Християнство: новий погляд на людей з відхиленнями в розвитку

Педагогіка і виховання » Перший період розвитку дефектології » Християнство: новий погляд на людей з відхиленнями в розвитку

Сторінка 1

У епоху імператора Августа (63 до н.е. - 14 н.е.) в надрах того, що знаходиться в зеніті своєї могутності греко-римського світу виникає інший світогляд і інше життєрозуміння - народжується християнство. Нова релігія зробила радикальну переоцінку усіх цінностей, у тому числі моральних, розглядаючи земний світ, земні інтереси, людське тіло як злий і гріховний початок, протиставляючи їм небесний світ, духовні інтереси і душу.

"Необхідно пам'ятати, - стверджує С.С. Аверинцев, - що християнство було за своєю суттю суто "педагогічним" рухом, деякою морально-релігійною школою людства; його колись грандіозна соціальна утопія незрозуміла без віри в необмежену " перевоспитуемость" людей, в можливість радикально перестворювати їх зсередини". На жаль, моральні уроки милосердя до аномальних людей в "морально-релігійній школі" погано засвоювалися як обивателями, так і головними політичними фігурами(імператорами, питомими князями, єпископами, представниками міської влади) середньовіччя. Позицію, яку займали переважна більшість європейського населення по відношенню до інвалідів, можна вважати недоброзичливою. Причиною тому служило переконання в надприродній природі божевілля, глухоти, природженої потворності. Ранні християни вважали описувані недуги Божим покаранням, що накладається за власні або батьківські гріхи. Глухі знаходилися "під дією особливого прокляття Господа", божевілля вважалося божественним покаранням, а сліпота - "одним з тих інструментів, якими містичне Провидіння вирішило покарати людину".

За часів раннього християнства очевидно тільки церква приділяла увагу калікам, покаліченим і недоумкуватим. Важливу роль в їх долях зіграли монастирі, число яких в Європі IV - VI ст. швидко збільшувалося.

Не викликає сумніву, що число таких " співчутливих" було украй невелике. Так, історія становлення психіатричної допомоги має в розпорядженні із цього приводу один єдиний факт. Ю. Каннабих [вказує, що в Кесарее (Візантія) в 369 р. була відкрита лікарня Базилиас, що включала притулок для старців, сиріт, жебраків і мандрівників, припускаючи, що серед пацієнтів притулку знаходилися психічнохворі, для яких, ймовірно, було влаштовано спеціальне відділення.

"Починаючи приблизно з III ст., усі припадочні, епілептики, істерики, що страждають хореєю піддавалися так званим экзорцизмам, тобто заклинальним обрядам, що практикувалися в монастирях, причому утворилася навіть особлива категорія фахівців цього роду, до яких привозили хворих" . Ряд чернечих орденовалексиане, бенедиктинці, госпитальеры, иоанниты - спеціально займалися медициною і з часом накопили певний досвід відходу за хворими.

Хосписи, призначені для надання лікувальної допомоги різним категоріям інвалідів, відкривалися і в інших місцях. Так, в V ст. в Сирії що вів відлюдницьке життя св. Лимнеус дав дах сліпим, навчаючи їх церковному співу. Французький єпископ св. Бернард в VII ст. заснував притулок для сліпих .

Приведені історичні дані дозволяють говорити про особливе милосердя окремих християнських подвижників до людей з грубими фізичними і розумовими недоліками. В той же час очевидно, що подібне відношення не було правилом навіть для слуг церкви, не випадково факти турботи про покалічених і страждущих говорилися сучасниками як свідчення святості. В цілому ж відношення суспільства до "анормальної меншості" не могло змінитися до кращого.

Православна церква була терпиміша до тілесних і душевних недуг людини, ніж католицький Рим.

Оцінюючи відношення візантійського обивателя до людини, що явно відрізнялася від оточення своїми розмовами(чи німотою), шокуючим зовнішнім виглядом, манерами поведінки і вчинками, можна констатувати, що така людина не могла розраховувати на турботу і участь оточення, піддавався осміянню, приниженню і побоям.

Страницы: 1 2 3 4

Це цікаво:

Художнє оформлення дошкільного закладу
Питання художньо-естетичного оформлення середовища дошкільного закладу вивчене недостатньо і часто не розглядається як необхідна складова виховання дошкільників, хоча педагогами-психологами вже доведена пряма закономірність дії середовища на розвиток особистості дитини. Таким чином, актуальність ці ...

Концепція підготовки
Її суть найкраще висвітлюється через алгоритмізацію. Алгоритмом у математиці прийнято називані систему операцій, послідовне виконання яких обов'язково приводить до правильного результату. Оскільки кожен учитель має прийти в кінцевому підсумку до бажаних (і найкращих) наслідків, алгоритм виявляється ...

Курс математики для класів природничого профілю
Вчитель математики у процесі викладання математики має максимально враховувати профіль навчання. Розглянемо, у чому полягають особливості курсу математики природничо-наукового профілю. Даний курс орієнтовано на учнів з науковим стилем мислення, які обрали для себе хімічний, біологічний, географічни ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com