Починаючи з 2001 року, у мережі вищих навчальних закладів Україні відкриваються факультети біотехнології, створюються умови для здобуття вищої освіти професійно вмотивованій молоді, в навчальний процес впроваджуються інноваційні педагогічні технології.
На даний час в Україні фахівців-біотехнологів готують такі університети:
- Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут";
- Національний університет біоресурсів та природокористування України (м. Київ);
- Національний університет харчових технологій (м. Київ);
- Національний авіаційний університет (м. Київ);
- Національний університет "Львівська політехніка";
- Дніпродзержинський державний технічний університет (м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська обл.);
- Дніпропетровський національний університет;
- Національний фармацевтичний університет (м. Харків).
Безпосередньо пов’язані з вивченням біотехнології університети, які готують фахівців за спеціальністю "біотехнічні та медичні апарати і системи". До таких університетів відносять:
- Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая (м. Київ);
- "Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут";
- Український державний хіміко-технологічний університет (м. Дніпропетровськ);
- Житомирський інженерно-технологічний університет.
Крім того, ґрунтовні знання з біотехнології студентам надаються в Одеській державній академії харчових технологій, в якій функціонує наукова школа з фізико-хімічних та біотехнологічних основ отримання біологічно активних речовин і домішок як компонентів функціональних продуктів харчування. Що стосується Луцького біотехнічного інституту Міжнародного науково-технічного університету, який готує біотехнологів, то він не має державної акредитації.
Щоб уявити, що собою являє неперервна професійна підготовка фахівців-біотехнологів у ВНЗ, розглянемо її характерні особливості.
Підготовка майбутніх фахівців для промислової та аграрної галузі здійснюється ВНЗ III-IV рівнів акредитації за галуззю знань “Біотехнологія”, код напряму 0929, відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 16 червня 2005 р. № 363 «Про затвердження змін до Переліку напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями» та постанови Кабінету Міністрів України від 24 травня 1997 року № 507 «Про перелік напрямів та спеціальностей, за якими здійснюється підготовка фахівців у вищих навчальних закладах за відповідними освітньо-кваліфікаційними рівнями».
До 2005 року у стандартах системи вищої освіти і науки України налічувалося до 76 напрямів та 584 спеціальності, проте з урахуванням Європейської трансферної системи положень і Болонського процесу прийнята тенденція до їх об'єднання та скорочення (приблизно 150 спеціальностей). У той же час напрям "Біотехнологія" залишився та розвинувся, а кількість спеціальностей з 3 зросло до 5.
У 2006 році відбулося засідання науково-методичної комісії з напряму 0929 "Біотехнологія", на якому вперше розглядалось питання про кількісну та якісну уніфікацію програм дисциплін для всіх українських університетів, які готують фахівців-біотехнологів відповідно до Болонського процесу.
Сьогодні в Україні фахівців і професіоналів біотехнологів готують за двома освітньо-кваліфікаційними рівнями:
- I кваліфікаційно-освітній рівень: "бакалавр" (рівень освіти - базова вища освіта, кваліфікація - фахівець з біотехнології);
- II кваліфікаційно-освітній рівень з рівнем освіти - повна вища освіта: "магістр" (кваліфікація - магістр біотехнології, викладач ВНЗ, інженер-дослідник-біотехнолог); "спеціаліст" (кваліфікація - інженер-біотехнолог).
Магістрів і спеціалістів біотехнологів готують за такими спеціальностями:
- промислова біотехнологія;
- фармацевтична біотехнологія;
- агробіотехнологія;
- екобіотехнологія та біоенергетика;
- молекулярна біотехнологія. Зазначимо, що за суттю лише остання відрізняється від інших докорінним чином (генна і клітинна інженерія прокаріотів і еукаріотів, спрямований мутагенез, трансгенні рослини і тварини).
Підготовка фахівців і професіоналів зі спеціальності 8.092901 "Екобіотехнологія" є новим і перспективним напрямом в освітній галузі, що зумовлена потребами сучасного суспільства в енергетичній, продовольчій, сировинній, медичній, аграрній та природоохоронній сферах.
Це цікаво:
Соціально-педагогічна діагностика поведінки дітей «групи ризику»
Однією з найактуальніших проблем сьогодення є зростання правопорушень, учинених дітьми, підлітками, молоддю. Це пов’язано передусім із загальним соціальним напруженням, психологічною неврівноваженістю всього суспільства, яке важко переживає перехід до ринкових відносин і кризу соціальної системи. Ч ...
Мета, завдання і принципи
організації профільного
навчання
Проблеми становлення і розвитку української школи як основи національної системи освіти хвилюють сьогодні не лише педагогічну науку, педагогів-практиків, а й широку громадськість України. У нашій країні існує широка мережа навчальних закладів усіх рівнів. У них сьогодні відбуваються складні процеси ...
Стан формування в молодших школярів знань про людину на уроках
природознавства в практиці початкової школи
Для з'ясування стану формування знань про людину в учнів на уроках природознавства у шкільній практиці проводився констатуючий експеримент. Він передбачав вивчення досвіду вчителів щодо організації процесу формування знань про людину у практиці початкової школи. Констатуючим експериментом було охоп ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.