При розгляді казок правомірно ставити запитання для узагальнень, роздумів такого типу: Чим приваблює вас казковий герой? Що відмінного ви помітили в дійових особах казки? За що ми цінуємо їх?
Добір казок у читанках задовольняє й іншу сторону навчального процесу початкової школи – пізнавальну. Зокрема, бурятська народна казка “Сніг і заєць” в образах розповідає дітям про те, що заєць змінює шерсть, пристосовуючись до умов зими і літа. Пізнавальний зміст має також українська народна казка “Найближчий родич”, яка пояснює, чому хлібина є родичем зерну жита.
Працюючи над казкою, не слід випускати з поля зору вимог, які ставляться до всіх уроків читання: домогтися усвідомлення змісту тексту. Тільки в цьому випадку можливе здійснення освітньої і виховної мети уроків читання.
Структура уроків читання казок нічим не відрізняється від будови опрацювання оповідань. Після ознайомлення з текстом казки і тлумачення (при необхідності) слів і виразів застосовується вибіркове читання, відповіді на запитання (учнів і вчителя), складання плану (різних типів – малюнкового і словесного), різноманітні форми переказування. Зміст, мета і завдання кожного з цих етапів залежить від тексту казки.
Головна увага має бути зосереджена на тому, щоб діти свідомо розуміли текст казки, чітко уявляли послідовність розгортання подій і мотиви дій персонажів. Допомагають у цьому питання, відповіді на які підкажуть, чи зрозуміли діти сюжетну канву твору і змальованих картин.
У роботі над казкою широко застосовуються прийоми інсценізації й драматизації. Інсценізація – це переробка будь-якого твору (у тому числі й казки) для сцени або кіно. У захоплюючому творенні сценарію учитель дістане змогу працювати і над складанням плану, і над розвитком мовлення.
Під драматизацією розуміють передачу подій, розказаних у прозовому чи віршованому творі, у драматичній формі, тобто в особах.
Для драматизації підходять тексти казок “Дружні звірі”, “Лисичка і Журавель”. У цих випадках доречно скористатися масками, деталями костюмів героїв казок.
Казка є ефективною при роботі з дітьми, особливо в молодшому шкільному віці. Це зумовлюється специфікою психічного розвитку в молодшому шкільному віці.
Казки з їх чудесами і чарівними перетвореннями найбільш близькі дитячому світовідчуттю. Діти, які не знали казок, виростають збитковими і мізерними в емоційному плані людьми. Казки передають моральні поняття і почуття не у вигляді голої моралі чи нудною проповіді, а в прозорій, ясною за змістом, чарівної, захоплюючою і забавною формі. Вони знайомлять дитину зі складною і суперечливою життям. У самій прямій формі у казці відображена боротьба світлого і темного. Якщо, слухаючи казку, він не переживає боротьбу добра і зла, якщо замість радісних вогників захоплення у нього в очах зневага, - це означає, що в дитячій душі щось надламана і багато сил треба докласти, щоб випрямити дитячу душу.
Вибираючи казку, треба пред'явити їм такі вимоги: казка повинна мати позитивний моральний зміст, бути високохудожньої, відповідати віку й розвитку дитини. Треба мати на увазі, що далеко не кожні казки корисні, а є й шкідливі, негідні для дитячого читання.
Дітей треба привчати і роздумувати над казками. Це нескладно вже тому, що діти люблять, коли їм знову і знову повторюють полюбилися казки, і вони самі програють їх у своїй уяві. Слухаючи казку, дитина несвідомо, у своїй уяві, зливається з героями казки, якщо вони йому симпатичні.
Діти схильні одушевляти предмети, явища природи, наділяти людськими властивостями тварин і рослини. Тому вони легко розуміють і приймають мову казок. За допомогою казки вони отримують можливість засвоєння моральних загальнолюдських цінностей, вчаться розрізняти добро і зло, цінувати доброту, працьовитість, вірність і наполегливість, отримують перші уявлення про справедливість, завзятості, мужність.
Завершуючи дослідження, можна прийти до висновку, що, мабуть, немає жодної дитини, яка б не любила казки, не хотів би довго слухати захоплюючі історії, повні яскравих подій і чудесних пригод. Однак, казка - це не тільки розвага, але й відмінний спосіб для того, щоб розвинути творчу уяву дитини. А для цього потрібна всього лише фантазія, бажання подарувати дітям позитивні емоції, і, звичайно, спеціальні методики. Казки можна складати де завгодно, коли завгодно і про що завгодно. Існує безліч методик по роботі над казками, які дозволяють розвивати творчу уяву дітей, а також поповнити словниковий запас, закріпити граматичний лад мови, навчити виражати емоції тощо .
Це цікаво:
Образотворчі можливості видів і жанрів образотворчого
мистецтва
Предмет "Образотворче мистецтво" реалізує змістову лінію візуального мистецтва. При цьому головні завдання викладання образотворчого мистецтва у початкових класах такі: 1. Формування в дітей художньо-естетичного ставлення до дійсності, здатності до неутилітарного, художнього пізнання світ ...
Темперамент в індивідуальному стилі навчальної
діяльності молодшого школяра
Розглядаючи людину, а отже, учня як "інтегральну індивідуальність" (В.С.Мерлін), можна виділити різні рівні: "людина - індивід" (властивості темпераменту); "людина - соціальна група" (статус); "людина - особистість" (ціннісні орієнтири) та дослідити їх взаємо ...
Динаміка показників тривожності за період дослідження
Нерідко вживанням наркотиків підліток прагне погасити стан тривожності, позбутися надмірного контролю, сором'язливості, але перебороти цей стан може допомогти унікальна властивість спорту – задоволення природного прагнення молодої людини до експериментування, пошуку нових, незвичайних відчуттів і п ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.