практичному варіантах або в їх комбінації. Специфікою її теоретичного варіанту під час виробничого навчання ...
Стратегічні пропозиції зовнішнього оцінювання
Якщо звернутися до досвіду освітніх систем більшості розвинутих і постсоціалістичних країн щодо системи випускних - вступних екзаменів, можна стверджувати: інструментом об'єктивного оцінювання є саме зовнішнє тестування. За даними міжнародного дослідження природничо-математичної освіти ТІМ35-К, біл ...
Колажі та панно
Поговоримо про види площинних флористичних робіт – колажі та панно. Площинні або двовимірні роботи – це структурні флористичні роботи, які мають два основних виміри: довжину та ширину. На відміну від тривимірних робіт, третій вимір (глибина) не настільки важливий у площинних, тому його не враховуют ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.