Католицька церква займала по відношенню до людей з фізичними недоліками терпимішу в порівнянні з народними устоями раннього середньовіччя позицію, яка, правда, не поширювалася на осіб, позбавлених слуху. Виною тому оцінка глухоти, дана видатним філософом пізньої античності Аврелием Августином (354- 430). Християнський письменник, педагог і мислитель Блаженний Августин заклав основи середньовічної освітньої системи і зробив величезний вплив на розвиток педагогічної думки, але в той же час саме він переконав сучасників в неможливості і недоцільності навчання глухих. Враховуючи, що християнський неоплатонізм Августина панував в західноєвропейській філософії і католицькій теології аж до XIII ст. і, відповідно, визначав хід наукової думки, можна з упевненістю вважати, що в період з V по xviibb. не робилося серйозних спроб учити аномальних дітей.
Пам'ятаючи про істотний вплив церкви на світське життя, можна припустити, що проповідувані нею християнські заповіді людинолюбства повинні були б пом'якшити відношення вірян тілесно і душевно хворим. Проте на ділі цього не відбувалося, більше того усі великі європейські реформатори, як світські, так і церковні, або обходили своєю увагою інвалідів, або сумнівалися в їх духовній повноцінності. Церковний закон ставив калік і божевільних в несприятливі умови, відмовляючи їм в рівності навіть перед лицем Божим. Державний закон і суспільна мораль також прирікали цих людей на безправ'я і нерівність. Підвладні грубим забобонам, люди середньовіччя вважали причиною багатьох недуг, особливо душевних, підступи диявола і сприяючих йому чаклунів і відьом.\
Борючись з подібними забобонами, народними самосудами, католицька церква розсилала по єпархіях "Indiculus superstitionum" - перелік забобонів, які священнослужитель повинен був спростовувати в проповідях. Захист тілесно і душевно хворих, що гарантується державним законом, залишалася мертвою буквою, якщо тільки сам імператор не брав на себе її практичну реалізацію. У епоху Карла Великого був виданий спеціальний декрет(805), що забороняє умертвіння відьом, і немає достовірних фактів про те, що в подальші п'ять віків такі страти проводилися офіційно.
Середина VIII ст. знаменує початок європейської епохи Каролингов. Активне перевлаштування франкської держави привело до усвідомлення необхідності в освічених людях. Державне будівництво, почате реформаторами, зумовило кардинальну перебудову педагогічної системи.
Християнство, будучи офіційною релігією Західної Європи, безумовно, наклало свій відбиток на відношення вірян до калік і психічнохворих. Церква прагнула згладжувати соціальні конфлікти, звертаючись до сильних світу цього із закликом про милосердя до пригнічених і знедолених, до роздачі милостині біднякам. Звичайно, церква учила, що кожен член суспільства повинен жити відповідно до свого правового і майнового статусу і не домагатися його зміни. І проте перші притулки, притулки, а потім і школи відкривалися при монастирях, і саме там пізніше став накопичуватися досвід виховання дітей з порушенням слуху і зору.
У XII ст. Європа вступила в смугу демографічного підйому і до XIV ст. не лише досягла чисельності населення, що задовольняє її, але і випробувала деяке його надвиробництво, що породило свої проблеми, передусім продовольчі. Люди, що погано живилися, фізично ослаблені, були схильні до різних захворювань.
Спочатку лікарні відкривалися переважно при монастирях, церквах і були не стільки лікувальними закладами, скільки притулками для пілігримів, мандрівників і жебраків. Монастирська лікарня(хоспис), як правило, складала єдине ціле з церковною будівлею, і приміщення для хворих і пілігримів знаходилося біля вівтаря, медичну допомогу в них надавали ченці-лікарі.
Це цікаво:
Внесок провідних спеціалістів в галузі документознавства
Відповіді на запити ринку праці, суспільства, держави, вимоги модернізації освіти у рамках загальнонаціональної програми «Освіта» (Україна ХХІ століття) дозволяють нам стверджувати про об’єктивну раціональність обраних підходів і їх перспективність. Із цього погляду, документознавча професіологія м ...
Дитячий садок
Діти починають свою освіту з дитячого садка. Коли їм виповнюється 3 роки, вони мають право піти до цього закладу, але це не є обов’язково. Дитячий садок розподіляється на різні групи, згідно з віку дитини: "Молодша група" (Grupa Mică) – для дітей від 3 до 4 років, "Середня група ...
Явище змочування. Капілярність
Мета
: з’ясувати суть явищ змочування і капілярності. Ознайомити учнів із застосуванням явищ змочування і незмочуваня в природі і техніці. Розвивати в учнів допитливість, логічне мислення, уміння самостійно робити висновки, пізнавальний інтерес учнів до вивчення фізики. Виховувати почуття відповіда ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.