Гуманістична спрямованість освіти нашої доби полягає в постановці мети – розвинути людину, її особистісні якості, адже розвиток людини визначає розвиток суспільства. Під час вивчення української мови та літератури учні розвивають розум, творчі здібності, емоційну сферу, естетичні почуття. Нині актуальним є створення нових освітніх технологій, які мають сприяти загальному розвиткові особистості, формуванню її світоглядної культури, індивідуального досвіду, інтуїції, творчості, інтегративності мислення.
Сучасна педагогічна наука та практика використовують термін «інноваційна діяльність», який означає оновлення технології навчання та перебудову особистісних установок учителя. Такою сучасною засадою є розуміння навчального процесу як діалогу двох особистостей – учителя й учня, які є суб’єктами процесу педагогічної дії.
Однією з інноваційних є модульно-розвивальна система навчання. Теоретична засада її – тлумачення психосоціального розвитку людини в трьох взаємопов’язаних аспектах: оволодіння системою знань (інформаційно-пізнавальна діяльність); системою цінностей (ціннісно-естетична діяльність).
Сутність модульного навчання (за П. Юцячивене) полягає в тому, що учень самостійніше або повністю самостійно може працювати за індивідуальною навчальною програмою, яка містить цілеспрямований план дій, банк інформації та методичне керівництво для досягнення поставленої дидактичної мети. При цьому функції педагога можуть варіюватися від інформаційно-контролюючої до консультативно-координуючої.
Принципові відмінності модульного навчання від інших систем навчання П. Юцячивене визначає так:
зміст навчання подається в завершених комплексах-модулях, які водночас є банком інформації та методичним керівництвом з його опанування;
взаємодія педагога та учня в навчальному процесі відбувається на принципово іншій, порівняно з традиційною, основні – за допомогою модулів забезпечується усвідомленне самостійне досягнення учнем певного рівня попередньої підготовленості до кожної педагогічної зустрічі;
сама суть модульного навчання потребує доконченого дотримання паритетних суб’єкт-суб’єктних взаємостосунків між педагогом і учнем у навчальному процесі.
Традиційна класно-урочна система сьогодні співіснує з інноваційними технологіями, які апробовані в Україні. За модульно-розвивальною системою діти об’єднуються в групи залежно від результатів психолого-педагогічних обстежень та особистісної зорієнтованості учня. В основі організації навчального процесу лежить міні-модуль, на реалізацію якого відводиться 20 хвилин.
Крім того на уроках використовується дидактична евристика – це тип навчання, за якого всі основні освітні елементи первинно створюються або знаходяться самими учнями. Викладач при цьому забезпечує персоналізм (переведення освіти в індивідуальний атрибут кожної персони) навчання за допомогою евристичного підходу. Учні під керівництвом педагога самі шукають можливі відповіді на проблемні запитання. Використовується прийом «питання Сократа», які або допомагають знайти правильну відповідь, або спеціально заводять у безвихідь. Учитель у своїй моделі розробляє методику евристичної діяльності, у процесі якої має виявити і розвинути гнучкість мислення, генерування ідей, асоціювання, здатність до прогнозування, логічну пам’ять.
Дедалі частіше на уроках використовується інтерактивний метод навчання (за Н. Суровою), сутність якого полягає в тому, що в навчальний процес залучаються всі учні. При цьому їм надається можливість рефлектувати з приводу того, що вони знають та думають. Спільна діяльність учнів у процесі пізнання й опанування навчального матеріалу означає, що кожний робить індивідуальний внесок у навчальний процес, відбувається обмін знаннями, ідеями, способами діяльності. Відбувається це в атмосфері доброзичливості та взаємної підтримки, що дає змогу не тільки одержувати нові знання, а й розвивати саму пізнавальну діяльність. Інтерактивний – означає здатний взаємодіяти або перебувати в режимі бесіди, діалогу з чим-небудь чи ким-небудь. Отже, інтерактивне навчання – передовсім діалогічне навчання, якому притаманна тісна взаємодія педагога та учня.
Це цікаво:
Математичні задачі фінансового змісту як засіб активізації пізнавальної
діяльності учнів
Історія свідчить, що математика як наука виникла з задач. Її розвиток полягає, в основному, у розв’язуванні задач. В математичній науці задачі – це і джерело, і мета її розвитку. У навчанні математики задачі теж виступають як ціллю, так і засобом. Їх розв‘язування сприяє вихованню учнів, особливо в ...
Конспекти уроків з природознавства із використанням дидактичних посібників,
зроблених за допомогою комп'ютера
Тема. Повітря навколо нас. Термометр Мета. Ознайомити учнів із повітрям, його властивостями, значенням; властивостями рідин, які здатні розширюватися при нагріванні та стискатися при охолодженні, використанням цих рідин у термометрах; ознайомити із будовою термометра, його видами; розвивати спостер ...
Методика використання рольових ігор на уроках історії
Через гру загалом і рольові ігри проходять майже всі люди. Важко знайти дівчинку, яка хоча б раз не грала в «доньки- матері», школу чи лікарню, хлопчика,який ніколи не був ні колишнім відважним воїном, ні доблесним генералом. Рольові ігри, у тому сучасному розумінні,в якому є зараз, з'явилися порів ...
На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.