Учитель: Нарешті настає час, коли хлібороби бачать результати своєї праці — жнива. До них у давнину готувались, як до великого урочистого свята. Уявіть собі теплий ранок. Сонечко ще не зійшло, а люди, охайно вдягнені, вже йдуть на роботу. Це — перший день жнив. Як, на вашу думку, діти, працювати на полі важко? Звичайно. Особливо жінкам. Тому в перших піснях-зажинках величають працьовитих жінок, перший сніп, бажають почати роботу в добрий час, провіщають хороший врожай. Але хто ж допоможе людям? Адже ж у полі тільки пташки/ На їхню допомогу й сподіваються!
Ось сонечко вже високо, стає жарко. Як тяжко працювати — від зорі до зорі! Люди в ті часи були працьовитими, вони втомилися, але роботу не кидають. Адже «хліб — всьому голова!» Кому ж розповісти, як важко ? Хто краще за всіх зрозуміє? Звичайно ж, сонечко! Адже воно завжди розуміло людей.
Вслухайтеся в ці ласкаві слова. Скільки в них чарівності:
Яке ти, сонечко, недогадливе.
Та й на мене, молоду, а неспогадливе.
Ой чому ти да пізненько не зіходило?
Ой чому ти да раненько не заходило?
Да вже ж мої рученьки наробилися,
Да вже ж мої да очечки надивилися,
Да вже ж мої да ніжечки находилися,
Да вже ж моя головочка од вітру шумить,
Да вже ж моє біле личко од сонця горить.
Але ось усі труднощі позаду. Дожинають останній сніп, зв'язують його червоною стрічкою і з піснями несуть додому. Останній сніп — запорука нового хорошого врожаю: вилущене з нього зерно першим ляже в землю під час осінньої сівби. За стародавнім звичаєм женці після роботи лягали на землю й качалися, щоб повернути собі силу — ми ж пам'ятаємо, що люди вірили в животворну силу землі. Із останнього колоса плели ще й вінок, який символізував завершення роботи; його несла в село найкраща жниця. У піснях величали працьовиті руки, знов лунали урочисті поетичні порівняння: віночок — як сонце, як золото; він світить, як зірка.
Ось одна з пісень-обжинків (на початку жнив пісні називалися зажинками, у кінці — обжинками). В цій пісні віночок ніби оживає й розмовляє з людьми. Послухайте, діти, що ж віночок говорить:
Ой котився віночок по полю, по полю.
Та й просився в женчиків додому, додому.
Ой ідіте, женчики, ходою, ходою,
Візьміть мене, женчики, з собою, з собою.
Щоб не припав я в полі росою, росою.
Бо як в полі росою припадете,
То й додому на вечерю не дійдете .
— Віночок каже женцям, що вже час іти додому та його з собою брати, — адже незабаром роса з'явиться, і люди не встигнуть до вечері.
Зверніть увагу, діти: віночок не просто говорить, а просить женчиків. Це пісня-прохання.
Роботу закінчено, і свою радість люди виражають у піснях, наприклад:
Ой до кінця, женчики,
До кінця, до кінця,
Щоб вижати пшениченьку
За сонця, за сонця.
Не барися, господарю,
Не барись, не барись.
Ой вийди-но на нивоньку
Подивись, подивись.
Нехай твоє серденько
Радіє, радіє,
Бо вже наша пшениченька
У снопах жовтіє.
Спробуймо заспівати цю пісню?
— Після жнив у традиційній ході можна було побачити музикантів, які жваво роздували волинки, дзвеніли цимбалами, завзято грали на скрипках. Радісним святом закінчувався трудовий рік землероба (слухання інструментальної музики).
Це цікаво:
Психологічні особливості групи навчання
Останнім часом було створено багато нових типів навчальних закладів. Проте перетворення не зводяться лише до поновлення організаційних структур. Більш того, організаційний бік - не саме головне. Більш важлива частина цих перетворень - зміна технології педагогічної взаємодії. Перехід до нової педаго ...
Захист
навколишнього середовища
Сьогодні проблема «суспільство - природа» перебуває в центрі уваги світової науки. Надзвичайно актуальним є переосмислення людством напрямів подальшого розвитку суспільства та об'єктивне оцінювання реальних перспектив цивілізації. Технічні досягнення радикально змінюють природне й інтелектуальне от ...
Розумове виховання обдарованих дітей
у сім’ї
Зрозуміло, що найчастіше саме батьки першими помічають обдарованість дитини, хоча це не завжди легко зробити, так як не існує якогось стереотипу обдарованості - кожна дитина проявляє свої здібності по-своєму. Наївно думати, що виховання обдарованих дітей у сім'ї - заняття менш складне, ніж вихованн ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.