Порушення поведінки, її відхилення від звичних норм зустрічаються серед підлітків досить часто. Характер порушень у підлітків може бути найрізноманітнішим. Найчастіше вони виражаються у протиправних діях, ігноруванні існуючих вимог і порядків, пияцтві, сексуальної розбещеності, бродяжництві, суїцидальних тенденціях.
При цьому щоразу постає питання: чи є відхилення в поведінці ознакою психічного захворювання, у тому числі патології особистості, чи це психологічна особливість перехідного віку, дефект виховання практично здорового підлітка. Відповісти на це питання однозначно буває дуже важко, а часом неможливо. Головна складність цієї проблеми полягає, мабуть, в тому, що вона стоїть на стику багатьох наук: соціології, психіатрії, психології, педагогіки, філософії, права, кожна з яких має свої методологічні підходи до її вивчення, свою термінологію, своє розуміння механізмів виникнення девіантної поведінки.
Девіантна поведінка - це поведінка індивіда чи групи, що не відповідає загальноприйнятим нормам, у результаті чого ці норми ними порушуються. Девіантна поведінка - наслідок невдалого процесу соціалізації особистості: у результаті порушення процесів ідентифікації й індивідуалізації людини, такий індивід легко впадає в стан «соціальної дезорганізації», коли культурні норми, цінності і соціальні взаємозв’язки відсутні, слабшають чи суперечать один одному. Такий стан називається аномією і є основною причиною поведінки, яка відхиляється.
Різновиди девіантної поведінки є такими:
злочинність - найбільш небезпечне відхилення від соціальних норм, набуває особливого поширення в молодіжному середовищі;
пияцтво й алкоголізм також набули значного поширення серед молоді;
самогубство, рівень скоєння котрих, як свідчать дослідження, підвищується в період економічних і соціальних криз. Різкі зміни в суспільстві призводять до зниження адаптивних можливостей людини. Підлітки та молоді люди здійснюють самогубства через непорозуміння з батьками, конфлікти у сім’ї, нещасливе кохання тощо. Багато самогубств пов’язані з асоціальною поведінкою особистості (наркоманією, алкоголізмом, проституцією та ін.).
З огляду на те, що девіантна поведінка може приймати самі різні форми (як негативні, так і позитивні), необхідно вивчати дане явище, виявляючи диференційований підхід.
Кримінальна поведінка підлітків, сексуальні відхилення, алкоголізм і наркоманія не можуть привести до появи корисних для суспільства нових культурних зразків. Варто визнати, що величезна кількість соціальних відхилень серед підлітків і молоді відіграє деструктивну роль у розвитку суспільства, тому девіантна поведінка вимагає корекційного впливу.
Сучасна психологія розглядає поведінку як процес, що розвивається у просторі та часі. Основні етапи цього процесу: актуалізація потреби, виникнення і формування мотиву, вироблення мети, вибір шляхів її досягнення, прогнозування планованих дій, бажаних і небажаних результатів, прийняття рішення, контроль і корекція поведінки. Крім мотивації механізм поведінки включає в себе ще такі елементи, як ситуація, її оцінка, прийняття рішення і, нарешті, сама дія. Однак мотивація є основним «психологічним стрижнем» формування і здійснення поведінки, зауважує В. Кондрашенко. Тому, аналізуючи мотивацію, ми досліджуємо логіку поведінки, її внутрішні рушійні сили.
Якщо аналіз механізму дає відповідь на питання, як здійснюється поведінка, то вивчення мотивації відповідає на питання, чому підліток робить так, а не інакше.
Це цікаво:
Організаційно-педагогічні умови професійної орієнтації старшокласників на медичні спеціальності
В умовах соціально-економічної трансформації нашого суспільства проблеми професійної орієнтації набувають винятково важливого значення, оскільки їх вирішення спрямоване на свідоме професійне самовизначення молодої людини. Розвиток вищої медичної освіти у контексті європейської інтеграції, високі ви ...
Місце табличного і позатабличного множення і ділення в змісті початкового
курсу математики
Практична й духовна значущість математики в навчанні, розвитку та вихованні молодших школярів визначає такі основні компоненти початкової математичної освіти: знання про натуральні числа і дії над ними, вміння використовувати ці знання в повсякденному житті; початкові алгебраїчні й геометричні уявл ...
Розробка методичних рекомендацій що до запобігання комп’ютерної
залежності
Коли людина вже стала залежною від комп’ютера, родичі стикаються з певними проблемами. І коли вони кажуть про це людині яка стала залежною вона може не погоджуватися з ними, бо для неї така поведінка вже сала нормою. Навіть якщо вона розуміє, що люди якій кажуть про її проблеми праві, то вона може ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.