I рівень - репродуктивний. Його основу складають задачі, задачі на виділення головного, систематизацію і зіставлення інформації. Ці задачі розв'язуються аналітичним методом по певному алгоритму. На цьому рівні закладається основи застосування способів виконання творчих завдань. Тими, що вживаються на цьому рівні є наступні типи завдань:
I.1 Завдання на пізнавання об'єктів, явищ по даних ознаках (робота з кліматичними діаграмами, з художніми описами).
І.2 Завдання перевірочного характеру на розвиток пам'яті, уміння представити карту.
І.3. Завдання на зіставлення, порівняння об'єктів, що вивчаються.
І.4. Завдання на угрупування об'єктів.
II рівень - адаптивний. Завдання цього рівня є простими творчими задачами, що вимагають щодо самостійного (за допомогою вчителя) рішення з використанням аналітичних методів рішення. Це задачі на доказ, на знаходження нового в явищах і предметах, на знаходження суперечностей і т.д.
ІІ.1. Завдання на пошук причинно-наслідкових зв'язків, зокрема на складання причинно-наслідкових ланцюжків.
ІІ.2. Завдання на пошук має намір допущеної помилки.
Ш рівень - локально-моделюючий. До цього рівня відносяться складні і нестандартні творчі задачі, що вимагають самостійності при рішенні з використанням аналітичних і частково евристичних методів. Це задачі на складання графіків, креслень, класифікацій, багатоваріантні задачі, наприклад, моделювання географічних ситуацій і явищ.
Ш.1 Задачі на складання графіків з подальшим аналізом.
IV рівень - системно-моделюючий. Задачі цього рівня складні і оригінальні творчі завдання, що вимагають самостійного рішення з використанням аналітичних і більшою мірою евристичних методів рішення. Це задачі на евристичні питання, висунення гіпотез, "мозкові атаки", наприклад, прогнозування географічних ситуацій.
Але, адже, задача вчителя полягає не тільки в тому, щоб виявити рівень досягнень кожного учня, рівень сформованості творчих здібностей цього учня і зарахувати його в якусь індивідуально-типологічну групу, а створити умови для розвитку його здібностей. Здійснити це можна лише постійно використовуючи на уроках творчі завдання різного ступеня складності і об'єму.
Пропонована система завдань може бути використана в приведеній послідовності в роботі з учнями, а так само можуть бути використані тільки ті завдання, які відповідають рівню досягнень учнів про базову дисципліну і розвитку їх творчих здібностей.
Підвищенню інтересу школярів до учбового матеріалу, виявленню і подальшому розвитку їх творчих здібностей можуть допомогти методичні прийоми, описані в літературі і у ряді випадків вживані вчителем на уроці. До числа рідко використовуваних прийомів відносяться "відкриті проблеми" і творчі учбові задачі.
Прийом "відкриті проблеми" полягає у тому, що вчитель показує обмеженість шкільного учбового матеріалу, чим викликає у обдарованих дітей потребу в більш поглибленому вивченні даного питання. Адже обдарованим дітям властиво: допитливість розуму, пошук причин спостережуваних явищ, прагнення відкривати і досліджувати нове, багата фантазія, уява, винахідливість, читання книг, вивчення довідкової літератури (зокрема словників, енциклопедій, атласів). Ці діти задають безліч питань і прагнуть одержати на них відповіді.
Сьогодні з'явилася необхідність і можливість цілісної системи безперервної освіти, яка повинна враховувати соціально-економічні зміни в житті суспільства і динамізм сучасних знань. Місце базової ланки цієї системи належить загальноосвітній школі. Саме вона повинна дати кожному учню суспільно необхідний рівень знань, збудити в ньому прагнення до їх поглиблення і оновлення. Зараз учбовий матеріал шкільних предметів, зокрема, географія, який видається за основи науки, не дає цілісного уявлення про неї, бо при його викладі не виявляються взаємозв'язки і логічні залежності географічних процесів і явищ. Зрозуміти такі "основи" науки учні не можуть, їм залишається лише заучування і зубріння. Тут і криється одна з основних причин втрати інтересу до вивчення географії. Задача вчителя полягає в тому, щоб збудити у дітей пізнавальний інтерес до предмету, виявити обдарованих дітей і розвинути їх здібності.
Це цікаво:
Вимоги до базового рівня володіння аудіюванням
Процес аудіювання полягає у сприйманні звукового ряду англійського мовлення: розрізненні істотних диференціальних ознак, характерних для тих мовних явищ, які аудіюються; впізнаванні цих явищ через порівняння їх ознак з ознаками відповідних їм внутрішніх образів; розумінні висловлювань через осмисле ...
Шляхи формування естетичної культури майбутніх соціальних педагогів у
процесі вивчення інформаційних технологій
Як зазначалось у першому розділі, поняття естетичної культури є багатомірним і складним. А це відповідно вказує на те, що естетична культура не може мати якогось єдиного універсального критерію. Саме тому в соціально-педагогічній літературі пропонується визначати рівень сформованості естетичної кул ...
Моніторинг якості освіти у класах розвивального навчання гімназії №1 смтБорова, Харківської області
27 грудня 2005 року на педагогічній раді гімназії було прийнято рішення про участь Борівської гімназії №1 в експериментально-дослідній роботі з проблеми «Моніторинг якості освіти у загальноосвітніх навчальних закладах». Напрямом для моніторингу директор Терентьєва Л.Г. запропонувала обрати вивчення ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.