За останні роки проведено чимало дослідницької роботи, яка відображена у різноманітних наукових книгах та періодичних виданнях, присвячених проблемам професійної орієнтації. Психологи, соціологи, лікарі, педагоги спільно розробляють рекомендації, тести, користуючись якими, молода людина може з більшою імовірністю прийняти правильне рішення у виборі професії.
Треба звернути увагу, що існують різні визначення професійної орієнтації. Так, у Положенні про професійну орієнтацію молоді, яка навчається дається таке визначення: професійна орієнтація – це комплексна науково обґрунтована система форм, методів і засобів, спрямованих на забезпечення допомоги особистості в активному свідомому професійному самовизначенні та трудовому становленні.
Основою професійного самовизначення особи є самопізнання та об’єктивна самооцінка індивідуальних особливостей, співставлення своїх професійно важливих якостей і можливостей з вимогами, необхідними для набуття конкретних професій, та кон’юктурою ринку праці.
У психологічному словнику дано визначення: професійна орієнтація – система заходів щодо залучення індивіда до світу праці. Передбачає:
1. професійне просвітництво, інформування про світ професій;
2. професійне виховання, вироблення професійно важливих особистих якостей (працездатність, відповідальність);
3. професійне консультування.
В Енциклопедії соціології дається таке визначення: орієнтація на професію – це комплекс психолого-педагогічних і медичних заходів, спрямованих на оптимізацію процесів підготовки і перепідготовки індивідів до трудової діяльності відповідно до їх бажання, схильностей та сформованих здібностей, а також з урахуванням потреби в кадрах народного господарства і суспільства в цілому.
В енциклопедичному словнику економіки та права професійна орієнтація визначається як система заходів, спрямованих на надання допомоги молоді у виборі професії.
У медичному словнику дано таке визначення професійної орієнтації – це сукупність заходів, спрямованих на підготовку молоді до раціонального вибору професії, найбільш відповідної індивідуальним анатомо-фізіологічним і психологічним особливостям людини, стану її здоров’я, схильності і наявних у неї навичок, з урахуванням потреб народного господарства в кадрах.
У педагогічному словнику професійна орієнтація визначена як інформаційна та організаційно-практична діяльність сім’ї, учбових закладів, державних товариств, і комерційних організацій, що забезпечують допомогу населенню у виборі, підборі або зміні професії з урахуванням індивідуальних інтересів кожної особистості і потреб ринку праці. Координується спеціалізованими службами, у складі яких діють центри, бюро, кабінети та ін.
У рамках соціально-педагогічного підходу професійна орієнтація розглядається як система соціальних, економічних, психологічних, педагогічних, медичних положень, що складають технологію соціально-педагогічної підтримки учнів, спрямованої на активізацію соціально-професійного самовизначення особистості, формування профорієнтаційних компетенцій з метою самореалізації та адаптації в умовах ринку праці, що розвивається.
Вивчаючи психологічну, педагогічну, соціально-педагогічну літературу звертаємо увагу на досвід профорієнтаційної роботи в Україні. Переглянувши 24 періодичні видання "Психолог" та 24 періодичні видання "Соціальний педагог",виявлено, що у періодичних виданнях "Психолог" подано багато практичного матеріалу по проведенню профорієнтаційних тренінгів, ігор, інтегрованих уроків, тобто більше конкретних статей по профорієнтаційній роботі. У періодичних виданнях "Соціальний педагог" виявлено більше статей, присвячених загальним питанням по профорієнтаційній діяльності. Провівши аналіз наявних статей та інших наукових праць ми прослідкували роботу по професійній орієнтації учнів, починаючи з початку ХХ століття.
Це цікаво:
Моральне виховання школярів. Його завдання, зміст, основні форми
Моральне виховання – це виховна діяльність школи і сім’ї, що має на меті формування стійких моральних якостей, потреб, почуттів, навичок і звичок поведінки на основі засвоєння ідеалів, норм і принципів моралі, участь у практичній діяльності. Зміст морального виховання в національній школі: - формув ...
Можливість використання змагальних методів навчання при вивченні курсу
«Політична економія»
Дисципліна «Політична економія» передбачає вивчення таких тем і розділів: Тема 1 «Предмет і метод політичної економії»; Розділ 1. «Загальні засади економічного розвитку суспільства»; Розділ 2. «Теоретичні основи ринкової економіки»; Розділ 3. «Відтворення суспільного виробництва та економічне зрост ...
Метод проектів як педагогічна технологія
Процес роботи за методом проектів складається з кількох основних етапів, назви і зміст яких незначно відмінні у різних авторів. Якщо узагальнити історичний досвід розробки методу проектів, то можна виділити такі основні його етапи. Вибір теми. Учні пропонують теми, а вчитель допомагає їм у виборі о ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.