У розвивальних класах стабільно більше учнів, які мають високий рівень знань і зовсім відсутні учні, що навчаються на початковому рівні. В той же час, значно менша кількість дітей, що мають середній рівень знань.
В розвивальних класах рівень сформованості складових навчальної діяльності переважної більшості учнів відповідає віковим можливостям. Рівень сформованості навичок у більшої частини учнів вищій, ніж у класах традиційного навчання.
Таким чином, можна впевнено зробити висновок про перевагу класів розвивального навчання в плані результативності навчання, інтелектуального розвитку дітей.
Головна мета освіти на сучасному етапі трансформації навчально-виховних закладів, як зазначається в офіційних документах, – створення умов для розвитку і самореалізації кожної особистості як громадянина країни, формування покоління, здатного навчатися вподовж життя, створювати і розвивати цінності громадянського суспільства. Цьому мають сприяти пошуки нових педагогічних технологій, створення такого освітнього середовища, яке б забезпечило кожному учневі змогу виявити закладене в ньому від природи творче начало і сформувати здатність бути суб’єктом розвитку своїх здібностей і, в підсумку, стати суб’єктом своєї життєдіяльності.
Саме це і має на меті розвивальне навчання. Тому актуальність цієї проблеми випливає сама собою
Система розвивального навчання Ельконіна – Давидова відрізняється від інших педагогічних інновацій такими ознаками.
По-перше, її характеризує цілісність саме як системи навчання й виховання. Вона побудована на філософських і педагогічних основах людської діяльності й принципах гуманістичної психологічної традиції.
По-друге, вона спирається на фундаментальні психологічні дослідження, 40-річний психолого-педагогічний експеримент.
По-третє, в цій системі розроблено новий теоретичний зміст початкової освіти, який відповідає зоні найближчого розвитку дитини – засвоєння форми учбової діяльності й основ мислення. Такий зміст реалізовано в цілісних курсах основних навчальних предметів для початкової школи.
По-четверте, новому змісту відповідає новий метод навчання. Він передбачає організацію самостійних дій дітей, яка забезпечує змістовий аналіз і узагальнення навчального матеріалу.
По-п’яте, об’єктивність оцінки результатів системи навчання забезпечується комплексом спеціально розроблених діагностичних тестів психічного й особистісного розвитку дітей.
Система розвивального навчання Д.Б. Ельконіна – В.В. Давидова має всі необхідні засоби для досягнення головної мети української системи освіти. Мета розвивального навчання – формування суб’єкта навчальної діяльності, здатного до саморозвитку, - збігається з ключовою складовою мети української системи освіти. За півстоліття теоретичного і практичного розвитку для реалізації своєї мети система надбала основних засобів, які стосуються змісту, методу і форм навчання. Важливою складовою успішності в досягненні мети, як показує досвід, є створення належних умов і забезпечення якісного координування і спрямування процесу на бажаний результат.
Метод Ельконіна-Давидова дає змогу виховувати дитину, здатну робити свідомий і відповідальний вибір життєвого шляху, мати самостійне творче мислення. Якщо мета традиційного навчання в початковій школі – навчити дитину читати, писати, рахувати, то мета розвивального – сформувати у дитини конкретні здібності та прагнення до самовдосконалення.
Це цікаво:
Розвиток творчості особистості в дошкільному віці
Сучасне українське суспільство ставить завдання формувати людину «нового покоління», яка б відмовилася б від застарілих стандартів та стереотипів, людину, що здатна творчо мислити, самостійно приймати рішення, брати активну участь у житті суспільства, розв’язувати складні проблеми сьогодення. У зв’ ...
Умови вступу до ВНЗ Болгарії
На національному й інституційному рівнях правила допуску до навчання у ВНЗ Болгарії регулюються наступними нормативними документами: 1. На національному рівні – Актом про вищу освіту і Державними вимогами для допуску студентів до навчання. 2. На інституційному рівні – Правилами допуску студентів ВН ...
Сполучення сучасних і традиційних технологій у навчанні історії
Говорячи про сполучення традиційних та сучасних технологій навчання необхідно позначити таку особливість, як взаємоперетворення інновації й традиції. Співіснування норми й інновації, які динамічно взаємодіють, розвиваються, є істотним для педагогічної інноватики. Норма зберігає те, що існує, а інно ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.