Використання елементів малювання в якості корекційних занять з дітьми
К. Д. Ушинский писав: «Якщо дитина мовчить, покажіть їй картинку, і він заговорить. Не меншу роль у розвитку мови відіграє картинка, створена уявою самої дитини.
Малювання практикується в усі періоди навчання мови і на усіх видах логопедичних занять. Для малювання пропонуємо невеликі аркуші паперу, розділені на 2—4 частини (при підборі слів з новим звуком). Діти малюють олівцями або фломастерами — це дозволяє заощадити час. Перші малюнки дошкільники роблять на заняттях по звуковимові і розвитку фонематичного слуху. І, як правило, виявляється, що образотворчі навички дітей слабкі. Вони більш схильні копіювати малюнки з дошки, вибираючи ті, котрі легше виконати
Щоб допомогти дітям передати в малюнку той або інший предмет, намагайтеся пояснити їм, як його краще і простіше зобразить. Малюємо кольоровими крейдами предмет на дошці, звертаємо увагу на форму кожної його деталі, кожної частини, порівнюємо з іншими, знайомими дітям предметами. Так, малюючи жабу, порівнюємо її тулуб з морквою хвостиком вгору або з огірком, задні лапки — з овалом і т.д. І, здавалося б, складний малюнок стає доступним.
На занятті навчаємо дітей не тільки відбирати слова з визначеним звуком, але і знаходити предмети, у назвах яких є цей звук, а на лінійці під картинкою позначати месце звуку спочатку кружком, потім буквой. Заохочуємо тих дітей, що відразу позначають звук буквою.
Часто проводимо гру «Чудовий художник»: пропонуємо підбирати слова з вивченим звуком і, якщо діти не помилилися, малюємо відповідні предмети на дошці, наприклад зі звуком А — кавун, астри, мак, ваза, зі звуком"У — вуж, ухо, цибуля.
Діти завжди з інтересом включаються в гру. Починають задавати питання: «Скільки лап у качки?», «Якого кольору око в жаби?», «Які вуха в жирафа?», «Яке плаття в Снігурки?» та ін.
Від заняття до заняття навички дітей удосконалюються Ми вже не малюємо на дошці прості предмети. Фантазія дітей безмежна. На їхніх малюнках з'являються килими, шпаги, шаблі, кораблі,пушки, жирафи, мавпи, богатирі. У процесі роботи використовуємо різні прийоми для знайомства дошкільнят зі звуками мови. Іноді зразу зв`язуємо звук з визначеним образом, наприклад діти інтонаційно виділяють О у вірші:
Оля, Оля, Олюшка
Встане раніш сонечка,
Устане раніш сонечка.
Говорить, як скворушка,
Як горобець, поскаче.
Упаде і не заплаче.
Потім діти малюють дівчинку Олю і «підписують» малюнок буквою О.
Щоб закріпити знання цієї букви звертаюся до вірша А. Шибаєва:
О — як обруч.
Захочу.
По дорозі
Покочу!
Знайомлячи зі звуком Х, читаємо діалог Е. Шима «Хом'як і Кріт». Діти малюють картинку по змісту діалогу і «підписують» її буквою X.
При вивченні звуку Б використовуємо два твори: казку Р. Баумволь «Дівчинка і ягничка» або російську народну казку «Лиса і тетерев». Діти малюють ягничку (лисицю, тетерева) і предмети, що містять букву Б.
Щоб дошкільники краще запам'ятали цю букву, пропонуємо послухати вірші:
Буква Б
З великим черевцем.
У кепці
З довгим козирком.
Будь-який вид роботи зі звуками: знайомство, автоматизація вимови, диференціація в словах може знаходити своє відображення в дитячих малюнках.
Дошкільники важко засвоюють йотовані звуки. І отут допомагає малюнок. Діти зображують йорша. Роблять схему звукового аналізу цих слів, потім заміняють кружечки буквами. Малюнок і схема допомагають зрозуміти, чому в слові «йорж» чотири звуки, але три букви.
Підбираючи слова для закріплення звука діти малюють 2-4 предмети.
При диференціації звуків у словах діти малюють два предмети, у назві яких є опозиційні звуки.
При вивченні наголосу пропонуємо намалювати замок і замок. Потім діти роблять звуковий аналіз цих слів «підписують» малюнки. Даємо завдання знайти розходження в словах.
Будь-яка лексична тема закріплена в образотворчої діяльності, засвоюється швидше і глибше.
У роботі над словом використовуємо і схематичний малюнок типу дитячого сонечка.
При вивченні прийменників малюнок допомагає зрозуміти просторові відносини предметів. Так, при засвоєнні прийменника «над» діти роблять малюнки крейдою на дошці: «Літак летить над рікою»; «Лампа висить над столом» і т. д.
Велику допомогу робить малюнок і на занятті по розвитку зв'язної мови. Діти інсценують казки Е. Шиті «Білка і єнот», «Заєць і їжак», С. Михалкова «Лисиця і вовк». Потім персонажі цих творів з'являються на малюнках.
У роботі з розвитку мови, особливо в логопедичній групі, дуже важливий контакт із батьками. Я пропонуємо татам і мамам разом учити дітей малювати. Пояснюємо, як потрібно підготуватися до малювання (за чим спостерігати, про що розповідати, на якому папері малювати).
Підводячи підсумок усьому сказаному, хочеться ще раз відзначити: малюнки, на нашу думку, допомагають логопедові вирішувати задачі виправлення й удосконалювання мови дітей, викликають інтерес до занять, знімають психічну напругу.
Це цікаво:
Роль учнів у виконанні проекту
Під час виконання проекту змінюється роль учнів у навчанні: вони виступають активними учасниками процесу. Діяльність у робочих групах допомагає їм навчитися працювати в «команді». При цьому відбувається формування такого конструктивного критичного мислення, якому важко навчити при звичайній «урочно ...
Основа інтегрованих уроків – міжпредметні зв’язки
Щоб знати предмет, треба охопити, вивчити його всебічно. Ми ніколи не досягнемо цього повністю, але вимога всебічності вбереже нас від помилок. Тому кожний предмет треба вивчати в системі, у тісному зв’язку з іншими дисциплінами. З цього приводу Я. Коменський писав: «Усе, що перебуває у взаємозв’яз ...
Складові ціннісного ставлення до природи
У дитини на ранньому етапі розвитку ставлення до природи не виходить за межі емоційно-чуттєвих реакцій і виражається в елементарних емоційних переживаннях: подобається ― не подобається, добре ― погано. Розвиток естетичних, моральних та Інтелектуальних почуттів відбувається не шляхом «пр ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.