Проблеми обдарованих дітей в школі, проблеми їх соціалізації

Педагогіка і виховання » Проблеми навчання обдарованих дітей » Проблеми обдарованих дітей в школі, проблеми їх соціалізації

Сторінка 1

Обдарованим дітям нітрохи не легше, ніж будь-якій іншій дитині. При цьому у дітей з конкретним видом обдарованості і проблеми адаптації можуть бути різними. Мабуть, найлегше в школі адаптуються "академічно обдаровані". Вони радують своїми успіхами батьків і вчителів. У них немає і особливих проблем в спілкуванні з однолітками - завжди готові щось роз'яснити, допомогти, навіть "дати списати". І позашкільні їх інтереси звичайно не відрізняються від інтересів однокласників.

До "інтелектуалів" в школах відносяться поблажливо. Захоплюються їх здібностями в одній області (наприклад, фізиці або математиці) і прощають деколи повну неуспішність в чомусь іншому (наприклад, неписьменність в листі). Нерідко вони радують школу своїми блискучими успіхами на олімпіадах різного рівня. Ці діти часто настільки поглинені своїми інтелектуальними захопленнями, що особливої потреби в увазі з боку однокласників не випробовують. Хоча можуть мати і достатньо стійкі виборчі прихильності (наприклад, серед прихильників свого "таланту").

Спортивні і музичні здібності у дітей виявляються досить рано. Якщо такі школярі досягають дуже високих результатів в своїй області, в звичній масовій школі вони майже перестають бувати через свою зайнятість. Однокласникам і вчителям залишається захоплюватися їх досягненнями здалеку. Емоційне неблагополуччя такі діти нерідко випробовують через високу конкуренцію в своєму "професійному" середовищі.

Деякі психологи вважають, що творчо обдаровані діти в звичній школі не одержують належного розуміння з боку дорослих і однолітків, піддаються насмішкам і мало не цькуванню. Отже, вихід в тому, щоб поміщати їх в особливі школи для обдарованих.

Не всі фахівці згодні з цією точкою зору. Якщо дитина талановита, це не означає автоматично, що він буде некомпетентний в спілкуванні з однолітками. Іноді такі діти проявляють зарозумілість по відношенню до навколишніх дітей ("Про що з ними говорити?") або до своїх вчителів ("Чому вони мене можуть навчити?"). В цьому випадку проблеми в спілкуванні виникатимуть. Але це швидше за витрату сімейного виховання, а зовсім не атрибут творчої обдарованості. Найчастіше діти з художніми, артистичними, поетичними здібностями користуються заслуженим захопленням в своєму рідному класі, популярністю в школі і усілякою підтримкою з боку педагогів.

У всіх обдарованих дітей виразно виражена пошукова потреба. Вони відчувають яскраві, насичені емоції при занятті певною роботою. Ще їх відрізняє надзвичайна цілеспрямованість, здібність до тривалої концентрації уваги, уміння управляти своєю діяльністю (у певній області).

Обдарованість інтелектуальна і обдарованість творча не зв'язані між собою напряму. Відомий дослідник у області творчих здібностей Е. Торренс говорив, що якби ми виявляли обдарованих дітей на основі тестів інтелекту, то ми б відсіяли 70 відсотків найбільш творчих з них.

У якій області обдарована дитина проявить себе? Про це можна судити за спостереженнями або результатами спеціальних тестів. Але не варто нав'язувати йому результати своїх спостережень або випробувань. Краще надати умови для широкого прояву його можливостей.

Соціальне середовище має переважне значення в розвитку особи: рівень розвитку виробництва і характер суспільних відносин визначають характер діяльності і світогляд людей.

Суспільні відносини - не щось зовнішнє для тієї людини, яка в них включена, вони - частина, сторона, аспект особи як соціальної якості індивіда. Якщо суть людини на відміну від всіх інших живих істот складає сукупність всіх суспільних відносин, то суть кожного конкретного індивіда як особі складає сукупність конкретних соціальних відносин, в які він виявляється включений. Ці зв'язки поза ним, тобто в суспільному бутті, і тому можливі, об'єктивні, і разом з тим вони всередині, в ньому як особи.

Обдаровані діти випереджають інших в кількості і силі сприйняття навколишніх подій і явищ: вони більше уловлюють і розуміють. Вони більше бачать, чують і відчувають, ніж інші в тих же умовах. Вони можуть стежити одночасно за декількома подіями. З поля їх сприйняття не випадають інтонації, жести, пози і моделі поведінки оточуючих. Обдаровану дитину нерідко порівнюють з губкою, що всмоктує найрізноманітнішу інформацію і відчуття. Але така здібність до сприйняття йде бік об бік з уразливістю, народжуваною підвищеною чутливістю. Їх нормальний егоцентризм призводить до того, що вони відносять те, що все відбувається на свій рахунок.

Страницы: 1 2

Це цікаво:

Особистісно-орієнтована стратегія педагогічної взаємодії
Особистісно-орієнтована стратегія педагогічної взаємодії характеризується такими особливостями: ставленням до учня як суб'єкту власного розвитку; орієнтацією на розвиток і саморозвиток його особистості; створенням умов для самореалізації і самовизначення особистості; установленням суб'єкт-суб'єктни ...

Прихід учнів до школи
Більшість дітей, які прийшли у школу, мають позитивну спрямованість до школи. Для більшості з них вступ до школи – це крок до дорослості, вони з нетерпінням дивляться на новий портфель, пенал, зошит, багато хто з дітей вміють читати, рахувати і невелика кількість писати. Вони хочуть вчитися. Але це ...

Особливості економічного виховання школярів у сучасних умовах
Останні роки ХХ століття, аж надто 90-ті роки, характеризуються надзвичайною нестабільністю в усіх сферах життєдіяльності людини. Зокрема, це характерно для економічної, соціальної та політичної сфери. Сьогодні відбуваються зміни приоритетів в системі моральних цінностей людей. Руйнуються стереотип ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2020 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com