Класифікація за характером діяльності (виробнича та невиробнича) передбачає поділ підприємств на ті, які виробляють матеріальні блага та послуги.
Класифікація за ознакою домінуючого фактору виробництва передбачає поділ підприємств на трудомісткі, капіталомісткі, материамісткі, наукомісткі підприємства.
3. Види підприємств за формами власності.
Згідно з наведеними критеріями (типом власності) в Україні та в багатьох інших країнах розрізняють такі основні види підприємств:
державні - засновані на державній формі власності. Оскільки вона поділяється на загальнодержавну та комунальну, відповідно виділяють загальнодержавні та комунальні підприємства;
колективні трудові - засновані на власності трудового колективу. Розрізняють колективні трудові підприємства, кооперативні, підприємства громадських організацій та ін.;
індивідуальні (приватні) трудові - засновані на при ватній власності фізичної особи та її особистій праці;
В промисловості України у 1999 р. частка державних підприємств становила менше 30%, приватних - 0,2, колективних - 70,1, власність іноземних власників - 0,4%.
4. Критерії розмежування підприємств.
Існують також інші критерії розмежування підприємств. Так, за характером економічної діяльності вони поділяються на виробничі, торговельні, фінансово-кредитні, посередницькі, науково-виробничі об'єднання та ін. За сферою діяльності розрізняють місцеві, регіональні, національні, міжнародні підприємства. За кількісними показниками їх поділяють на малі, середні й великі.
Малі підприємства. У різних країнах до них відносять підприємства, неоднакові за величиною. У США, наприклад, це підприємства, на яких зайнято до 500 працівників, в Україні у промисловості та будівництві - до 200, а в інших галузях сфери матеріального виробництва - до 50 працівників.
Малі підприємства кількісно переважають в усіх розвинутих країнах світу. У США, наприклад, із 20 млн. підприємств до категорії дрібних належить понад 18 млн., але їхня частка у доходах становить менше 10%. У Польщі налічується майже 2 млн. таких підприємств, в Україні - менше 150 тис. діючих, до того ж значна частина з них не зайнята виробництвом товарів.
Позитивні риси діяльності малих підприємств:
1. Гнучкість і мобільність в управлінні та організації виробництва;
2. Повніше порівняно з іншими підприємствами використання робочої сили та устаткування, низький рівень запасів;
3. Швидка адаптація до кон'юнктури ринку, місцевих умов, потреб споживачів, оперативне оновлення продукції;
4. Можливість швидкого впровадження нових ідей, проектів і створення нових зразків продукції;
5. Відносно невеликий капітал для їх створення;
6. Зменшення витрат виробництва за рахунок вузької спеціалізації, економії на управлінських витратах та ін.;
7. Високі шанси на успіх;
8. Значний внесок у створення нових робочих місць тощо.
Негативні риси діяльності малих підприємств:
1. Нижча порівняно з іншими підприємствами продуктивність праці (у більшості випадків);
2. Неспроможність впроваджувати вагомі новітні досягнення науки і техніки;
3. Вища інтенсивність праці за рахунок подовження робочого дня, використання сімейної праці;
4. Економія засобів на створення належних умов праці, техніку безпеки;
5. Обмежені можливості підвищення кваліфікаційного рівня;
6. Більші труднощі з фінансуванням, отриманням кредитів, недостатність оборотних засобів, заборгованість тощо.
Це цікаво:
Психолого-педагогічні умови формування самоконтроля у розумово відсталих
дошкільників
Експериментальне навчання проходило у два етапи, кожний із яких включав в себе три серії завдань. Перші дві серії носили формуючий характер, третя (контрольна)-передбачала певні ефективності проведеного навчання. На першому етапі робота була направлена на усвідомлення дітьми факту необхідності заст ...
Особливості формування творчого мислення школярів
На сьогоднішній день інтенсивність досліджень творчого мислення все більше зростає. Створюються нові діагностичні завдання, які дозволяють виявити рівень розвитку творчого мислення, глибше вивчаються процеси творчості дітей та підлітків, розробляються перші навчальні програми формування творчих зді ...
Класифікація методів навчання
Методи організації і здійснення учбово-пізнавальної діяльності 1. Дискриптивні методи. 2. Наочні і практичні методи. 3. Індуктивні і дедуктивні методи. 4. Репродуктивні і проблемно-пошукові методи. 5. Методи організації самостійної роботи студентів. Методи мотивації і стимулювання навчальної діяльн ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.