Атмосферний тиск

Сторінка 1

Мета:

створити умови для розуміння учнями причин існування повітряної оболонки Землі; створити на рівні сприйняття, осмислення і початкового запам’ятовування поняття «атмосферний тиск»; розвивати пізнавальний інтерес учнів до вивчення фізики; розвивати логічне мислення; виховувати увагу, бажання здобувати міцні знання.

Обладнання:

шприц, піпетка, склянка з водою, папір.

Тип уроку:

засвоєння нових знань.

Хід уроку

I

. Мотивація навчальної діяльності

У природи багато таємниць і загадок, розкриває вона їх неохоче, тому кожна наступна розгадка – важливий крок людства на шляху до пізнання світу. Сьогодні ми узнаємо розгадку ще однієї таємниці і ще раз зможемо здивуватися єдності і гармонії життя.

Що спільного між явищами, які зараз будемо спостерігати?

Досліди: бібліотека електронних наочностей «Фізика 7- 9»

На це питання ви зможете відповісти на сьогоднішньому уроці, тема якого «Атмосферний тиск». Запишіть число і тему уроку. Сьогодні нам треба з’ясувати, чим зумовлений атмосферний тиск, вчитися застосовувати знання про існування атмосферного тиску для пояснення деяких природних явищ, а також з’ясувати , представникам яких професій треба враховувати існування атмосферного тиску.

II

. Актуалізація опорних знань

Пошук відповідей почнемо з повторення того з чим уже ознайомились на попередніх уроках. Як говорив І.П.Павлов «вивчіть ази науки, перш ніж сходити на її вершини. Ніколи не беріться за наступне, не повторивши попереднє». А тепер зробіть вдих і видих. У якому стані знаходиться речовина, яка попала до вас у легені? (в газоподібному).

Назвіть властивості речовин у газоподібному стані.(гази не мають власної форми і постійного об’єму. Вони приймають форму посудини і заповнюють весь наданий об’єм).

Чому газ має такі властивості? (молекули газу знаходяться у неперервному і безладному русі).

Чому молекули газів, що не знаходяться у посудині, рухаючись безперервно і безладно, не летять у простір, у космос? Що утримує їх біля поверхні Землі? Яка сила? (на всі тіла діє сила притягання Землі)

Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

Отже, безладний рух молекул газів, які входять до складу повітря, і дія сили тяжіння приводять у результаті до того, що молекули газів літають у просторі поблизу Землі, утворюючи повітряну оболонку, або атмосферу. Слово «атмосфера» було введено М.В.Ломоносовим. він утворив його з двох грецьких слів: атмос - пара, сфера – куля. Про те, що Земля покрита повітряною оболонкою під назвою атмосфера, ви знаєте з уроків географії, але чому вона існує, ви узнаєте на уроці фізики.

Існування повітряної оболонки Землі пояснюється: 1) безладним і безперервним рухом молекул; 2) дією сили тяжіння на молекули повітря.

Яка ж будова і хімічний склад атмосфери?

Повідомлення учнів

Атмосферне повітря – суміш газів. Якщо з нього видалити вологу і часточки пилу, то його складатиме такий вигляд: азот – 78,09%, кисень – 20,95%, аргон – 0,93%, вуглекислий газ – 0,03%. Кількість інших газів дуже мала. Це – водень, неон, гелій, криптон, радон та інші. До висоти біля 100км склад атмосфери істотно не міняється. Виміри показують, що густина повітря швидко зменшується. Так, на висоті 5,5 км над Землею густина повітря в 2 рази менша за густину біля поверхні Землі, на висоті 11 км – в 4 рази і т.д. чим більша висота над Землею, тим повітря більш розріджене. І, нарешті, в найвищих шарах (сотні і тисячі кілометрів над Землею) атмосфера поступово переходить у безповітряний простір. Чіткої межі повітряна оболонка не має.

Страницы: 1 2 3

Це цікаво:

Екологічна ситуація на планеті та на Україні
Третя світова війна почалася. Вона ведеться проти природи, і природа відступає. Природний світ помирає. Він помирає швидко. Настільки швидко, що, якщо тенденція збережеться, природа не буде мати здібності підтримувати складні форми життя, такі, як існування людини. Ми повинні подивитися на сучасний ...

Урок-бесіда з позакласного читання 5 клас
Мета: ознайомити п’ятикласників із стародавньою пам’яткою писемності, на якій базувалось морально-етичне життя людства; формувати вміння працювати з довідковою літературою, робити повідомлення на задану тему; виховувати прагнення дотримуватися загальнолюдських моральних норм добра, милосердя, справ ...

Класний час - секрети молодого винахідника
Людину оточують в житті різноманітні речі, кожна з яких має свою історію. Кожен предмет, виріб був винайдений у певний період. І кожен винахід має свій маленький секрет. Отож сьогодні ми поговоримо про секрети деяких винаходів. 2. Основна частина Вчитель. Все тече, все змінюється у світі. Так прого ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2019 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com