Педагогічна діяльність, як відзначають педагоги і психологи, за своєю суттю є діяльністю сумісною, більш того, «це діяльність, яка будується по законах спілкування».
Спілкування - основа, невід'ємний елемент праці вчителя, вихователя, тренера, керівника студії. Урок, заняття в кухлі, в спортзалі, в майстерні, свято, похід, іспит, батьківські збори, педрада - це, перш за все спілкування, спілкування з учнями, з колегами, з адміністрацією, з батьками.
В центрі нашої уваги - професійне спілкування педагог - вихованець.
Педагоги, що починають, відразу помічають, що для успішної роботи їм необхідні не тільки наочні і психолого-педагогічні знання, але і уміння спілкуватися, яке припускає наявність готовності до педагогічної взаємодії.
Готовність до професійно-педагогічного спілкування припускає:
а) знання основ педагогіки спілкування;
б) володіння уміннями організувати спілкування і управляти ним і власним психічним станом;
в) сформованість певних етично-особових якостей педагога.
Педагогічне спілкування - це особливий вид спілкування, воно є «категорією професійної». Воно завжди повчальне, таке, що розвиває і виховує. Спілкування орієнтоване на розвиток особи сторін, що спілкуються, їх взаємин. Педагогічне спілкування - процес динамічний з віком вихованців змінюється позиція і педагога, і дітей в спілкуванні.
За твердженням В.А. Кан-Каліка, спілкування педагогів з учнями - це своєрідний канал педагогічної дії на спілкування школярів, тобто педагог своїми діями, поведінкою як би задає еталон спілкування для вихованців.
Особливо підкреслимо, що педагогічне спілкування здійснюється через особу педагога. Саме у спілкуванні виявляються погляди вихователя, його думки, відношення до світу, до людей, до себе.
Учені-дослідники, а останніми роками і практики, звертають увагу на надзвичайну актуальність проблеми педагогічного спілкування.
Ця проблема стає центральною для професійно-педагогічної діяльності, її основою перш за все тому, що спілкування - важливий засіб вирішення учбово-виховних завдань.
Спілкуючись з вихованцями, педагог вивчає їх індивідуальні і особистісні особливості, отримує інформацію про ціннісні орієнтації, міжособистісні відносини, про причини тих або інших дій, вчинків.
Спілкування регулює спільну діяльність педагога і вихованців, забезпечує їх взаємодію, сприяє ефективності педагогічного процесу.
Практикою підтверджено, що нові технології навчання і виховання «працюють» в освітній установі тільки при педагогічно продуманому спілкуванні.
У педагогічній діяльності спілкування надає істотний вплив на формування активної позиції, творчості, самодіяльності вихованців, на результат оволодіння знаннями і уміннями.
Спілкування, як це доведено педагогом Г.І. Щукиною, робить значний вплив на формування і зміцнення пізнавальних інтересів учнів Довіра до вихованця, визнання його пізнавальних можливостей, підтримка в самостійному пошуку, створення «ситуацій успіху», доброзичливість надають стимулююча дія на інтерес.
Учені відзначають, а педагоги на практиці переконуються, що спілкування забезпечує сприятливе середовище, створює комфортні умови учбової і позаучбової діяльності, виховує культуру міжособистісних відносин, дозволяє і педагогові, і вихованцям реалізувати, стверджувати себе.
Приведемо визначення поняття «Педагогічне спілкування» дане В.А. Кан-Каліком і Н.Д. Никандровим «Під професійно-педагогічним спілкуванням ми розуміємо систему взаємодії педагога і виховуваних, змістом якого є обмін інформацією, пізнання особи, надання виховної дії».
Це цікаво:
Виникнення системи розвивального навчання та етапи її становлення
В середині 20 століття в усіх розвинутих країнах спостерігалася криза у сфері шкільної освіти. Більш – менш успішно навчаючи школярів знанням, вмінням і навичкам, необхідним для функціонування в стандартних ситуаціях, школа виявилася не в змозі дати суспільству людину, яка може не тільки адекватно ...
Оцінка виконаного проекту
Як зазначає Чечель З.І., на останніх етапах проектування і учень, і педагог аналізують і оцінюють результати діяльності, які часто ототожнюються лише з виконаним проектом. Насправді при використанні методу проектів існують, принаймні, два результати. Перший (прихований) – це педагогічний ефект від ...
Форми влади й впливу
Варто повторити затвердження, що для того, щоб керувати, необхідно впливати, а щоб впливати - необхідно мати основу влади. Здоровий глузд підказує, що для того, щоб мати владу, керівник повинен мати можливість тримати під своїм контролем що-небудь, що має значення для виконавця, те, що створює його ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.