Кризи дитячої обдарованості

Сторінка 2

Для здорової, але не сформувалася особи дитини цілеспрямований розвиток фантазії також небезпечний. Т. Рібо порівнює мрійливість з безвіллям, а творчість відповідає у нього волі, руху. "Всякий винахід має рухове походження", - вважає він.

За нашими даними, творчий акт йде своїм корінням не стільки в уяву і тим більше не у фантазію, скільки, по-перше, в базові когнітивні стильові характеристики особи - незалежність, дивергентність - і, по-друге, в індивідуальний пізнавальний досвід дитини. Якщо дитині надати можливість накопичувати індивідуальний пізнавальний досвід (акцент на кожному слові - індивідуальний пізнавальний досвід), а також бути суб'єктом власної діяльності (акцент на кожному слові - суб'єктом власної діяльності), у нього є всі шанси цей тип кризи щасливо минути.

Криза інтелектуальності

Другий тип кризи, криза інтелектуальності, виникає у разі перевантаженості обдарованої дитини завданнями, що розвивають тільки інтелектуальні здібності, без урахування індивідуальних пізнавальних потреб дитини, його особових значень. Хоча ще Л.С. Виготській як попередження помилок такого роду писав: "Загальні закони педагогіки тільки тоді і можуть бути науковими законами, коли залишаються однаково прикладеними у всі області виховання", маючи на увазі, що "виховання ненормальних, калік і талантів відвіку вважається як би екстериторіальним в педагогіці".

Сучасна педагогіка також випустить з уваги, що вікові зміни обдарованості не просто є деяким безперервним зростанням інтелекту дитини, але мають закономірні вікові і особові характеристики, що забезпечують це зростання.

Головна небезпека полягає у тому, що інтелект дитини розвивається в збиток його фізичному, емоційному, особовому розвитку. Приклад тому - випускники спеціалізованих фізико-математичних шкіл (у їх сучасному вироджуваному варіанті). Ці хлопці, з IQ вищі 150 балів, можуть перекладати вірші з іспанського на японський, минувши російські поняття, але вони не здатні вступати в ефективні комунікації, створювати сім'ї, нести відповідальність. Репертуар їх соціальних, статевих ролей дуже інфантильний. Домінування в розвитку дітей інтелектуального компоненту, посилюване спеціалізованим навчанням, - це річ дуже підступна, перш за все тому, що порушується рівномірність розвитку дитини.

Запозичимо у М. Люшера метафору - куб особи, в чотирьох кутках якого розташовані інтелектуально-продуктивний, емоційно-вольовий, фізичний і соціальний компоненти. Розвиваючи інтелект в збиток решті складових, ми як би підсилюємо, навантажуємо тільки один кут. Що відбувається з кубом? Він деформується. Так само деформується і особа дитини, якщо у вихованні обдарованих дітей нехтувати фізичним навантаженням, соціально і емоційно активною діяльністю. От чому в класах, що працюють по методичних допомогах В.С. Юркевіч і Т.В. Хромової, проводяться тренінги по виробленню "відчуття реальності", а ми майже не жартома називаємо фізкультуру найголовнішим предметом в школах для обдарованих дітей.

Отже, принцип відповідальності за розвиток не тільки обдарованості, але обдаровану дитину в цілому з урахуванням його специфічних рис має дві важливі сторони.

По-перше, відповідальність перед самою дитиною за його гармонійне і щасливе майбутнє.

По-друге, відповідальність перед державою за виховання повноцінного, зрілого громадянина, готового ухвалювати рішення, нести відповідальність, здатного пройти вогонь, воду і мідні труби.

Дійсно, важко уявити собі, щоб навіть дуже обдарована людина, занурена повністю в свою наочну сферу, була щаслива в цій своїй ізоляції, ще важче уявити, що така людина може принести реальну користь своїй державі.

І так само як без спеціальної діагностики важко розпізнати, творчий або невротичний початок має фантазія дитини, важко визначити, чи дійсно дитина розумово обдарована - це психологічний захист, що виконує регулятивну функцію, направлену на усунення тривожності, викликаної неврозом. У останньому випадку розвивати його інтелект, заохочувати оригінальність - значить посилювати його невроз.

Саме тому, на наш погляд, безглузда діагностика обдарованості як такий (строго кажучи, дитяча обдарованість не вимірювана, але вимірювана поелементно якісна або кількісна своєрідність тих структур, які її складають). Важливий діагностувати особу обдарованої дитини в цілому.

Можна використовувати в комплексі, наприклад, неадаптовану повну версію Колірного тесту М. Люшера з таблицею 4G і кубом особи, тест малювання дерева К. Коха і деякі інші проективні методики. Тільки тоді діагностика зможе виконувати свою пряму функцію - видавати інструментальну інформацію, з урахуванням якої можна вибудовувати індивідуальну програму розвитку кожної дитини. Така комплексна діагностика особи обдарованої дитини, а не фрагментарно одній його обдарованості може точно визначити специфічні риси особи, констатувати можливі аномалії, що зароджуються, характер обдарованості, видати прогноз розвитку і кваліфіковані рекомендації.

Страницы: 1 2 3

Це цікаво:

Самостійна робота учнів з математики в навчальному процесі початкової школи
Тепер освіта зорієнтована на індивідуальний розвиток особистості, тому вчитель повинен цілеспрямовано формувати в учнів здібності до самореалізації і саморозвитку, цілеспрямовано формувати і розвивати окремі якості учня, які допоможуть йому "знайти себе" і реалізувати свій потенціал. А пр ...

Організація проведення і результати педагогічного експерименту
Апробація методики відбувалася на базі Харківської школи №38 під час педагогічної практики. В якості експериментальної групи було обрано 7-а, в якості контрольної групи 7-б клас. Одним із завдань констатувального етапу експерименту було підібрати близькі, за рівнем підготовки до дослідницької діяль ...

Форми контролю знань і умінь учнів
Форми контролю знань і умінь учнів - численні, різноманітні види діяльності учнів при виконанні контрольних завдань. Форм контролю дуже багато, тому що кожен учитель вправі придумати і провести власні, удавані йому найкращими, контрольні завдання. Державний стандарт біологічного утворення позначив ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com