виливається кисiль.
15. Яхта – киселю так багато, що по ньому плаває яхта.
Типологічні відмінності пам’яті учнів початкових класів
Без знання iндивiдуально-типологiчних особливостей особистості учня, зокрема процесів його пам’яті, неможливо правильно організувати iндивiдуальний пiдхiд у навчаннi i вихованнi. А тим часом механiзми зумовленості iндивiдуальної своєрiдностi пам’яті учня типом його нервової системи досі лишаються нерозкритими. Нечисленна наукова лiтература з цього питання нерiдко хибуе на суперечливiсть i строкатість здобутих даних.
За Павловим, сильнi рухливi і врiвноваженi типи (сангвiніки) вiдзначаються великою швидкiстю формування позитивних i негативних умовнорефлекторних реакцiй. Умовний рефлекс здебільшого закрiплюється вже пiсля 1-З спроб. Прокладений нервовий зв’язок достатньо мiцний i в разi потреби здебiльшого легко й точно актуалiзується. У свiтлi цих даних пам’ять сангвiнiка є найдосконалiшою: швидке запам’ятання й пригадування при тривалому й точному утриманнi запам’ятовуваного матерiалу.
Холерики здебiльшого теж легко (нерiдко пiсля 1–3 спроб) утворюють позитивнi тимчасовi зв’язки, проте з великими труднощами – довго й болiсно – формують реакцiї гальмування i розрiзнення (диференцiювання). диференцiювання цi здебiльшого так i не бувають повними, абсолютними. В тривалостi й точностi збереження рефлексiв, а також в оперативностi їх вiдтворення сильнi збудливi типи здебiльшого також поступаються сангвінікам.
Отже, типологiчна специфiка умовнорефлекторної дiяльностi є досить чiтко окресленою. Останнiми десятирiччями дослiдження в цiй галузi йшли не в планi типiв, а в аспектi окремих нервових властивостей (головним чином, сили й рухливостi нервових процесiв). Але тут картина виявилася склад – нiшою i заплутанiшою. Це повною мiрою стосується i дослiджень процесiв пам’ятi.
Загалом, як бачимо, це дослiдження в свїх головних результатах зiставлення окремих нервових властивостей з продуктивнiстю пам’ятi, як i попереднi працi iнших авторiв, не є однаковим. Тому здобутий матерiал було осмислено не лише у вузько-функцiоналъному планi, а й в комплексному, типологічному охопленнi фактiв. Такий синтегичний пiдхiд, на нашу думку бiльш продуктивним.
Образна пам’ять (кількість впізнавання кленових листкiв з 5 пред’явлень) за типами дала такi результати: сангвiнiки – 4,3, холерики – 3,8, флетматики – 4,5, сильнi типи в середньоу – 4,2, меланхолiки – 3,8. Таким чином, можна говорити, що сила i зрiвнбваженiть нервових процесiв сприяють обранiй пам’яті, а незрiвноваженiсть i слабкiсть їх – нi.
Для запам’тання коротких вiршiв тим самим групам досліджуваних потрiбна була така кiлькiсть повторень: сангвiнiкам – 2,7, холерикам – 3,9, флегматикам – 4,3, сильним типам разом – 3,7, меланхолiкам – 3,8. 3 обута картина мнемiчних успiхiв цiлком узгоджується з павловською характеристикою замикальної, умовнорефлекторної функцiї, що про неї йшлося на початку. Значна частина дослiджуваних запам’ятовувала вiрш з 1–2 повторень (здебiльшого це будли сангвiнiки). Це засвiдчуэ високi мнемiчнi здатностi дiтей цього вiку.
Типологiчнi особливостi успiшностi та розумового розвитку досліджуваних
Темперамент |
Середній бал за циклами дисциплін |
Загальна успішність (середній бал з усіх предметів) |
Розумовий загальний розвиток (в умовній 5 бальній оцінці | ||
Гуманітарні |
точні |
Практичні | |||
Сангвініки Холерики Флегматики Сильні типи в середньому Меланхоліки |
4 3.8 3,4 3,7 4,1 |
4 3,9 3,3 3,7 4,2 |
4,2 3,9 4,4 4,2 4 |
4,1 3,9 3,7 3,9 4,1 |
3,2 2,9 1,5 2,5 2,9 |
Це цікаво:
Види диференціації
Диференційоване навчання. Класно-урочна система вимагає удосконалення навчального процесу шляхом диференціації завдань і методики навчання залежно від можливостей учнів. Навчально-виховний процес, який враховує типові індивідуальні особливості учнів, прийнято називати диференційованим, а навчання з ...
Аналіз програми та підручників з української мови щодо вивчення частин мови в початковій школі
Вивчення іменника як частини мови у початковій школі передбачене програмою для середньої загальноосвітньої школи 1-4 класів (2009 р.). Згідно розділу програми, підготовка до вивчення іменника проводиться вже в першому класі і полягає у розвитку в учнів уваги до лексичного значення слова. Проходить ...
«Думки про виховання» Джона Локка
Джон Локк (1632-1704) — англійський філософ, просвітитель, педагог. Набув величезного педагогічного досвіду, працюючи викладачем і домашнім вихователем. Він стверджував: «На досвіді ґрунтується все наше знання, під нього кінець-кінцем воно й походить». Новаторство Дж. Локка полягало у розгляді проц ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.