( при обпалюванні руйнуються капіляри)
2. Загадка: їду, їду – нема сліду (плавання по воді). Чому на воді не залишається сліду? (на молекули води на поверхні рідини діють сили поверхневого натягу. В результаті їх дії поверхня рідини вирівнюється).
2 група
1. Кожен бронх закінчується мікроскопічними пухирцями (альвеолами), оточеними густою сіткою кровоносних судин. Альвеоли, кількість яких у дорослої людини нараховується біля 300 мільйонів. Представляють собою бульбашки, наповнені повітрям. Середній діаметр альвеол – приблизно 0,1 мм, а товщина стінок 0,4 мкм. Загальна поверхня альвеол в легенях людини становить біля 90 м².
Визначити енергію поверхневого натягу для однієї альвеоли. Оцінити сили поверхневого натягу , які діють в легенях людини. (0, 57 мкДж, 23 мкН)
2. Грузинська приказка: «Упадеш у воду – сухим не вийдеш». Чому людина не виходить з води сухою? Що треба зробити, щоб шкіра у воді не намокла? (вода гарно змочує шкіру. Щоб вода не змочувала шкіру, її необхідно натерти речовиною, яка не змочується водою)
3 група
1. Стовбури дерев, гілки рослин пронизані великою кількістю капілярних трубочок, по яких поживні речовини піднімаються до самих верхніх листочків. Коренева система рослин, в свою чергу, закінчується найтоншими капілярами.
Які розміри повинні мати капіляри, щоб підняти воду на висоту 30 м – висоту середньої сосни? Яку роботу при цьому виконують сили поверхневого натягу? (49 мкм, 55 мкДж)
2. Російська приказка «Як з гусака вода». Чому вода з гусака скочується? (Гусак, як і більшість водо плаваючих птахів, за допомогою дзьобу змазує своє пір’я жиром, який виділяють особливі залози тому пір’я не змочується водою)
4 група
1. Водяний павук, який широко поширений у Європі, мешкає в стоячих або слабо проточних водах. Поверхня його черевця не змочується водою. Коли він спускається на глибину, захоплює з собою повітряну оболонку, яка знаходиться навколо пухирця. Це повітря надає йому запас плавучості і допомагає повернутися на поверхню.
Як пояснити змочування (незмочування рідиною твердого тіла? (змочування пояснюється тим, що сили притягання між молекулами рідини і твердого тіла більші за сили притягання між молекулами рідини)
2. Як пояснити миючу властивість мила?
(мильний розчин краще змочує поверхню шкіри і за рахунок сил поверхневого натягу вбирає в себе частинки бруду)
5 група
1. Визначити висоту, на яку під дією сил поверхневого натягу піднімається вода в стеблі рослини, діаметр капілярів якої 0,2мм. Чи можна вважати капілярність єдиною причиною підйому води по стеблу рослини?
(146 мм)
2. Яку роль у житті рослин відіграє восковий наліт на поверхні листя?
3. Як пояснити водонепроникність солом’яної покрівлі?
Тестові завдання
1. В яких одиницях вимірюють коефіцієнт поверхневого натягу?
А) 1Н/м Б) 1 Н∙м В) 1 м/Н
2. Після дощу на листі окремих рослин вода збирається у формі невеликих кульок. Це відбувається тому, що:
А) вода не змочує поверхні листків цих рослин
Б) вода змочує поверхні листків цих рослин
В) інша відповідь
3. У скляній капілярній трубці рідина опустилася дещо нижче рівня рідини в посудині. Чи змочує ця рідина скло?
А) так
Б) ні
В) інша причина
4. В змочувальну рідину опустили два капіляри. Радіус першого в 2 рази більший за радіус другого. Порівняйте висоту стовпчиків рідини в капілярах.
А) однакові
Б) в першому в 2 рази більший, ніж у другому
В) у другому в 2 рази більший, ніж у першому
5. У якої води – чистої чи мильної – поверхневий натяг більший?
А) у чистої
Б) у мильної
В) однаковий
6. У посудину з гарячою водою занурена капілярна трубка. Як зміниться рівень води в трубці при охолодженні води?
А) залишиться без змін
Б) буде знижуватися
В) буде підвищуватися
7. Скляну пластину прикріпили до динамометра. Цією пластиною доторкнулись до поверхні рідини і відірвали. Для якої з рідин – ртуті чи гасу – динамометр покаже більшу силу в момент відриву?
Це цікаво:
Можливість використання змагальних методів навчання при вивченні курсу
«Політична економія»
Дисципліна «Політична економія» передбачає вивчення таких тем і розділів: Тема 1 «Предмет і метод політичної економії»; Розділ 1. «Загальні засади економічного розвитку суспільства»; Розділ 2. «Теоретичні основи ринкової економіки»; Розділ 3. «Відтворення суспільного виробництва та економічне зрост ...
Лінгвістичні основи формування фонологічної компетенції
Мовленнєва діяльність розглядається як один з багатьох видів людської діяльності і визначається як активний, цілеспрямований та зумовлений ситуацією спілкування процес прийому і видачі мовленнєвого повідомлення у взаємодії людей між собою. Теорія мовленнєвої діяльності розроблена вченими І. Зимньою ...
Психолінгвістичні підходи до змісту формування у
молодших школярів мовленнєвих умінь і навичок
Мова пов'язана з усіма психічними процесами. Вона є необхідною основою людського мислення. Наочно-образне мислення властиве дітям дошкільного віку (4–7 років). Дошкільнята мислять лише наочними образами і ще не володіють поняттями. Що ж до молодшого шкільного віку, то слід зазначити, що в цей періо ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.