орієнтування інтересів переважної більшості акціонерів на швидке отримання високих дивідендів, а інтересів вищих менеджерів - на тривалий розвиток виробництва, стабільну виплату дивідендів, внаслідок чого між ними виникають суперечність і навіть конфлікт. Такі суперечності виникають також між реальними власниками акціонерних компаній і менеджерами;
відсутність в Україні, Росії та деяких інших країнах СНД фінансового зв'язку (в тому числі фондового) ринку з реальним сектором економіки.
Основними типами власності є приватна, колективна, державна та наддержавна (інтегрована). За приватної власності привласнення засобів і результатів виробництва й управління власністю здійснюється окремим індивідуумом. За колективної власності - колективом (групою); за державної власності - вищими чиновниками державного апарату і вищими менеджерами державних підприємств. За наддержавної власност - кількома державами. Кожний із цих типів власності існує у вигляді окремих форм власності.
Підприємство є основною ланкою народного господарства, самостійним господарюючим суб'єктом, який забезпечує виробництво товарів і послуг, здійснює науково-дослідницьку і комерційну діяльність з метою привласнення прибутку. Основними видами підприємств з погляду власності є державні, приватні, колективні, змішаної форми власності.
Малі підприємства кількісно переважають у розвинутих країнах світу, оскільки мають низку переваг порівняно з крупними: відносно невеликий капітал для їх створення, гнучкість і мобільність в управлінні, швидке реагування на нові потреби й адаптування до кон'юнктури, підтримка конкуренції, розвиток підприємницьких здібностей частини працездатного населення та ін. Водночас вони мають багато негативних сторін.
Основними організаційно-правовими формами підприємств є відкриті акціонерні товариства, наймогутніші з яких-монополії та товариства з обмеженою відповідальністю. Крім них, існують договірні товариства, індивідуальні фірми та ін.
Урок № 2
Питання для експрес-опитування:
Основні ознаки підприємства;
Поняття підприємства;
Власність: поняття та форми;
Види підприємств за формою власності;
Класифікація підприємств за характером діяльності, за розміром.
Контрольна робота.
Відповіді повинні бути якомога короткими, чіткими та лаконічними.
Варіант 1.
Дати визначення поняття "підприємство”.
Назвати та розкрити зміст кожної з форм власності.
3. Продовжить речення:
Класифікація за ознакою домінуючого фактору виробництва передбачає поділ підприємств на .
4. Об’єкти та суб’єкти власності.
Варіант 2.
Дати визначення поняття ”власність” в економічному аспекті.
Перелічити, які бувають підприємства за формами власності. Дати коротку характеристики кожного з цих підприємств.
3. Продовжить речення:
Класифікація за характером діяльності передбачає поділ підприємств на .
Структура власності.
Блок завдань для самостійної роботи учнів з економічної теми:
Реферат на тему:
1. Основні типи та форми власності
2. Державна форма власності
3. Приватна форма власності
4. Переваги та недоліки акціонерних товариств
Доповідь на тему:
1. Кількість великих підприємств в Україні. Статистичні дані. Їх коротка характеристика.
2. Кількість середніх підприємств в м. Київ та Київській області. Статистичні дані. Їх коротка характеристика.
Це цікаво:
Погляди вітчизняних та зарубіжних науковців на взаємозв'язок успішності у
навчанні і самооцінки
Проблема успішності дуже складна, її дослідження передбачає безліч різних підходів, але всі вони групуються довкола двох основних аспектів розгляду проблеми: 1) як вчитель учить; 2) як школяр вчиться і як при цьому здійснюється його розвиток. Фахівці різних галузей педагогічної науки приділяли пере ...
Організація та зміст експериментального дослідження
Експериментальне дослідження проводилося протягом 2003–2006 років. Дослідження проводилось поетапно: І етап (у 2003 році): визначення теми; огляд навчально-методичної літератури; формування наукового апарату дослідження. ІІ етап (у 2004 році): визначення структури роботи; аналіз чинних підручників ...
Деякі особливості змісту і методики проведення
уроків із дітьми різного віку та стану здоров'я
У сучасній школі можна виділити три рівні (етапи) фізичного виховання: початкове навчання або базовий етап (І-ІV класи), освітній етап (V-ІХ класи), результативний етап спеціальної спрямованості (Х-ХІ класи). На всіх рівнях фізичне виховання здійснюється комплексно. Учні отримують необхідні знання, ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.