Вивчення творчості Всеволода Нестайка на уроках позакласного читання у 6 класі зосереджена зокрема на таких творах: «Пригоди Робінзона Кукурудзо», «Таємниця трьох невідомих», «Незнайомець з тринадцятої квартири». На мою думку, твори, які обрані на позакласне читання є доречними та актуальними і дають змогу виховати у шестикласників високі моральні якості, навчити дружити та допомагати у скрутних ситуаціях, веселитися та радіти життю.
Отже, перша частина трилогії « Тореадори з Васюківки» має назву « Пригоди Робінзона Кукурудзо та його вірного друга і однокласника Павлуші Завгороднього в школі, дома та на безлюдному острові поблизу села Васюківки». Це один з творів, запропонованих на позакласне читання шестикласниками.
Для того, щоб провести такий урок необхідно обрати тип, методи та прийоми, сформулювати зміст такого уроку. Отож розпочнемо з цього.
На мою думку, для проведення такого уроку у школі, я обрала б такий тип уроку, як урок - гра. Адже, обраний тип уроку дозволяє перевірити знання учнів у зручній та цікавій для дітей формі.
Що до методів та прийомів на уроці , то можна використати : бесіда, конкурс, вікторина, гра.
На етапі актуалізація опорних знань, мені здається, потрібно провести бесіду на тему « Що ви знаєте про Яву та Павлушу?», для того, щоб налаштувати учнів на активну роботу та допомогти згадати уже прочитане на попередньому уроці. Ось такі запитання можна використати на бесіді:
1. Хто написав повість « Тореадори з Васюківки»?
2. Назвіть головних героїв твору.
3. Які справжні імена хлопців?
4. Як вони познайомились?
5. Які пригоди з ними трапились?
Що ж стосується основного етапу уроку , то для початку можна обговорити з учнями прочитане, дати дітям можливість поділитися враженнями.
На мою думку, а цьому етапі вивчення твору можна провести літературний конкурс « Найкращі знавці твору», який буде тривати на протягом усього уроку.
Діти поділяються на 3 групи, обирають свого командира і виконують завдання, та група, яка впорається з усіма завданнями, отримає перемогу. Отже, я хочу запропонувати такі етапи проведення конкурсу:
1.Весела вікторина.
Діти мають дати правильну відповідь на поставлені запитання, яка група підніме руку першою, та буде відповідати.( одна відповідь оцінюється у 1бал).
Запитання :
Чому учителька не хотіла взяти хлопців до Києва?
Чому хлопці вирішили, що Книш та Бурмило шпигунами?
Яким чином хлопці потрапили до Києва?
Чому хлопчиків затримав міліціонер?
Що забирав Книш з аеродрому?
Чому хлопці забралися до будинку бібліотекаря?
Що ж насправді було у коробці?
Чому Яву вчителька відправила на переекзаменовку?
Яким чином Ява врятував Павлушу на баштані?
Що сталося з хлопцями на кукурудзяному полі?
Як вирішив називатися Ява після пригоди у кукурудзі?
Чому Ява вирішив утекти на безлюдний острів?
Що робив хлопчик на острові?
Хто завітав на острів? (Юннати, хотіли побачити
Що наснилося Павлуші?
Хто допоміг викрити злодійство Книша?
2.« Читання з передбаченням» , учні отримують 8 – 10 ключових слів з тексту, читають, осмислюють, потім знаходять відповідний епізод і коротко розповідають.
Наприклад :
Грузовик…, коробка……., аеродром…, прощай………., вікно…, таємна операція……… ,синій термос……, ба – ббах . ( Ява та Павлуша слідкували за Книшем, сховавшись у грузовику і вирішили, що він хоче підірвати будинок бібліотекаря.)
2. Поле…, кукурудза… , Книш…, Бурмило…, нога… , сонце сідає…., люди……, рятуйте…, заблудилися….(Хлопці слідкували за Книшем та Бурмилом і заблукали у кукурудзяному полі).
3.Двієчник…,сокира…, річка…, човен…, острів…,курінь…, прощай……( Ява поселяється на безлюдному острові).
3.Поясніть слова, які є ключовими у повісті.
Дружба, мрія, оптимізм.
Після підведення підсумків та оголошення результатів, відбувається нагородження переможців грамотами, за найкраще знання твору. На підсумковому етапі вивченні твору на домашнє завдання можна задати учням написати твір на тему: « Мої пригоди у школі, вдома і …».
Отже, на мою думку запропонований урок буде цікавим для дітей, допоможе зрозуміти твір.
Що ж стосується методичної літератури , то майже усі запропоновані зразки уроків з цього твору проводяться за допомогою уроку – бесіди, такий тип уроку є зручним для вчителів, але не цікавий для учнів, тому я пропоную використовувати різноманітні типи уроків, насичені цікавими конкурсами, вікторинами, завданнями та містять різноманітні методи та прийоми. Саме такі уроки стимулюють учнів до читання творів.
Це цікаво:
Історіографія проблеми організації активного дидактичного спілкування на
уроках
Перші педагогічні теорії з’явилися в стародавніх Китаї, Індії, пізніше у Греції і Римі, проте вони ще не виділилися з філософії в окрему науку. Вже в цей час почалися пошуки і обґрунтування методів, які б сприяли розумовому розвитку дітей. Серед них важливе місце займали бесіди. Відомий філософ-іде ...
Вимоги до проведення рольових ігор
Методисти вважають рольову гру одним із найбільш ефективних засобів реалізації комунікативного підходу в навчанні іноземної мови. Її переваги визначаються авторами наступним чином: рольова гра становить навчання в діях (learning by doing), що, як відомо, підвищує якість навчання; рольова гра вимага ...
Подання текстового матеріалу
Текстовий матеріал наукового твору вельми різноманітний. До нього (окрім розглянутих вище елементів) належать складні числівники, літерні позначення, цитати, посилання, перерахування і т. ін., тобто те, що при оформленні дисертації потребує знання особливих техніко-орфографічних правил. У дисертаці ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.