Проблема інтеграції змісту навчання у практиці роботи вчителів початкових класів

Педагогіка і виховання » Способи інтеграції змісту початкового навчання » Проблема інтеграції змісту навчання у практиці роботи вчителів початкових класів

Сторінка 4

Для проведення бесіди за спостереженнями учням пропонувалися такі запитання:

Поміркуй, чому в багатьох рослин восени змінюється колір листя?

Чому чорнобривці називають оксамитовими, айстри – тремтливими, хризантеми – холодними?

Які почуття викликає в тебе кожна квітка?

Кому б ти подарував ці квіти?

Уважно придивись, як опадають осінні листочки і спробуй продов-жити думку: "Осінні листочки подібні до яскравих метеликів, тому що .".

Поміркуй, чи можна сказати, що, скидаючи листя, дерева вмирають? Чому?

Що ти відчуваєш у період, коли дерева скидають своє вбрання?

Чому птахи відлітають у теплі краї?

А чому деякі птахи залишаються у нас зимувати? Якої допомоги вони потребують?

Чи бачили ви, як дорослі допомагають птахам?

Яким пташкам ви допомогли і як?

Активізують пізнавальну діяльність школярів, розширюють і поглиблю-ють знання дітей про природу, розвивають мислення, пам'ять, уяву, кмітливість вдало застосовані ребуси. Тому школярам пропонувалося їх розгадати. Зокрема:

– Відгадай словесно-малюнковий ребус і дай відповідь на поставлене запитання.

– Які осінні місяці ти знаєш? Який із них тобі найбільше подобається і чим? Який ребус можеш запропонувати для розгадування їх назви?

За допомогою спеціальних завдань учні оволодівали не лише дослідницьким баченням виявлення проблеми, а й опановували прийоми творчої діяльності. Для того, щоб діти зрозуміли взаємозалежність у природі, зуміли встановити причинно-наслідкові зв'язки, вчителька пропонувала таке завдання:

Прочитай і доведи.

Осінь збирає, а весна з'їдає.

Вересневий нас – сім погод у нас: сіє, гріє, віє, туманіє, холодніє, гуде, ще й з гори йде!

Жовтень ходить по краю, та й виганяє птиць із гаю.

Листопад зимі ворота відчиняє.

Значний інтерес у розвитку мисленнєвих процесів учнів має методика В.Едігея. Її використання при розробці завдань дає позитивний розвивальний ефект, а саме: вдосконалює техніку читання, осмислене запам'ятовування, гнучкість, самостійність мислення, здатність до передбачення, лінгвістичні здібності. Запропоновані завдання побудовані на принципі встановлення і знаходження учнями спільних ознак за допомогою вмілого складання літер у склади, а складів – у слова; читання деформованих слів, у яких пропущені літери, речень.

Наприклад. Прочитай слова. Знайди ті, які пов'язані між собою. Розташовані поряд з ними ШШИ з'єднай лінією і запиши новоутворене слово.

–Спробуй прочитати слова, у яких пропущені літери.

О . і. ь

у . о . а й

ф . у . ти

я . с . я

о . о . і

– Прочитай текст і дай відповідь на запитання.

Осінь

Прийшла похмура, холодна осінь. Небо вкрите сірими хмарами. Цілий день йшов дощ. Віє холодний вітер. Всюди під ногами калюжі. Відлетіли граки. Ворони довго кружляють над пагорбами.

Про яку пору року розповідається в тексті?

Якому місяцю осені притаманні ці зміни в природі?

Які ще птахи відлітають у теплі краї?

Доповни текст своїми спостереженнями.

Які ти знаєш осінні квіти?

Враховуючи специфіку природознавства, вчитель має поступово привчати дітей послідовно, логічно висловлювати особисті думки. Тому запропоновані Нами завдання допомагають дитині не тільки виявити знання навчального матеріалу, а й викласти його правильно, зв'язно і доступно.

– Допиши пропущені слова в оповіданні, використовуючи додаток.

Осінь

Настала . . Небо вкрите . хмарами. Птахи летять на . . Часто йдуть . . Подув різкий, осінній . . Дерева почали змінювати . колір на . . Лише зрідка чулися голоси . птахів. Вони готувалися до перельоту в . Ніч тепер , а день . . Господарі збирають з полів ., а також сіють . .

Додаток: південь, озимину, вітер, осінь, теплі краї, короткий, урожай, дощі, сірими, зелений, довша, жовтий, співучих.

– Склади оповідання про осінь за допомогою опорних слів: жовтогарячий, червоний, вогонь, дерева, діброва, небо, палають, листочки, осінь, прийшла, різнокольорові, барвиста, пишна.

– Продовж речення.

Осінь, як щедра мати, всім готує безліч дарів: яблука рум'яні, груші медові .

Такі завдання різного виду, змісту і складності допомагають учням зв'язно будувати розповідь, спонукають до міркування, сприяють послідовному розвитку мисленнєвих операцій і реалізації світоглядного компонента виховної функції навчання; розвивають мислення, гнучкість розуму, зосередженість, створюють умови для розумового виховання.

Отже, застосовуючи різні прийоми для активізації розумової діяльності учнів, розвитку їхньої пізнавальної активності й самостійності, можна перетворювати одноманітне заняття на цікаве нетипове, обов'язково з елементами невідомого. Творчі завдання сприяють інтелектуальному розвиткові дитини, цілісності світобачення, реалізації виховних завдань. Зазначені завдання, види роботи можуть використовуватися і на уроках рідної мови, розвитку зв'язного мовлення.

Страницы: 1 2 3 4 5

Це цікаво:

Програма корекційних занять для виявлення організаційних здібностей підлітків
Мета: сприяти виявленню та розвитку здібностей розуміти інших людей, розуміти, долати та розкривати себе для себе. Цільова група: 4 підгрупи по 20 учнів із числа дітей експериментальної групи Тривалість: 8 занять по 30 – 40 хвилин кожне Методичне забезпечення: плакати для записів, кольорові маркери ...

Розвиток витривалості в молодшому шкільному віці
Основними завданнями під час розвитку витривалості в молодших класах є створення умов для розвитку аеробної продуктивності, важливішої передумови підвищення загального рівня фізичної працездатності та розвитку специфічної витривалості. Для розвитку витривалості в молодших класах використовують такі ...

Розвиток проблеми у ХХ столітті
Кінець ХІХ – початок ХХ ст. характеризується періодом розквіту методики викладання російської мови і виокремленням методики розвитку мовлення (спілкування) в окрему галузь. На цей відрізок часу припадає творча діяльність В.Стоюніна і Л.Поліванова, М.Бунакова і В.Флерова, В.Водовозова і В.Чернишова, ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com