Нестандартні форми і методи навчання у системі розвивального навчання В.В. Ельконіна Д.Б. Давидова

Педагогіка і виховання » Система розвивального навчання Ельконіна-Давидова » Нестандартні форми і методи навчання у системі розвивального навчання В.В. Ельконіна Д.Б. Давидова

Сторінка 2

Учителі Борівської гімназії №1 вважають, що роботу з учнями потрібно організовувати за трьома напрямами:

Правильно формулювати настанову (зазначити факти, все, що підлягає засвоєнню; давати загальне уявлення про тему, яку потрібно засвоїти; звертати увагу на новизну матеріалу; приділяти увагу критиці; робити прогнозування);

Активізувати контроль за сприйняттям (незрозуміле, сумнівне, неправильне);

Підвищувати темп уявних операцій, звертати увагу на виявлення головного, прогнозування, встановлення причинно-наслідкових зв’язків.

Основним змістом програми розвивального навчання математики, як і в традиційному курсі, є поняття раціонального числа. Для видобування в дітей цього поняття необхідно проаналізувати генетично вихідне для всіх видів чисел відношення величин.

Наприклад,навчальний матеріал з математики за системою розвивального навчання побудований так, що спочатку учні лише порівнюють величини, потім знайомляться з числом, згодом – з поняттям багатоцифрового числа. Учні вчаться працювати в різних позиційних системах, лише після цього переходять до десяткової системи числення.

Школярі на уроках розвивального навчання висловлюють свої думки, сперечаються, перевіряють усі версії. Така діяльність набагато корисніша, ніж просте репродуктивне відтворення думок вчителя. Вчителі створюють відповідне середовище, в якому разом із учнями беруть участь у пошуку.

В процесі творчого пошуку діти легко придумують нові назви компонентів дій додавання, віднімання, ділення, множення. Під час «відкриття» способу віднімання діти Борівської гімназії №1 випробували різні способи віднімання: починали віднімати посередині стовпчика, зліва направо, справа наліво, доки не «винайшли» правильний спосіб.

Коли «відкривається» певний спосіб обчислення над простими прикладами, учні самі ускладнюють завдання.

Під час вивчення української мови в системі розвивального навчання дитина опановує ті самі дії письма і читання, що й в традиційній школі. Але робить це через виявлення принципів та конструювання способів письма і читання.

Основним завданням курсу української мови в класах розвиваючого навчання є виявлення способів змістовного аналізу мовних одиниць і висловлювань та створення нового типу спілкування на рівні навчального співробітництва, особливої форми мислення. Наприклад, учні розробляють моделі різних частин мови під час дослідження мовних явищ, визначають орфограми слабких позицій голосних та приголосних звуків у різних частинах мови, досліджують у яких словах відбувається подвоєння букв і чому.

Школярі перебувають у постійному пошуку нових знань чи способу дій. Відкриття не виникають поодинці, тому на уроках використовуються різні форми роботи – парна, групова, робота в команді. Доведено, що групова робота виходить за рамки розвиваючого навчання і може використовуватись в інших освітніх системах. У роботі з групами є такі етапи:

Постановка проблеми;

Утворення груп, розподіл ролей у малих групах;

Груповий діалог;

Звіти груп, повідомлення результатів обговорення;

Міжгруповий діалог;

Підбиття підсумків.

Як засіб підтримки пізнавального інтересу учнів вчителі використовують домашні завдання з творчим характером: придумати завдання з «пасткою», придумати завдання з відповідної теми для друзів та однокласників, придумати завдання зі схемою, придумати речення з усіма можливими орфографічними помилками. Учням задаються домашні завдання декількох рівнів. Дитина виконує те завдання, яке їй більше подобається, або яке в змозі виконати. Завдання, які залишилися. учень виконує за власним бажанням.

Підвищений інтерес до навчання викликають у дітей не тільки окремі види робіт, а й нетрадиційні уроки: телеурок, урок-усний журнал, інтегровані уроки, уроки-подорожі, уроки-змагання.

Для підготовки нетрадиційних уроків розподіляють декілька ролей між учнями, даючи їм окремі завдання, що потребують самостійного виконання. Це, наприклад, пошукова робота з певної теми. У гімназії №1 смт Борова вчитель Матвієнко до уроку позакласного читання «До нас прийшла зима» пропонувала дітям - «довідковим бюро» знайти інформацію про те, як називали місяці наші предки.

Для більш усвідомленого читання часто застосовують гру «Земля-Небо». Суть у тому, що по команді «Земля» учні читають текст, а по команді «Небо» підводять голови, заплющують очі і думають про що щойно читають.

Так продовжують читати текст до кінця. Дуже цікаві, на мою думку, ігри «Мікрофон» (класу пропонують по черзі сказати свою думку на задану тему в іграшковий мікрофон; таким чином навіть найсором'язливішій дитині хочеться висловитися) та «Хто швидше» (діти завжди зацікавлені першими виконати те чи інше завдання, щоб отримати оцінку, або зайняти призове місце).

Страницы: 1 2 3

Це цікаво:

Правила оформлення додатків
Додатки оформлюють як продовження дисертації на наступних її сторінках або у вигляді окремої частини (книги), розміщуючи їх у порядку появи посилань у тексті дисертації. Якщо додатки оформлюють як продовження дисертації, кожен з них починають з нової сторінки. Їм дають заголовки, надруковані угорі ...

Необхідність удосконалення професійної підготовки кваліфікованих робітників, що обумовлена модернізацією технологічних систем
На сучасному етапі науково-технічного прогресу виникає завдання створення моделей системного та безперервного навчання. Важливість безперервного навчання підтверджують такі чинники: впровадження нової техніки, технології, виробництво сучасних товарів, збільшення комунікаційних можливостей створюють ...

Організація практичного дослідження впливу успішності у навчанні на самооцінку учнів
Мета дослідження – вивчення зв'язку самооцінки і успішності навчання дітей в молодшому шкільному віці. Гіпотезою дослідження послужило припущення про те, що успішність навчання молодшого школяра визначає особливості і рівень самооцінки. Експеримент проводився в Загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2022 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com