Розвиток логічного та алгоритмічного мислення

Сторінка 3

Основною метою математичної освіти повинне бути розвиток уміння математично, а виходить, логічно й усвідомлено досліджувати явища реального світу. Реалізації цієї мети може і повинне сприяти рішення на уроках математики різного роду нестандартних логічних задач. Тому використання вчителем школи цих задач на уроках математики є не тільки бажаним, але навіть необхідним елементом навчання математиці.

Розвиток алгоритмічного мислення

З сучасної точки зору слово «алгоритм» означає точний опис деякого процесу (необов'язково обчислювального), інструкцію по його виконанню. Можуть бути використані три форми запису алгоритмів: формульна, таблична і розгорнена. Формульне уявлення, як і табличне, придатно тільки для алгоритмів вирішення завдань одного спеціального вигляду – проведення обчислень за заданою формулою. Розгорнена форма запису алгоритмів має набагато ширшу область застосування, її можна розглядати як універсальну. Розгорнений запис алгоритму практично використовується у формі так званих блок-схем. На блок-схемі кожен крок алгоритму зображається окремим блоком – геометричною фігурою, усередині якої дається опис відповідної дії; послідовність виконання дій задається стрілками, що сполучають ці блоки.

Освітимо частину питань можливості формування елементів алгоритмічної письменності при вивченні курсу математики в початкових класах, що є вимогою сучасного суспільства.

Формування елементів алгоритмічної письменності повинно здійснюватися на основі логічних знань і умінь учнів. Враховуючи зв'язки між елементами логічної і алгоритмічної письменності, можливий наступний план реалізації єдиної логико-алгоритмической лінії в курсі математики:

Лог.: 1. Уміння дізнаватися предмет по даних ознаках.

2. Уміння порівнювати.

3. Уміння розподіляти предмети по певних ознаках групи.

Алг.: 4. Розуміння суті алгоритму, його властивостей.

5. Уміння читати алгоритм.

Лог.: 6. Уміння встановлювати співвідношення загального і приватного.

7. Розуміння сенсу слів: і, або, все, кожен, деякі.

Алг.: 8. Уміння чітке виконувати алгоритм.

9. Знайомство з основними типами алгоритмів.

10. Уміння перетворювати алгоритм.

11. Уміння вибирати раціональний алгоритм.

Лог.: 12. Уміння отримувати висновок.

13. Уміння обгрунтовувати висновок.

14. Уміння складати алгоритм.

15. Уміння перевіряти правильність алгоритму.

Учням початкової школи доступні наступні способи опису алгоритмів: граф-схемы; блок-схеми; таблиці; розгорнений словесний опис.

Взаємозв'язок логічного та алгоритмічного мислення.

З курсу дидактики відомо, що розвиток учнів залежить від тієї діяльності, яку вони виконують в процесі навчання. Ця діяльність може бути продуктивною або репродуктивною. Продуктивна діяльність пов'язана з активною роботою мислення і знаходить свій вираз в таких розумових операціях, як аналіз, синтез, порівняння, класифікація і інших. Оволодіння прийомами розумових дій забезпечує високий рівень засвоєння математичних знань: школярі стають самостійнішими у вирішенні учбових завдань, раціонально будують свою діяльність по засвоєнню знань, мотивують свої дії.

Особливу роль в організації творчої діяльності молодших школярів в процесі навчання грає уміння послідовно, чітко і несуперечливо висловлювати свої думки, уміння представляти будь-яку складну дію у вигляді організованої послідовності простих дій. Таке уміння називають алгоритмічним.

Страницы: 1 2 3 4 5

Це цікаво:

Основні підходи формування національної свідомості учнів початкових класів
Критеріями сформованості національної свідомості молодшого школяра вважаються: ступінь самоцінного ставлення до української мови й інших національних цінностей; ступінь активності в утвердженні цінностей української культури у різних видах діяльності. Показники самоцінного ставлення учнів до україн ...

Підготовка майбутніх учителів до виховання школярів у дусі нових ґендерних стратегій
Оскільки конструювання ґендеру у процесі соціалізації відбувається у соціальних суспільних інститутах, а одним із таких соціальних інститутів є освітні установи, то насамперед стає питання підготовленості самих вчителів, які теж відчули на собі вплив традиційної освіти і стереотипів. Безумовно, які ...

Психолого-педагогічна характеристика дітей із ринолалією
У логопедичній літературі ринолалія визначається як порушення тембру голосу та звуковимови, обумовлене анатомо-фізіологічними дефектами мовленнєвого апарату. При ринолалії артикуляція звуків відрізняється від норми. Так, при нормальній фонації у дитини під час вимови усіх (крім носових) звуків мовл ...

Інтерактивні уроки

Інтерактивні уроки

На початку ХХІ століття соціокультурний розвиток людства визначив закріплення складної та суперечливої тенденції, що дістала назву глобалізації.

КАТЕГОРІЇ

Copyright © 2023 - All Rights Reserved - www.novapedahohika.com