Наприклад, для підготовки учнів до рольової гри і участі в ній застосовували завдання на складання розповідей від першої особи про історичні події. На заключних уроках в 6-му класі пропонували завдання: сучасні письменники-фантасти висувають ідеї створення в майбутньому хронольота - апарата здатного перенести людину в будь-яку країну і епоху. Складіть програму польоту:
1) вкажіть на рік, в який вам хотілось би переселитись;
2) назвіть країну, в якій ви б хотіли побувати;
3) виберіть в якій ролі вам хотілось би знаходитись в період подорожі:
а) сучасної людини (вченого-історика, учня 6-го класу тощо);
б) селянина, володаря помістя, полководця тощо;
4) обґрунтуйте ваш вибір століття, країни і ролі;
5) визначте мету вашої подорожі.
В залежності від мети подорожі ми включили в опис зовнішній вигляд людей, їх зброю, а також архітектурних пам’ятників, характеристику видатних історичних осіб і т.д.
У навчальній рольовій грі особистість здійснює перетворення свого “Я” в іншу соціальну форму. Для цього необхідно проявити актину уяву, щоб сконцентрувати і сконструювати новий варіант своєї особистості, підкріпивши його відповідними діями. Методично вірно організована гра, особливо рольова, вимагає від її учасників активної пізнавальної діяльності не тільки на рівні відтворення чи перетворення, але й на рівні творчого пошуку, сприяє співробітництву вчителя і учнів в процесі навчання.
Отже, активні методи навчання при вмілому їх застосуванні дозволяють оптимально розв’язати одночасно три навчально-організаційні завдання:
1) підпорядкувати процес научіння керівному впливові вчителя;
2) забезпечити включення в активну навчальну роботу всіх учнів;
3) встановити безперервний контроль за процесом засвоєння навчального матеріалу.
Крім того, активні методи навчання, набувають цінності ще й тому, що сприяють успішному формуванню в учнів комплексу позитивних ділових якостей, наприклад таких:
1) здатність швидко адаптуватися в групі, яка зайнята розв’язанням загального для всіх завдання;
2) уміння встановлювати особисті контакти, обмінюватися інформацією і формувати необхідні точки зору;
3) готовність прийняти на себе відповідальність за діяльність групи;
4) здатність встановлювати контакти з людьми, правильно розподіляти і організовувати роботу;
5) уміння переборювати протидію оточуючих, попереджати зіткнення;
6) бажання бути корисним і потрібним людям;
7) знання рівня своєї компетентності, уміння аналізувати і оцінювати свої дії;
8) готовність розглядати проблеми з точки зору свого товариша по навчанню, вчителя;
9) уміння знаходити причини і джерела критичних ситуацій;
10) здатність висувати і формулювати ідеї, пропозиції і проекти;
11) готовність йти на розрахований ризик і приймати нестандартні рішення;
12) уміння уникати повторення помилок і прорахунків;
13) здатність чітко і переконливо викладати думки, бути небагатослівним, але зрозумілим;
14) здатність передбачати наслідки тих дій, які використовуються.
В 6-х класах, при вивченні історії стародавнього світу, для кращого засвоєння великої кількості термінів, дат, географічних назв, імен історичних діячів ми використали ряд навчально-пізнавальних ігор, які краще за все проводити в кінці уроку. Прикладом використання їх на уроках історії може служити розробка нами 3-х варіантів навчально-пізнавальної гри на уроці по темі “Греко-перські війни”.
Варіант А. Гра-пошук. Мета гри - полегшити засвоєння нових дат, імен, термінів. Гра проводиться в кінці уроку на протязі декількох хвилин. Учитель призначає трьох асистентів і ділить клас на 3-4 команди. Учні шукають в підручнику нові дати, назви, терміни, потім вчитель починає опитування. Асистенти оцінюють відповіді. За кожну правильну відповідь команді ставиться один бал, за неправильну - один бал знімається. В кінці гри визначається переможець.
Це цікаво:
Специфіка естетичного виховання на уроках іноземної мови у старших класах
Навчання учнів старших класів ставить перед вчителем нові важливі завдання. Це відповідальний період формування смаків та уподобань особистості. Проте саме у цьому періоду у програмі середньої неспеціалізованої школи відчутним є брак предметів естетично-гуманітарного циклу: скорочуються порівняно з ...
Використання методу проектів на уроках хімії
Розглянемо проект "Хімічні реакції, що лежать в основі виробництва сульфатної кислоти". Тема уроку. Хімічні реакції, покладені в основу виробництва сульфатної кислоти, закономірності їх перебігу, охорона праці і довкілля (дослідницький проект з хімії в 9-му класі гімназії). Ідея проекту. ...
Роль інформаційних технологій у формуванні естетичної культури особистості
студента – майбутнього соціального педагога
У навчально-виховному процесі сучасного вищого навчального закладу формуванню художньо-естетичної культури особистості студента сприяє викладання всіх навчальних предметів. Будь-який семінар, лекція, практичне заняття має художньо-естетичний потенціал. Цьому слугує і творчий підхід до вирішення піз ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.