Шляхи підвищення ефективності уроку в сучасній школі

Педагогіка і виховання » Педагогіка як наука про виховання » Шляхи підвищення ефективності уроку в сучасній школі

Для підвищення ефективності уроку слід дотримуватись таких правил: керувати пізнавальною діяльністю учнів на основі закономірностей і принципів навчання; напруженою, досконало організованою і результативною пізнавальною діяльністю учнів; творчим, нестандартним підходом до розв’язання нестандартних завдань; диференційованим підходом до окремих груп учнів; ефективним використанням кожної хвилини навчального заняття; атмосферою демократизму, змагання діловитості.

Найважливішим засобом формування вмінь і навичок є вправи.

Вимоги до вправ: цілеспрямованість, систематичність, тривалість, різноманітність і постійність.

Види вправ:

- підготовчі, мета яких підготувати учня до сприйняття нових знань і способів їх застосування на практиці;

- вступні – сприяють процесу засвоєння нового матеріалу;

- пробні – перші завдання на застосування тільки що засвоєних знань;

- тренувальні, спрямовані на засвоєння учнями навичок у стандартних умовах (за зразком);

- творчі – за своїм змістом і методами виконання наближаються до ситуацій, які можуть виникнути в житті;

- контрольні – мають головним чином навчальний характер (письмові, графічні, практичні).

При індивідуальній формі організації навчальної діяльності вчитель особливо враховує тих учнів, для яких пояснення може бути незрозумілим, індивідуалізовує домашнє завдання, проводить вибіркову перевірку зошитів.

Організація парної роботи полягає в допомозі сильного слабким і взаємодопомозі.

Групова робота на уроці полягає у спільних зусиллях учнів по вирішенню поставлених учителем завдань: спільне планування роботи, обговорення, взаємодопомога і співпраця, взаємоконтроль і взаємо оцінка. Групову роботу організовують при виконанні лабораторних і практичних робіт.

При фронтальній формі вчитель ставить перед всім класом проблемне завдання, яке учні вирішують спільними силами. вчитель керує колективним пошуком учнів, спрямовує їх пізнавальну активність.

Основні традиційні вимоги до уроку:

- організаційні (чіткість, раціональне використання часу, обладнання, дисципліна).

- дидактичні (чіткість навчальних завдань, освітня і виховна мета, оптимальний зміст. раціональні методи, дотримання принципів навчання);

- психологічні (врахування психологічних особливостей учнів, психічного стану вчителя та учнів, настрою вчителя);

- етичні (рішучість, вимогливість, принциповість, справедливість, тактовність);

- гігієнічні (температура, освітленість, працездатність, перевтома).

Цікавими для теорії і для практики є нестандартні і нетрадиційні уроки. Суть їх полягає в такому структуруванні змісту і форм, яке викликало б насамперед інтерес в учнів і спряло їхньому оптимальному розвитку і вихованню. До нестандартних і нетрадиційних уроків слід віднести інтегровані, міжпредметні, театралізовані уроки, уроки з різновіковим складом учнів та інші.

Інтегрованими називають уроки, які мають на меті подати матеріал кількох тем блоками.

Міжпредметні – уроки, які ставлять за мету “спресувати” споріднений матеріал кількох предметів.

Театралізовані уроки проводять для підвищення емоційного стану учнів, образного мислення. фантазії, уяви.

Уроки з різновіковим складом мають на меті подати блоками матеріал одного предмету, що за програмою вивчається в різних класах.

До позаурочних форм навчання належать:

- семінарські заняття, які проводяться у старших класах, можуть бути таких видів: розгорнута бесіда; доповідь –обговорення; коментоване читання; розв’язок задач.

- практикум – учні самостійно виконують практичні і лабораторні роботи, застосовують знання, вміння і навички.

- факультативні заняття – це ланка, яка з’єднує урок і позакласні заняття і є сходинкою переходу від засвоєння предмету до вивчення науки.

- екскурсії можуть бути програмними і позапрограмовими, тематичними і комбінованими, ботанічними, зоологічними, географічними і т.д.

- гуртки можуть бути предметними, технічними, спортивними секціями.

- консультація: індивідуальна, групова.

Це цікаво:

Система екологічного виховання у школі
Что значишь ты без трав и птиц, И без любви к пчеле жужжащей, Без журавля над хвойной чащей, Без миловидных лисьих лиц? Когда поймешь ты, наконец, Врубаясь в мёртвые породы, О, человек, венец природы, Что без природы твой конец?! С.И. Кирсанов Науково-технічний прогрес ХХ століття впливає на всі ст ...

Встановлення зв’язків з мовами
У мові відбивається історія, традиції і досягнення всіх сфер суспільного життя. Тому питання виховання культури мови має велике значення. Мова вчителя, незалежно від того, який предмет він викладає, має бути взірцем для дітей. Учителі географії мають стежити за мовою учнів, її правильністю і чистот ...

Кредити ЕСТS і кредитно-модульна система
Запровадження кредитної системи, подібної до ECTS, є одним з ключових питань Болонського процесу. Зауважимо, що кредитна система, як система виміру навчального навантаження, та кредитно-модульна система організації навчального процесу – зовсім не синоніми. Якщо кредитно-модульна система організації ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com