Організація і зміст експериментального дослідження

Педагогіка і виховання » Методика вивчення дієслова в початкових класах » Організація і зміст експериментального дослідження

Сторінка 1

З метою перевірки наведених теоретичних положень ми провели експериментальне дослідження особливостей вивчення дієслова у початкових класах. Практичному проведенню експерименту передував теоретичний етап, у процесі якого була визначена сфера дослідження, наукова проблема, вивчалась педагогічна і навчально-методична література з даного питання, досвід роботи вчителів початкових класів, формулювалися завдання дослідження.

Практичний етап був пов’язаний із розробкою шляхів реалізації гіпотези і розв’язанням завдань експерименту, проведенням формуючого експерименту у 4 класі, узагальненням стану досліджуваної проблеми в науковій літературі та педагогічній практиці. На прикінцевому етапі проводився аналіз і узагальнення експериментальних даних, оформлялася дипломна робота та з’ясовувалися подальші перспективи вивчення дієслова у початкових класах.

Експериментальне дослідження проводилось у три етапи.

На констатуючому етапі проводилось анкетування вчителів, опитування учнів, вимірювання рівнів сформованості уявлень про дієслово як частину мови, їх порівняння в контрольному та експериментальному класах, формулювалися завдання для реалізації поставленої мети.

Під час формуючого етапу експерименту визначались способи формування уявлень про дієслово у початкових, проводилось експериментальне дослідження на базі НВК №17 м. Тернополя.

На підсумковому етапі узагальнювалися результати експериментального дослідження, здійснювався кількісний та якісний аналіз результатів дослідження, формулювалися висновки.

Формуючим експериментом було охоплено 26 учні 4-А класу. Одержані результати порівнювалися із аналогічними показниками 24 учнів контрольного 4-Б класу, які працювали за традиційною методикою навчання.

Для успішної реалізації навчальних завдань у процесі вивчення теми «Дієслово» запроваджувалися активні методи навчання, що стимулювали позитивну мотивацію до роботи та забезпечували розумову і мовленнєву активність. Оптимальними з цього погляду виявилися навчально-пізнавальні завдання і вправи таких типів:

1. На формування загального поняття про дієслово.

2. На засвоєння форм часу, особи та числа дієслів.

3. На визначення неозначеної форми дієслова.

4. Вправи на дієвідмінювання.

5. На правопис не з дієсловами.

6. На усвідомлення дієслів на –ся (-сь).

7. На синонімію і антонімію дієслівних форм.

Наведемо зразки вправ і завдань, які доцільно використовувати при вивченні дієслова. Форми роботи, передбачені нами, — це вправи і завдання навчального, розвиваючого, проблемного, тренувального, ігрового характеру. Програмовий матеріал ілюструється підібраними нами поетичними творами (переважно дитячої літератури), значною кількістю українських прислів'їв, приказок, загадок, народних прикмет, приповідок, уривками з прозових творів класичної та сучасної української літератури.

І. Вправи на формування загального поняття про дієслово.

1. Прочитайте вірш. Спишіть дієслова.

Не шуміть ви, осокори,

Щоб синок вас не почув:

Довго бігав він надворі,

Натомився і заснув.

Місяченьку, чародію,

Не жартуй крізь вікна з ним,

Не лягай йому на вії

Ти промінням голубим (В. Сосюра)

Визначте, з якими частинами мови пов'язані дієслова. Знайдіть звертання.

Страницы: 1 2 3 4 5 6

Це цікаво:

Педагогічні умови формування вмінь та навичок самостійної роботи учнів початкової школи
Тепер освіта зорієнтована на індивідуальний розвиток особистості, тому вчитель повинен цілеспрямовано формувати в учнів здібності до самореалізації і саморозвитку, цілеспрямовано формувати і розвивати окремі якості учня, які допоможуть йому "знайти себе" і реалізувати свій потенціал. А пр ...

Використання народних ігор та їх роль у розвитку пізнавальної активності до фізичної культури
Останнім часом особливо гостро постає питання про напрями розвитку фізичного виконання в загальноосвітніх школах. Чинна навчальна програма, яка передбачає два уроки фізичної культури щотижня, не забезпечує необхідного обсягу рухової активності школярів. Якщо вірити статистиці, то через відсутність ...

Позакласна робота
Позакласна робота Індивідуаль Позакласна робота сприяє розширенню сфери застосування вмінь і навичок, які були здобуті на уроках трудового навчання, та розширення сфери застосування вмінь трудової підготовки. Якщо позакласна робота супроводжує весь курс трудового навчання в молодшій школі, то вона ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com