Акцентуючи увагу на інноваційних підходах в роботі з обдарованими учнями в нашій країні і за рубежем, зокрема, в США, слід зазначити, що для вітчизняної системи шкільної освіти перспективними є: комплексне використання методів діагностики обдарованості; розвиток творчих і лідерських здібностей у учнів; поглиблення диференціації по цілях, змісті і методах навчання; використання спеціалізованих програм педагогічного наставництва.
Обдаровані діти дуже різні: дуже живі, навіть іноді просто нахабні, і тихі, ледве чутно вимовляючи відповідь неймовірно складної задачі. Дуже привабливі, чарівні і ніякові, сором'язливі, що відтають лише до кінця зустрічі з незнайомою людиною (і те, якщо людина їм сподобалася). Часто перебільшено емоційні, запальні, легко збуджуються по дурницях, але це не капризи, а прояви багатства їх натури. У них особлива мова, особливі моторика і сприйняття. Різні вони і зовні: маленькі, крихкі для своїх років, і крупні, фізично розвинені, явно обгонять своїх однолітків не тільки по розумовому, але і по фізичному розвитку.
Головна відмінність обдарованих дітей від звичайних - розумова активність. Найяскравіша характеристика будь-якої обдарованої дитини, яка не залежить від віку, темпераменту, характеру, інтересів, підлоги, здоров'я - прагнення до пізнання. Розумова активність має безпосереднє відношення до розвитку здібностей, оскільки здібності зростають, розвиваються із завдатків при одній обов'язковій умові. Діяльність, якою займається дитина, повинна бути пов'язана з позитивними емоціями, тобто приносити радість, задоволення.
Зневага, байдужість до пізнавальної діяльності дитини згубна для нього. При сильній потребі в пізнанні заборона творчості може позитивніше впливати на розвиток дитини, ніж байдужість.
Охарактеризовані якості обдарованих дітей вимагають до них особливого підходу, і не випадково обдаровані діти за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров'я входять до "групи ризику" разом з розумово відсталими, малолітніми правопорушниками, дітьми алкоголіків. Вони потребують особливого виховання, спеціальних, індивідуальних учбових програм, спеціально підготовлених вчителів, спеціальних шкіл.
Це цікаво:
Методи
дослідження самооцінки у молодших школярів
Існує ряд методик, які використовуються для визначення рівня самооцінки. Всі вони, незважаючи на удавану різноманітність, можуть бути легко і чітко класифіковані. Чисте» визначення самооцінки має на увазі всього два варіанти: або пряме перерахування випробуваним своїх якостей (методика М. Куна), аб ...
Весняні календарно-обрядові пісні
На одному з уроків на початку березня було б корисно провести бесіду про Масницю. Вона може бути орієнтовно такою: Учитель: Діти, чи знаєте ви, яке передвесняне свято з незапам'ятних часів було найвеселішим? Правильно, Масниця. Це свято тривало цілий тиждень. У понеділок Масницю зустрічали. У вівто ...
Визначення понять "молодь" та "студентство"
Розглянемо питання співвідношення понять "молодь" та "студентство". По-перше, слід розтлумачити сам термін "молодь". Отже молодь - це суспільно диференційована соціально-демографічна спільнота, якій притаманні специфічні фізіологічні, психологічні, пізнавальні, культур ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.