Конспекти уроків з природознавства із використанням дидактичних посібників, зроблених за допомогою комп'ютера

Педагогіка і виховання » Особливості використання комп'ютера для вивчення змістової лінії "Нежива природа" на прикладі уроків природознавства у початковій школі » Конспекти уроків з природознавства із використанням дидактичних посібників, зроблених за допомогою комп'ютера

Сторінка 1

Тема. Повітря навколо нас. Термометр

Мета. Ознайомити учнів із повітрям, його властивостями, значенням; властивостями рідин, які здатні розширюватися при нагріванні та стискатися при охолодженні, використанням цих рідин у термометрах; ознайомити із будовою термометра, його видами; розвивати спостережливість, вміння) аналізувати природні явища; виховувати бережне ставлення до повітря, що нас оточує, зацікавленість до уроку природознавства.

Хід уроку

І. Хвилинка спостережень.

- Яке сьогодні небо?

- Чи були зранку опади?

- Чи є сьогодні вітер?

- Яка довжина тіні від гномона?

- Що можна сказати про сьогоднішню погоду?

- Порівняємо її з погодою попередніх днів тижня. Що ви помітили?

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Що оточує нас усюди і завжди?

- Чим ми дихаємо?

- Загадка: без рук, без ніг, а ворота відчиняє? (Вітер).

- Чому буває вітер?

- Рослини - легені Землі. Чому так говорять?

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.

Загадка.

Куди вступиш, усюди маєш, хоч не бачиш, а вживаєш. Що це таке? (Повітря).

- На сьогоднішньому уроці ви дізнаєтеся про повітряну оболонку Землі, властивості повітря, про те, яке значення має воно для всіх живих організмів. Навчимося користуватися термометром, розглянемо його будову й різні види термометрів для вимірювання температури.

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Розповідь з елементами бесіди про властивості повітря.

- Сьогодні мені зустрівся добрий чародій. Як звуть його, ви дізнаєтесь тоді, коли відгадаєте загадку:

"Прийшов хтось, взяв щось, бігти за ним - не знати за ким" (Вітер).

- Так, саме Вітер, житель країни Таємниць повітряного океану, відкрив їх мені, а я хочу розповісти вам.

Уявімо, що ми опинилися посеред чудової лісової галявини. Співають пташки, цвітуть квіти, легенький вітерець погойдує дерева.

- А де ж тут повітря? - запитаєте ви. - Повітря навколо нас, товстим шаром оточує Землю, але ми його не бачимо. Як ви гадаєте, чому? Ми не можемо бачити повітря тому, що воно прозоре, без кольору.

Дослід 1.

- Як же дізнатися, що повітря дійсно існує? Проведемо такий дослід. Візьміть у руки зошит і помахайте ним перед обличчям. Що ви відчули?

- У повсякденному житті нам не доводиться думати про небо, повітря. Ми просто забуваємо про них. І лише під час бігу чи їзди, а також вітру чи бурі ми відчуваємо опір нашому рухові. Це ще більше підтверджує існування повітря.

Дослід 2.

- У мене в руках повітряна кулька. Я розв’яжу ниточку. Що ви почули? Так, шипіння. Отже, у ній містилося повітря. Воно с всередині усіх порожнистих предметів на Землі, також і в органах людського тіла. Повітря тисне на предмети з певною силою. Цей тиск називається атмосферним тиском. Людина пристосувалася до тиску на дні повітряного океану і відчуває зниження або підвищення атмосферного тиску. На висоті більш як 4 км вона відчуває "гірську хворобу": їй важко дихати, інколи лопаються кровоносні судини, починається кровотеча, запаморочення, втрата свідомості.

Дослід 3.

Спробуємо втопити порожню пляшечку у склянці води. З отвору пляшечки побіжать бульбашки. Що це за невидимка там сидить? Це – повітря. Порожня пляшечка не тоне у воді. Значить, повітря легше за воду.

- Як ви гадаєте, повітря має запах? Ні, але у повітрі легко й швидко поширюється запах духів і аромат квітів. Цілюща ранкова свіжість травня сповнена ароматом квітучої весни. В розпалі літа повітря ніби настояне на травах. Восени, коли небо вкрите свинцевими хмарами, віє свіжістю і прохолодою. А як легко дихається після грози! Ні з чим не зрівняється запах першого снігу, коли свіжий вітерець грайливо змітає перші сніжинки і холодить обличчя. В сонячні березневі дні нас бадьорить особлива свіжість талого снігу.

Отже, повітря має такі властивості: воно прозоре, без кольору, без запаху. легше від води, заповнює всі порожнини, знаходиться у ґрунті, воді.

Використовуємо схему (створюємо її на комп’ютері при спостереженні учнів).

2. Розповідь вчителя про призначення повітря для живих організмів.

Використовуємо презентацію, на основі якої будуємо бесіду.

- Діти, чим ми дихаємо?

- Правильно, повітрям. У ньому є кисень, який дуже необхідний для дихання не лише людям, але й тваринам і рослинам. Саме рослини виділяють кисень і тому їх ще називають зеленими легенями Землі. Завдяки повітрю ми живемо. Тому й повинні дбати про чистоту повітряного океану. Забруднене повітря – велика загроза для всього людства. А ким і чим забруднюється повітря?

Щоб уникнути цього, на заводах, фабриках, комбінатах потрібно встановлювати повітроочисні споруди. Часто пил, який викидається в повітря, містить різні отруйні речовини, що спричиняють ту чи іншу хворобу.

Страницы: 1 2 3 4

Це цікаво:

Вплив соціальних факторів на самооцінку учнів
Дошкільник стає школярем, змінюється його внутрішня позиція, самосприйняття, режим, устрій життя, погляди, цінності, мотиви. Це знаходить своє відображення в Я – концепції дитини. Поряд з цим на формування самооцінки школяра мають вплив такі фактори: позиція батьків, вчителів, однокласників, друзів ...

Написання психолого-педагогічної характеристики учня 11 класу
Вчитель, незважаючи на те хто він є за фахом, ще повинен бути хорошим психологом. Володіючи добре психологією людини він зможе швидше знайти підхід до учня, як особистості, враховуючи всі його психологічні якості. Проводячи психологічне спостереження у 11 класі, особливу увагу я приділив одному учн ...

Форми організації профільного навчання
Форми організації профільного навчання регламентують діяльність суб’єктів навчально-виховного процесу в системі профільних загальноосвітніх закладів і забезпечують умови для підготовки учнівської молоді до свідомого життєвого самовизначення, професійного вибору та професійної адаптації. За характер ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2021 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com