Мотиваційно-ціннісна сфера особистості підлітка та роль сім’ї як соціального фактору у її формуванні

Педагогіка і виховання » Розвиток підростаючої особистості підлітка в сім’ї » Мотиваційно-ціннісна сфера особистості підлітка та роль сім’ї як соціального фактору у її формуванні

Сторінка 3

Наприклад, присутність батьків знижує почуття тривоги, в ситуації, коли діти опиняються в лікарні або коли вони попадають у незрозумілу для їхню обстановку, яка їх лякає. Дослідження показують, що в присутності батьків діти значно менше хвилюються і засмучуються. Однак важливо відзначити, що такий же позитивний ефект спостерігається в тих випадках, коли замість батьків поруч знаходиться брат, сестра або друг. Імовірно, що вирішує роль грає присутність близької людини.

Діти звичайно прагнуть копіювати поведінку інших людей і найбільше часто тих, з якими вони знаходяться в самому тісному контакті. Почасти це свідома спроба поводитися так само, як поводяться інші, почасти це неусвідомлена імітація, що є одним з аспектів процесу ідентифікації з іншим. Слід зазначити, що сам вибір дитиною тієї або іншої моделі поведінки якоюсь мірою визначається варіантами поведінки, які вона спостерігає серед оточуючих її дорослих. На найпростішому рівні це виявляється в тім, як діти заражаються тими або іншими звичками, вони з легкістю переймають у батьків особливості жестикуляції, ходи або манери говорити. У такому наслідуванні в більшості випадків виявляється повага дитини до тих людей, від яких вона залежить і з якими її зв’язують теплі і дружні відносини.

Роль моделей батьківської поведінки важлива не тільки в процесі придбання звичок. Спосіб подолання стресу також визначається виходячи зі знайомої дитині стратегії в поведінці батьків. Якщо вони реагують на труднощі шляхом пасивного відходу або неадекватною агресією, то і дитина з великою імовірністю буде поводитися в аналогічній ситуації точно так само. Якщо батько в моменти поганого настрою кричить і лається, то дитина, спираючись на цей приклад, швидше за все, буде поводитися так само. А якщо при хвилюванні або напрузі мати щораз лягає в постіль з головним болем, те це підвищує імовірність придбання дитиною іпохондричного стилю реагування на труднощі, при цьому скарги на фізичне нездужання будуть використовуватися як способи подолання тривоги.

Аналогічних впливів зазнають і міжособистісні відносини. Єдиною добре знайомою дитині, такою, що спостерігається нею протягом тривалого часу моделлю взаємовідносин є шлюбні відносини між батьками. Так, для хлопчиків ставлення батька до матері значною мірою зумовлює характер їхнього власного ставлення до дівчат. Якщо модель відносин у родині містить у собі теплоту, взаємну турботу і повагу, то, імовірно, цими ж рисами буде характеризуватися і поведінка сина. Презирливе ж ставлення батька до матері може вплинути на ставлення сина до дівчат.

У цьому зв’язку важливо відзначити, що діти вчаться в батьків визначеним способам поведінки, не тільки засвоюючи правила, що повідомляються безпосередньо їм, тобто готові рецепти, але і завдяки спостереженню існуючих у взаєминах батьків моделей. Найбільше імовірно, що в тих випадках, коли рецепт і приклад збігаються, дитина буде поводитися так само, як і батьки. Однак нерідко батьки говорять одне, а роблять інше: призивають до чесності, але обманюють один одного, жадають від дитини стриманості, а самі запальні, агресивні і розпущені. У такій ситуації вибір між розпорядженням і прикладом батьків буде залежати від самих різних обставин, але майже неминуче, що образа і протест будуть виникати в дитини у випадках, коли необхідне від нього поводження відповідає більш високим стандартам, ніж спостерігається їм у батьків.

Страницы: 1 2 3 4

Це цікаво:

Естетичне виховання в системі освіти
У загальноосвітніх дошкільних установах, школах, професійно-технічних училищах і середніх спеціальних учбових закладах естетичне виховання є частиною учбово-виховного процесу, ведеться у зв'язку з вивченням всіх учбових предметів, протягом всього часу навчання. Всі програми, по яких в даний час зді ...

Праця, як один з основних компонентів формування особистості з досвіду В.О. Сухомлиського
Для Сухомлинського виховання в праці – це, насамперед, виховання любові до праці. Але, звичайно, одночасно ця робота вихователя допомагає йому вирішити ще багато задач. Підтримка любові до навчання, до знань; виховання любові до людей, до природи, до всього живого і прекрасного; розвиток схильносте ...

Організація і зміст експериментального дослідження
З метою перевірки наведених теоретичних положень ми провели експериментальне дослідження особливостей вивчення дієслова у початкових класах. Практичному проведенню експерименту передував теоретичний етап, у процесі якого була визначена сфера дослідження, наукова проблема, вивчалась педагогічна і на ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com