План-конспект заняття із застосуванням методу Case-Studies
(розрахований на студентів вузів)
Тема: «Підприємство і підприємництво в умовах ринкового господарювання»
Освітня мета: з’ясувати, що таке підприємство, які його організаційно-правові форми, вміти їх розрізняти та визначати переваги та недоліки кожної.
Виховна мета: навчити студентів працювати в групі, слухати своїх колег та товаришів, формування почуття відповідальності.
Розвиваюча мета: вміння переносити теоретичні знання на вирішення конкретної практичної ситуації, аналізувати проблему.
Форма заняття – практичне заняття.
Тип заняття – нетрадиційне заняття (з використанням методу Case Studies)
Методи навчання: аналіз, індуктивний, демонстрація, розповідь, проблемно-пошуковий.
Структура заняття:
І. Підготовчий етап. Розробка навчальної практичної ситуації (позаурочний час).
ІІ. Організаційний момент (3 хв).
ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань та мотивації діяльності (10 хв).
IV. Постановка основних питань з кейсу (10 хв).
V. Робота в малій групі (30 хв).
VI. Презентація рішень з кейсів
VII. Загальна дискусії.
VIII. Підведення підсумків.
IX. Повідомлення домашнього завдання.
Хід заняття:
І. Підготовчий етап. Розробка навчальної практичної ситуації.
1) Даний етап здійснюється в позаурочний час, за тиждень до практичного заняття. На цьому етапі викладач готує ситуацію до кейсу.
Ситуації поділяються на реальні та «кабінетні».
Реальна ситуація – це та, яка мала місце у реальному житті на певному підприємстві в певний час.
«Кабінетна» ситуація розробляється викладачем наближено до реального життя.
«Кабінетна» ситуація для кейсу:
Три друга, Василь Петренко, Іван Сидоренко та Степан Макаренко, вирішили інвестувати свої чесно зароблені кошти, розпочавши власну справу.
У Василя Петренка було 50 тис. гривень, у Івана Сидоренка – 63 тис. гривень, а у Степана Макаренка – 46 тис. гривень. Довго не могли вони дійти згоди стосовно вибору форми власності. Але в результаті Василь Петренко вирішив створити індивідуальне підприємство, а Іван Сидоренко та Степан Макаренко об’єднали капітали і заснували товариство з обмеженою відповідальністю. Обидва підприємства займались випічкою виробів із борошна.
Василь Петренко за свої гроші купив млин, орендував 1 га землі і засіяв його пшеницею. Потім взяв у банку кредит в розмірі 20 тис. гривень, закупив обладнання для випікання хлібобулочних виробів і орендував приміщення під цех. Основними каналами збуту стали державні установи району: лікарні, в’язниці, військові частини.
Іван Сидоренко і Степан Макаренко в першу чергу побудували виробничий цех і закупили обладнання. Потім почали налагоджувати зв’язки з постачальниками. Готову продукцію поставляли в магазини роздрібної торгівлі.
Через рік Василь Петренко повністю виплатив кредит і купив новий станок для виготовлення печива.
В цей же час Івану Сидоренко та Степану Макаренко довелось закрити своє підприємство через його нерентабельність.
Потрібно:
1. Визначити причини успіху першого друга та невдач двох інших.
2. Що б Ви порадили І. Сидоренку та С. Макаренку для того, щоб врятувати підприємство?
2) На цьому етапі викладач розподіляє студентів на групи по 5 чоловік, видає їм завдання і кейси, надає список літератури.
Це цікаво:
Кредити ЕСТS і кредитно-модульна система
Запровадження кредитної системи, подібної до ECTS, є одним з ключових питань Болонського процесу. Зауважимо, що кредитна система, як система виміру навчального навантаження, та кредитно-модульна система організації навчального процесу – зовсім не синоніми. Якщо кредитно-модульна система організації ...
Методичні рекомендації з
розвитку музичної творчості підлітків на уроці музики і позакласній роботі
Концептуальним етапом розвитку музичної творчості підлітків є період 7-8-х класів. На цьому етапі у підлітків краще розкривається і шліфується знання і уміння засвоєні за попередні два роки навчання. Учні осмислено включаються в створення нових, або аранжування відомих музичних творів композиторів ...
Вимога – принцип формування дисципліни
Розглядаючи питання про те, чи достатньо буде однієї свідомості, переконання в необхідності дотримувати дисципліну, Макаренко говорив: «Дисципліна, яка хоче спиратися тільки на одну свідомість, завжди зробиться розсудливою», постійно ставитиметься питання, як вчинити: так або не так. «Але, з іншого ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.