Уміння слухати добре виявляється в пошані що відповідає, в зосередженості вчителя на суті відповіді, в умінні доброзичливо підтримати тебе при відповіді, в зацікавленості тим, про що говорять, в мовних репліках: «так, так, продовжуй», в умінні не перебивати, бути тактовним і тому подібне
Прийоми слухання вироблені практикою спілкування і добре представлені в книзі англійського психолога І. Атватера «Я вас слухаю». Звернемо увагу на деяких з них: «Обернутися лицем до того, що говорить, встановити з ним зоровий контакт, не перебивати без потреби, бути уважним, щиро зацікавленим в думках, відчуттях співбесідника, в нім самому як особи, підтримувати, схвалювати що говорить, звертатися за уточненнями».
Ми розглянули найскладнішу - комунікативну - функцію спілкування. Як ми показали, її реалізація вимагає від педагога володіння уміннями: точно виражати свої думки, формулювати питання, пояснювати, доводити, слухати співбесідника, схвалювати, спонукати до діяльності. Комунікативну взаємодію має велике виховне значення, сприяє формуванню міжособистісних відносин.
Ефективність спілкування в педагогічній діяльності багато в чому залежить від того, як педагог сприймає, наскільки знає вихованців. Ця, перцептивна, функція спілкування дуже важлива і непроста в реалізації.
В.А. Сухомлінський писав, що для вчителя особливо значуще уміння відчувати поряд з собою людину, відчувати його душу, його бажання. Це складний процес, оскільки складний і стрімко змінюється об'єкт пізнання - особа, що розвивається. Зрозуміти психічні особливості учнів, відчути їх стан, настрій, вивчити ціннісні орієнтації, розібратися в уявленнях вихованців про самих собі вихователеві допоможуть психолого-педагогические знання, використання різноманітних методів вивчення особи, аналіз творів художньої літератури, образотворчого мистецтва.
Педагогів, що уміють добре розбиратися в людях, В. Льові назвав геніями спілкування . У них прекрасне особове бачення учня, бачення кожного зсередини, уміння читати іншу людину, уміння моделювати спілкування з урахуванням своєрідності індивідуальності особи.
У педагогічній діяльності, в спілкуванні важливе не тільки знання вихованця, але і правильне розуміння його. «Зрозумій учня» - це професійна заповідь педагога. Зрозуміти - це означає проникнути у внутрішній душевний стан, зрозуміти мотиви його дій, вчинків, переживань.
Механізмом пізнання і розуміння особової своєрідності вихованця є педагогічна емпатія. «Емпатія - збагнення емоційних станів іншої людини у формі співпереживання і співчуття» . Таким чином, можна сказати, що педагогічна емпатія виявляється в умінні вихователя в думках поставити себе на місце вихованця, проникнутися його психічним станом, зрозуміти, співпереживати. Але це можливо, якщо педагог добре знає і розуміє самого себе, здатний об'єктивно аналізувати свої думки, переживання, дії, відносини з людьми, тобто якщо у нього розвинена рефлексія.
Педагог, що володіє рефлексією і емпатійно сприймає, розуміє і правильно оцінює вихованця, може успішно прогнозувати, коректувати учбово-виховні взаємини, управляти ними.
Пізнання, розуміння і оцінка в спілкуванні - процес двосторонній. Педагог пізнає своїх вихованців, вони, у свою чергу, зайняті «вивченням» педагога. Розуміння педагога і ухвалення його особи вихованцями взаємозв'язані.
Психолого-педагогічними дослідженнями виявлено, що уявлення вихованців про вчителя, тренера, керівника туристичного клубу опосередкує характером його діяльності, громадською думкою про нього.
Якщо педагог і вихованці адекватно відображають один одного, то педагогічне спілкування будується на взаєморозумінні. Розуміння, ухвалення один одного допомагає погоджувати дії, проявляти взаємну пошану, відчувати настрій, попереджати конфлікти, встановлювати позитивні міжособистісні відносини.
Це цікаво:
Роль вчителя при виконанні проекту
Найскладніше для вчителя в ході проектування – це роль незалежного консультанта. Важко втриматися від підказок, особливо якщо педагог бачить, що учні виконують щось невірно. Але важливо в ході консультації тільки відповідати на виникаючі у школярів питання. Можливе проведення семінару-консультації ...
Техніка виконання стрибків
Стрибки з місця мають прикладне значення, сприяють розвитку швидкісно-силових якостей, а також застосовуються при оволодінні угрупованню в польоті і навчанню приземленню в стрибках у довжину. Техніка стрибка в довжину з місця (мал. 3). Стрибок виконується з вихідного положення вузька стійка ноги на ...
Ефективність системи диференційованого навчання
У системі загальноосвітньої школи, початкова-основоположна ланка. Відомо, що на цьому етапі закладається фундамент розумових, моральних і емоційно-вольових якостей особистості. Набір до першого класу здійснено за методикою розробленою вченими. Аби виявити ступінь психологічної готовності дітей до н ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.