Оскільки емоційна і образна пам’ять часто глибші за словесну, підкріплюйте абстрактну інформацію образними явленнями і стимулюйте позитивні емоції учнів під час завчання.
Не переходьте до вивчення нового, попередньо не сформувавши цікавості і позитивного ставлення до нього.
Ширше використовуйте форми взаємоперевірки навчального матеріалу – це дозволяє позбавитись зайвого емоційного напруження, що звичайно відчуває учень перед викладачем, і дозволить краще повторити навчальний матеріал.
Розвивайте пам’ять учнів, навчить їх використовувати різні мнемотехнічні прийоми, що полегшують запам’ятовування.
При повторі навчального матеріалу не намагайтеся проводити це по тій же схемі, що і навчання. Надайте можливість учням розглянути матеріал з різних боків, під різними кутами зору.
Принцип науковості - учням потрібні надаватись для засвоєння тільки дійсні, перевірені наукою і практикою знання
Вчитель повинен бути ознайомлений з сучасними досягненнями педагогіки, психології, методики, а також тієї сфери людського досвіду, яку він викладає.
В зв’язку із пануванням в сьогоднішньому світі вербальної інформації, прагніть до розвитку в учнях абстрактного мислення, знайомте учнів с сучасними науковими поглядами і теоріями.
Виховуйте в учнях дидактичний підхід до предметів і явищ, що вивчаються, пояснюйте неоднозначність тлумачення багатьох наукових понять, багатоваріантність вирішення задач, різноманітність підходів і точок зору до вивчення тих чи інших об’єктів.
В методах викладання відображайте методи наукового пізнання, розвивайте мислення учнів, застосовуйте творчу, пошукову роботу в навчанні.
Систематично інформуйте учнів про нові досягнення в науці, техніці, культурі, застосовуйте нову термінологію, пов’язуйте нові досягнення з системою знань, що формується.
Не пропускайте нагодити розповісти учням про з біографіями видатних вчених, їх внеском в розвиток науки.
Привертайте учнів до обговорення дискусійних наукових проблем, в досяжній формі пояснюючи їх сутність.
Не допускайте невірного тлумачення наукових термінів. Використовуйте однозначно незначну їх кількість, пояснюючи учням їх сутність.
Заохочуйте наукову роботу учнів, знайомте їх з технікою експериментальної і дослідної роботи, алгоритмами вирішення винахідницьких завдань, опрацювання першоджерел, довідкових і архівних матеріалів.
Розкривайте генезис наукового знання, пояснюйте хід відкриття і пізнання того чи іншого явища.
Принцип досяжності - досяжним для людини є лише те, що відповідає її обсягу знань, вмінь, способів мислення.
В навчанні потрібно рухатись від легкого до важкого, від відомого до невідомого, від простого до складного.
При навчанні вивчайте та добре розумійте рівень підготовленості і розвитку учнів, спирайтеся на їх можливості.
Намагайтеся, щоб зміст і способи навчання трохи опереджали можливості учнів, щоб навчання було важким, але досяжним.
Враховуйте індивідуальні можливості учнів і диференціюйте завдання для різних категорій учнів.
При вивченні нового і складного матеріалу спирайтеся на сильних учнів, при повторенні закріпленні – на слабких.
Пам’ятайте, що краще дати менше матеріалу, але досягти максимального засвоєння його учнями.
Досягайте ясності свого викладу і мови: чітко і однозначно формулюйте поняття, запобігайте монотонності, навчайте образно, використовуючи яркі факти, приклади з життя і літератури.
Досяжність не означає легкості навчання, вчитель не повинен максимально полегшити навчання, надавши всі необхідні знання. Завдання вчителя – направити учнів на самостійну роботу, пояснивши лише самі незрозумілі і складні моменти.
Широко використовуйте аналогію, порівняння, співставлення, протиставлення: надайте поштовх мислі учня.
Навчання потребує певного напруження. Коли воно відсутнє, учні відвикають працювати на повну силу. Тому встановіть оптимальний режим навчання, щоб не затримувати сильних і розвивати швидкість дії у середніх і слабких.
Принцип зв’язку теорії з практикою - практика – критерій істини, джерело пізнавальної діяльності і галузь застосування результатів навчання, тому ефективність і якість навчання перевіряється, підтверджується і спрямовується практикою.
Це цікаво:
Проблеми обдарованих дітей в школі, проблеми їх соціалізації
Обдарованим дітям нітрохи не легше, ніж будь-якій іншій дитині. При цьому у дітей з конкретним видом обдарованості і проблеми адаптації можуть бути різними. Мабуть, найлегше в школі адаптуються "академічно обдаровані". Вони радують своїми успіхами батьків і вчителів. У них немає і особлив ...
Аналіз розвитку
нормативної бази з питань професійного виховання учнів професійно - технічних
навчальних закладів швейного профілю
Важливість питань професійного виховання учнів ПТНЗ, у тому числі й ПТНЗ швейного профілю, визначає той факт, що законодавче забезпечення професійного виховання в ПТНЗ еволюціонувало протягом досліджуваного періоду (з 1970 року по 2000 рік). В цей час розвиток швейної промисловості спричинив потреб ...
Рубрикація тексту
Рубрикація тексту дисертаційної роботи - це поділ його на складові частини. Вона віддзеркалює схему наукового дослідження і передбачає чіткий поділ рукопису на окремі логічно співпідпорядковані частини. Найпростішою рубрикою є абзац - відступ управо на початковому рядку кожної частини тексту. Абзац ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.