Мотиваційно-ціннісна сфера особистості підлітка та роль сім’ї як соціального фактору у її формуванні

Педагогіка і виховання » Розвиток підростаючої особистості підлітка в сім’ї » Мотиваційно-ціннісна сфера особистості підлітка та роль сім’ї як соціального фактору у її формуванні

Сторінка 2

Тестування за методикою Роршаха показало, що в дітей з неблагополучних родин, іноді ізгоїв у своїх класах, дуже розвинене наочно-дійове та наочно-образне мислення: вони полюбляють фантазувати, мріяти про краще майбутнє, але поняття мрії як шляху досягнення важливої мети їм не притаманне.

Емоційно-вольова сфера таких дітей нестабільна. Вона проявляється в яскраво виражених формах переживання почуттів: афектах, стресах, згубній пристрасті, різко мінливих настроях або таких, що довго зберігаються. Найчастіше все це супроводжується лайливими виразами, матом. Емоційний тиск (постійні чвари, матірна лайка батьків, нагадування дитині, що вона небажана, повна втрата уваги до неї) призводить до емоційної, поведінкової й інтелектуальної інвалідизації дітей. Т. Бессонова пише: «У дітей, що переживають емоційне насилля, часто спостерігається збудливість, надмірна настороженість, гнів, лють, неконтрольовані емоції, агресія» . Агресивність може розглядатися як одна з причин використання інвективної лексики.

Підвищена агресивність підлітків є однією з найгостріших проблем не тільки для педагогів і психологів, але й для суспільства в цілому. Зростаюча хвиля дитячої злочинності і збільшення кількості дітей, схильних до агресивних форм поведінки, висувають на перший план завдання вивчення психологічних умов, що викликають такі небезпечні явища.

Вже з перших років життя дитини виключно важливе значення має виникнення емоційних зв’язків з іншими людьми. Ці відносини прихильності, що виникають протягом перших двох-трьох років життя, відрізняються особливою вибірковістю, деякі з них стають для дитини більш важливими, чим інші. Такі ранні прихильності дитини, імовірно, складають основу її майбутніх відносин з людьми, і та дитина, якій у раннім дитинстві не вдалося встановити безпечний зв’язок з дорослими, швидше за все й у більш старшому віці зустрінеться зі значними труднощами при спілкуванні з іншими, що перешкоджатиме її успішній соціалізації. Оскільки емоційні відносини зв’язують дитину з тими людьми, що найбільше часто спілкуються з нею, звичайно такими людьми є члени родини, насамперед батьки.

Особливості взаємодій дитини зі своїми близькими, ступінь їхньої чуйності на одержувані від дитини сигнали і повнота задоволення її потреб багато в чому визначають характер, відносин з людьми, що формуються в ці перші роки життя. Звичайно, не слід думати, що роль емоційних зв’язків і відносин прихильності важлива тільки на ранніх етапах розвитку дитини. Навпроти, відносини в родині продовжують робити свій вплив як протягом усього періоду дитинства, так і в подальшому житті. Форма функція цих відносин міняється, однак їхня значимість залишається постійно високою.

Відносини прихильності важливі не тільки для майбутнього розвитку взаємин — їхній безпосередній вплив сприяє зниженню почуття тривоги, що виникає в дитини в нових або в стресогенних ситуаціях. Так родина забезпечує базисне почуття безпеки, гарантуючи безпеку дитини при взаємодії з зовнішнім світом, освоєнні нових способів його дослідження і реагування. Крім того, близькі є для дитини джерелом розради в хвилини розпачу і хвилювань.

Страницы: 1 2 3 4

Це цікаво:

Реалізація змісту навчальної програми в поурочному плануванні
Процес навчання має будуватися на основі об'єктивних законів психології навчання і принципах дидактики – науковості, систематичності, послідовності, наочності і доступності, усвідомленості і активності, індивідуального підходу у навчанні, міцності та грунтовності знань, принципах виховуючого навчан ...

Висновки стосовно викладання економіки в даній віковій групі
Отже, викладач стає не тільки носієм і передавачем наукової інформації, скільки організатором пізнавальної діяльності учнів, їх самостійної роботи, наукової творчості. Старший школяр включається у новий тип провідної діяльності - навчально-професійну, правильна організація якої багато в чому визнач ...

Формування екологічної культурияк психолого-педагогічна проблема
Необхідність подолання екологічних проблем сучасності поставила перед педагогічною теорією та шкільною практикою завдання: на основі біосферного підходу підготувати екологічно грамотну людину, яка розуміє значення життя як найвищої цінності, здатна визначати своє місце у світі, брати участь в охоро ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com