Безпосереднім керівником навчального закладу є директор школи. У закладах загальнодержавної та комунальної форм власності він призначається на посаду та звільняються з посади відповідним органом управління освітою.
Загальнодержавний рівень.
Керівники загальноосвітніх закладів державної власності, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України обираються за конкурсом і призначаються на посаду Міністром освіти України шляхом укладання з ними контракту (відповідно до наказу "Про впровадження у закладах освіти України, що є у загальнодержавній власності, контрактної форми наймання керівників та порядок її застосування").
Керівники закладів освіти, що є у державній власності і підпорядковані іншим міністерствам і відомствам, обираються за конкурсом і призначаються на посаду керівником відповідного міністерства, відомства України за попереднім погодженням із Міністерством освіти України.
Обласний рівень.
Начальник обласного управління освіти за погодженням з органами виконавчої влади призначає та звільняє з посади директорів закладів обласної комунальної власності (шкіл-інтернатів, шкіл для дітей з вадами розумового та фізичного розвитку).
Районний рівень.
Завідуючий районним відділом освіти призначає на посаду та звільняє з посади директорів навчальних закладів місцевої комунальної власності. Цими ж органами призначаються та звільняються за поданням директора його заступники.
Директор приватного навчального закладу та його заступники призначаються засновником (власником) навчального закладу за погодженням з відповідним органом управління освітою.
До директора є певні вимоги. Ним може бути громадянин України, який має вищу педагогічну освіту, стаж педагогічної роботи не менше як 3 роки та успішно пройшов атестацію керівних кадрів освіти.
Неформальна сторона. Стан загальноосвітнього закладу відчутною мірою залежить від управлінських здібностей директора, зокрема його здатності шукати додаткові кошти. На жаль, в країні не існує практики підготовки директорів, саме в ролі менеджерів.
Відсутні механізми впливу учительського колективу та громадськості на призначення директора.
Окрім директора в школах діє колегіальний орган управління освітою – педагогічна рада. Головою педагогічної ради є директор школи. В склад входять педагогічні працівники. Педагогічна рада розглядає питання планування та режиму роботи загальноосвітнього навчального закладу; переведення учнів до наступних класів і їх випуску, видачі документів про відповідний рівень освіти, нагородження за успіхи у навчанні; підвищення кваліфікації педагогічних працівників, притягнення до дисциплінарної відповідальності учнів за невиконання ними своїх обов'язків.
Педагогічні працівники
Педагогічні працівники направляються в школу відповідним управлінням освіти. Існує практика, коли вчителі приймаються безпосередньо директором школи і затверджуються управлінням освіти.
Обсяг навчального навантаження вчителів визначається директором загальноосвітнього навчального закладу і затверджується відповідним органом управління освітою. Формально він може становити менше тарифної ставки лише за письмовою згодою вчителя. У приватних навчальних закладах обсяг навантаження визначається засновником.
Керівник загальноосвітнього закладу призначає класних керівників, завідуючих навчальними кабінетами.
Неформальна сторона: Значну роль у наборі педагогічних кадрів відіграють управління освіти, які часто неформальними шляхами (особисті прохання) впливають на те, щоб директор прийняв на роботу того чи іншого працівника. Це, в супереч законодавству, може впливати на зменшення педагогічного навантаження інших педагогічних працівників.
Обсяг заробітної плати педагогічних працівників визначається з врахуванням педагогічного навантаження, кваліфікаційної категорії та стажу роботи педагогічного працівника на основі єдиної схеми посадових окладів. Фактично не існує можливостей щодо збільшення обсягів заробітної плати в тому чи іншому регіоні.
Середня заробітна плата педагогічних працівників є низькою і зумовлює значну текучість молодих педагогічних працівників. Скажімо , якщо у 1999 р. середня заробітна плата працівників в середньому по економіці країни становила 178 грн., зокрема в промисловості – 217, транспорті – 235, Будівництві – 211, торгівлі – 178, фінансуванні, кредитуванні та страхуванні – 410 грн., то в освіті – 142 грн.
Це цікаво:
Формування уявлень про види і жанри образотворчого
мистецтва в початкових класах
Відповідно до вимог Державного стандарту початкової загальної освіти предмет "Образотворче мистецтво" реалізує креативно-змістову, продуктивну, творчу лінію візуального мистецтва. Тому в процесі дослідження ставилися такі найголовніші завдання викладання образотворчого мистецтва в експери ...
Структурні складові гри
Дитяча гра - один з основних видів діяльності дітей, спрямованої на практичне пізнання навколишніх предметів і явищ через відтворення дій та взаємні дорослих. За своїм змістом ігри органічно пов'язані з життям, працею і поведінкою дорослих членів суспільства. Сюжети ігор дуже різноманітні й відобра ...
Розробка лабораторних робіт до розділу «Елементи цифрової техніки»
Ефективність процесу вивчення розділу “Елементи цифрової техніки”, усвідомленого сприйняття та засвоєння учнями теоретичних основ функціонування сучасних електронних приладів залежить від багатьох як об’єктивних так і суб’єктивних чиннників, зокрема, організаційних форм та методів проведення занять ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.