Розумове виховання обдарованих дітей у сім’ї

Педагогіка і виховання » Розумове виховання обдарованої дитини » Розумове виховання обдарованих дітей у сім’ї

Сторінка 1

Зрозуміло, що найчастіше саме батьки першими помічають обдарованість дитини, хоча це не завжди легко зробити, так як не існує якогось стереотипу обдарованості - кожна дитина проявляє свої здібності по-своєму.

Наївно думати, що виховання обдарованих дітей у сім'ї - заняття менш складне, ніж виховання дітей із середніми здібностями. Хоча, цілком природно думати, що дитина, випереджаючи однолітків за рівнем розвитку, не буде зустрічати труднощів у навчанні, і їй уготовано більш щасливе дитинство, а в подальшому і запаморочливий успіх у дорослому житті. У дійсності ж дітей з раннім розумовим розвитком можуть очікувати чималі складнощі і вдома, і в школі, часто приймають характер справжньої драми під час вікового розвитку.

Багато батьків вважають, що основне виховання дитина повинна отримувати в школі, забуваючи при цьому, що навіть найкращий вчитель, маючи справу з класом з 25-30 осіб, позбавлений можливості орієнтуватися на тих, хто за своїми особистими якостями на голову вище всіх інших. З іншого боку, більшості вчителів в силу завантаженості просто ніколи займатися обдарованими дітьми, та й винятковість дитини з надзвичайно високим коефіцієнтом розумових здібностей вимагає особливого до нього підходу, який не завжди адекватно оцінюється з боку батьків, у яких діти на загальному тлі однолітків нічим не виділяються .

Науці відомі два типи обдарованих дітей: альтруїстичний і егоцентричний, які по своїй суті являють собою як би два різноспрямовані вектори: один вектор йде в бік людини (егоцентрик), а інший - від нього (альтруїст). Образно кажучи, альтруїсти - це діти з високим рівнем духовності і свої «таланти і дари» вони спрямовують на благо інших, намагаються бути корисними суспільству. Наприклад, діти з високими інтелектуальними здібностями беруть активну участь у наукових конференціях, олімпіадах, вікторинах, культурних і спортивних заходах, тим самим захищаючи інтереси і честь своєї школи. Їм подобаються складні ігри, що вимагають кмітливості, гнучкості розуму, прояви логічних здібностей.

Діти з егоїстичними нахилами більш орієнтовані на самозбагачення за рахунок своїх здібностей. Мотивом до участі в проведених заходах служить фінансова або матеріальна винагорода. Даний випадок - випадок впливу батьків - це більшою мірою проблема сімейного виховання, ніж соціального. Таким чином, у вихованні сформульовані головні ціннісні орієнтації та установки, воно є важливою складовою гармонійного розвитку обдарованої дитини.

Батьківське відкриття обдарованості дитини повинно народжувати радісне очікування і готовність вирішувати пов’язані з цим проблеми. Задача батьків полягає втому, щоб для дитини вчасно знайти вірний момент, правильні слова та приклади, формування здорового самосприйняття.

Фахівці давно відмітили, що обдаровані діти часто виростають в інтелігентних сім'ях і справа не в особливих генах геніальності, а в сімейній атмосфері, системі сімейних цінностей.

Оскільки здібності розвиваються у процесі певної діяльності, їх формування більшою мірою залежить від батьків, розуміння ними суті відповідних здібностей, бажання побачити їх прояви і надати необхідну допомогу своїй дитині. Головний напрям впливу – сприяння активізації навчальної діяльності з метою вияву наявних у дитини здібностей, підтримання інтересу, заохочення досягнень, формування впевненості у своїх силах та можливостях.

Дорослі можуть помилятися у своїх оцінках, коли зустрічають у дитини прояв незвичайних здібностей. Тому, в питанні виховання обдарованих дітей велика відповідальність лежить на фахівцях: вихователів дитячих садів, учителів, дитячих психологів, які вчасно повинні направити в потрібне русло батьківське виховання. Важко переоцінити вплив батьків на побудову Я-концепції дитини. Найважливіший дар, який батьки можуть розвинути в дитині, - здорове самовідчуття людини, якій є що привнести в світ і якого світ зустрічає з радістю.

Батьки повинні особливу увагу приділяти розвиткові пізнавальних інтересів дитини, адже завдяки їм формуються основні інтелектуальні вміння, необхідні для засвоєння знань, закладається основа для подальшого успішного оволодіння знаннями. Тому батьки повинні розвивати у своїх дітей активну пізнавальну діяльність, зацікавлювати дитину різними видами завдань (пошукових, логічних, ігрових).

Страницы: 1 2 3

Це цікаво:

Групова динаміка й психологія малої групи
Групи і їхня значимість. Людина має потребу в спілкуванні із собі подібними й очевидно одержує радість від такого спілкування. Більшість із нас активно шукає взаємодії з іншими людьми. У багатьох випадках наші контакти з іншими людьми короткочасні й незначні. Однак, якщо двоє або більше людей прово ...

Постулати Бора. Квантова теорія атома
Вихід був знайдений у 1913 році датським фізиком Нільсом Бором (1885-1962), який не намагався примирити супротивників, а змінив планетарну модель так, щоб вона узгоджувалася з дослідом. Нільс Бор народився в Копенгагені. Фізичну освіту отримав у Копенгагенському університеті, котрий закінчив у 1908 ...

Родина – природній осередок найглибших людських почуттів
Коріння української родини сягає в сиву давнину. Адже сім’я з її побутом, тобто загальним укладом життя, сукупністю виховних звичаїв і традицій, складалася упродовж багатьох століть і зміцнювалася в ході історичного розвитку людства. Найбільш характерною та звичною для українського етносу є велика ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com