Методика вивчення повісті «Таємниця трьох невідомих» В. Нестайка

Педагогіка і виховання » Вивчення творів В. Нестайка на уроках позакласного читання » Методика вивчення повісті «Таємниця трьох невідомих» В. Нестайка

Сторінка 1

«Таємниця трьох невідомих, або Повість про те, як посварилися Іван Васильович з Павлом Денисовичем і що з того вийшло» - це третя частина уже відомої нам книги Всеволода Нестайка « Тореадори з Васюківки».

Щодо вивчення цієї частини на позакласному читанні, то я раджу використати різноманітні методи та прийоми, обрати відповідний тип уроку, щоб твір став доступним та зрозумілим дітям.

Найперше, що хочу запропонувати обрати тип уроку, на мою думку, тут доречно обрати такий тип уроку – урок – гра, що допоможе у формі гри але з використанням таких методів та прийомів: гри та вікторин.

Отже, на першому етапі « Актуалізація опорних знань» я пропоную провести гру « Знайди помилки». Спочатку потрібно попередити учнів, щоб вони уважно слухали розповідь і виправляли помилки.

Наприклад:

Всеволод Нестайко – головний герой повісті « Тореадори з Васюківки», яку написали прості сільські хлопчики Ява та Павлуша. Повість відноситься до оповідного жанру літератури.

У ній розповідається про дитинство письменника і пригоди, які з ним траплялися. Ява і Павлуша - це найкращі друзі письменника, вони вирішили цей твір для Всеволода Нестайка, який також проживав в селі Васюківка…

Всеволод Нестайко написав повість « Тореадори з Васюківки», головними героями якої є Ява та Павлуша. Повість відноситься до пригодницького жанру. У творі розповідається про пригоди друзів Яви та Павлуші з села Васюківка.

Саме така гра допоможе учням згадати попередній матеріал і налаштуватися на урок.

На основному етапі я пропоную такі завдання:

1.Опитування – інтерв’ю « Продовжіть речення»

За допомогою мікрофона діти відповідають на запитання.

Орієнтовні запитання:

Ява та Павлуша посварилися через…( Ява не хотів, щоб Павлуша дружив з Гребенючкою).

Ява запропонував хлопцям піти на Горбушину могилу, для того щоб…( пересвідчитись чи є там привид насправді).

Ява вкрав фотоапарат для того, щоб…( сфотографувати привида).

Коли Ява приніс фотоапарат Бардадимові, він…( пішов разом з Явою проявляти плівку).

Коли хлопці проявили плівку, то побачили… ( привида)

Коли Ява розпитав діда Салимона про привида, то виявилось , що то не привид ….( звичайна біла нейлонова сорочка на плечиках сушилась у саду).

Військовий вручив Яві….( листа).

Ява пробирався до дзоту для того, щоб…(забрати інструкцію).

У селі почався потоп, тому що…( прорвало греблю біля млина).

Ява серед ночі поїхав на велосипеді військову частину, для того, щоб сказати…( що затопило село).

Ява пірнув у затоплену хату для того, щоб…( дістати клунок схований за іконою ).

Ява пірнув у затоплену хату, але не міг виплисти, якби його не врятував …( Павлуша).

Ява захворів тому, що…( намок під час повіні).

Павлуша розповів Яві про …(листа).

Троє невідомих – це …( Герасименко, Пайчадзе, Гребенюк).

Гра «Загублені речі»

Учні мають визначити кому належать ці речі.

Гребенючка.

Ява.

Грицько Бардадим.

Племінник діда Салимона.

Сотник Горбуша.

Павлуша.

А. фотоапарат

Б. Біла нейлонова сорочка.

В.Сапка.

Г. Дикточка від посилки.

Д. Малюнок курочки Ряби.

Е. Голова.

3. « Театр мініатюр».

Діти діляться на групи і мають розіграти імпровізовану інсценівку – діалог за прочитаним.

Орієнтовні епізоди для постановки:

Ява посварився з Павлушею.

Ява з фотоапаратом на кладовищі.

Правда про привид. ( біла нейлонова сорочка).

Ява одержує листа від трьох невідомих.

Хлопці нарешті помирились.

Хлопці дізналися правду.

На останньому етапі я пропоную провести інтерактивну вправу « Мозковий штурм»

Діти отримують запитання і мають над ним працювати протягом 10 хвилин, а потім дати відповідь.

Запитання : Яке значення має дружба у житті людини? ( на основі повісті « Троє невідомих»).

Потім учні отримують завдання написати твір на тему: « Якою є справжня дружба»

Отже, як ми бачимо урок насичено різноманітними іграми та вправами, які допоможуть дітям зрозуміти твір, зацікавлять і навчать активно працювати на уроках, творча робота допоможе зрозуміти якою насправді є дружба, спонукають дітей до роздумів.

Позакласне читання є важливою ланкою у системі вивчення української літератури і посідає одне з основних місць у методиці. Позакласне читання цікавило методистів ще здавна, тому на цей час існує велика кількість праць, статей та монографій, у яких науковці дають цінні поради стосовно методів і прийомів роботи з художнім твором; типи та форми проведення позакласного читання; пропонують структуру такого уроку, дають характеристику його особливостей. Як ми бачимо, погляди методистів є досить своєрідними та цікавим, тому ми маємо прислухатись до їхніх порад і вдало використовувати на уроках позакласного читання.

Слід зазначити, що позакласне читання має специфічну форму та свої особливості, які впливають на уроки позакласного читання загалом. Досліджуючи особливості уроку позакласного читання учені виокремлюють окремі типи таких уроків та різноманітні форми роботи на них, завдяки яким уроки стають цікавими та доступними дітям. Отже, уроки позакласного читання спрямовані на виховання моральності, естетичних смаків, гуманістичного світогляду, духовності, патріотизм та любові до рідного слова у душі учня, а також повинні зацікавити школярів художнім твором , привити бажання до пізнання чогось нового, до читання книг.

Страницы: 1 2

Це цікаво:

Теоретичні основи проблеми розвитку пам’яті
Пам’ять являє собою один з найважливіших психічних процесів у житті людини. Завдяки пам’ятi iндивiд у формi знання привласнює досягнення попереднiх поколiнь, оволодіває продуктами культури. Людська пам’ять є ланкою зв’язку мiж минулим, теперiшнiм i майбутнiм. Втрачаючи пам’ять, iндивiд губить не ли ...

Галузь економіки та напрямки модернізації технічних систем і виробничіх технологій
В сфері видавничо-поліграфічної галузі з кожним роком збільшується кількість господарюючих суб’єктів, при чому частка державних підприємств залишається низькою. За часів радянського союзу поліграфічна галузь була однією з найрозвиненіших. На сьогодні поліграфія, хоч і не втратила своїх фактичних по ...

Погляди педагогів на роль і місце гри у формуванні особистості дитини
Ще з давніх часів психологи і педагоги називали дошкільний вік віком гри. І це не випадково. Майже все, чим займається маленька дитина, вони називають грою. Для дитини гра – це її незалежна діяльність, в якій вона може реалізувати свої бажання та інтереси, не дивлячись на обов’язки та необхідності, ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com